Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 23.09.2010

Mediacje - SD 23.09.10.

Mediacja jako narzędzie sprawiedliwości naprawczej.
Mediacje - SD 23.09.10.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • SD – Mediacja jako narzędzie sprawiedliwości naprawczej.
  • PzJ 1 – Mediacje- jak przekonują eksperci- nie bez powodu nazywane są najlepszą odmianą sprawiedliwości naprawczej.
  • PzJ 2 – Mediatora możemy znaleźć sami lub może go wyznaczyć sąd z listy kilkudziesięciu ośrodków mediacyjnych w naszym kraju.

Mediację określa się jako narzędzie tak zwanej sprawiedliwości naprawczej, czyli takiej, która nie tylko dąży do ukarania sprawcy, ale także skupia się na prawach i potrzebach ofiary. Więcej na ten temat Ewa Syta:

Rafał Morek – adwokat: - Podczas procesu sądowego istotne jest ukaranie sprawcy. Cel mediacji jest zupełnie inny. Znaczenie ma to, czy sprawca naprawił szkodę.

Ewa Litowińska-Kutera: - sędzia: - Możemy skrócić czas rozwiązywania swojego konfliktu. Mediacja pozwala na uniknięcie obecności na sali sądowej i niedogodności z nią związanych. Protokół z przebiegu mediacji nie opisuje w jaki sposób strony się zachowywały; jeśli dochodzi nawet do sytuacji konfliktowych to sędzia wpisuje, że np. uspokaja strony, a w protokole z mediacji tego nie ma.

Proces mediacyjny zakłada skonfrontowanie sprawcy i ofiary.

Rafał Morek: - Mediacja umożliwia pokrzywdzonemu uświadomienie sprawcy krzywdy wyrządząnej danym czynem. Umożliwia pokrzywdzonemu uzyskanie informacji na temt motywacji i zachowania sprawcy.

Jerzy Książek – mediator: - Należy zrobić wszystko, żeby ofiara nie doznała ponownej krzywdy, a tak jest gdy strony są przesłuchiwane w niewłaściwej kolejności. Np. ofiara jest w stanie wybaczyć, a po niej jest rozmowa ze sprawcą, któey po 15 minutach mówi, że ma dobrego adwokata i nie ma zamiaru przepraszać. Jak się będzie czuła strona pokrzywdzona?

Robert Boch – mediator: - Coraz częściej zdarza się, że strony decydują się na mediację jeszcze w czasie trwania procesu sądowego. Na przykład po to, aby sobie pewne rzeczy wytłumaczyć, bo na Sali sądowej powiedziało się to, czego się nie chciało powiedzieć.

W mediacji nie ma przegranych.

tagi: