Polskie Radio

"Nakręceni" i "Dajesz radę". Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 18:00
Wszystko o Narodowym Spisie Powszechnym 2021. Zapachy - dlaczego to, co odrzuca jednych, jest przyjemne dla drugich? Wieczorem w ramach "Teatru Polskiego Radia" - słuchowisko "Grupa Ładosia" o polskich dyplomatach ratujących Żydów. Zapraszamy!
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Bricolage
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

Wszystko o Narodowym Spisie Powszechnym 2021: terminy spisu, jego sposoby (internet i wizyty ankieterów), w jaki sposób sprawdzić tożsamość ankietera, bezpieczeństwo ujawnianych przez nas danych, kary dla osób, które nie wezmą udziału w spisie. Gość Karolina Banaszek z Głównego Urzędu Statystycznego.

Ogródki i balkony na wiosnę! Wybieramy kwiaty, ale też odpowiednie doniczki, glebę i nawozy. Podpowiemy m.in., czy skórki od bananów, fusy po kawie, herbacie i skorupki jajek można wykorzystać w uprawie domowych roślin. Gość dr Agata Jędrzejuk z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie.

21.07-21.45 - "Teatr Polskiego Radia": Marcin Troński "Grupa Ładosia"

Reż. - M. Troński, realizacja akustyczna - A. Szczepańczyk, opr. muz. - M. Szałkowski. Grupa Ładosia vel Grupa Berneńska, to grupa dyplomatów i wpływowych członków diaspory żydowskiej, która pod auspicjami ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w szwajcarskim Bernie, w latach 1940 – 43, dzięki zdobyciu paszportów południowoamerykańskich, ocaliła około 10 tysięcy osób, głównie Żydów, przed masową wywózką do obozów zagłady. Ta mało znana historia zainspirowała słuchowisko, które stara się odpowiedzieć na pytanie: "Jak to się stało? Jak do tego doszło?"

W kwietniu 2019 roku Instytut Yad Vashem przyznał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata tylko konsulowi Konstantemu Rokickiemu, pomijając dwóch pozostałych dyplomatów, Aleksandra Ładosia i jego zastępcę Stefana Ryniewicza. Spotkało się to z protestem nie tylko potomków ocalonych, ale także jeszcze żyjących, uratowanych od zagłady. Odpowiedź Yad Vashem była jednoznaczna, ale miejmy nadzieję, że nie ostateczna. Stwierdzono, że Instytut jest jednostką niezależną, podejmującą decyzje samodzielnie i nie podlegającą żadnym naciskom. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił z kolei rok 2021 - Rokiem Grupy Ładosia.

 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

21.45 - od 19 kwietnia - "Jaszczur" Honoriusza Balzaka, w interpretacji Jana Englerta. Nagranie z roku 1970, udostępniane w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 18 kwietnia do 9 maja - "Opowieść o naszym domu" Zofii Szymanowskiej (Radiobook).

   
logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Aby powstały te kolekcjonerskie wydruki na archiwalnym papierze, najpierw trzeba było przywieźć kadry z gór Kadam w Ugandzie. Należało również uniknąć malarii, wykonać upragnione zdjęcia i uniemożliwić zaświetlenie negatywów podczas prześwietlania bagażu - tak swoją artystyczną wyprawę do Ugandy wspomina fotograf Michał Gruszczyński. O powstałej kolekcji zdjęć, a także o pracy na planie filmowym, pracy po drugiej stronie kamery podczas pandemii porozmawiamy w "Poranku Dwójki" o godz. 9.30. W audycji także: dr Patryk Kencki o spektaklu "Żywot Józefa" w reż. Jarosława Gajewskiego, K-animation, czyli pierwszy w Polsce przegląd najciekawszej animacji ​​oraz "Judyta/Syn marnotrawny/Święto wiosny" w Operze Bałtyckiej.

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Szlakiem podhalańskim

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

11.10-12.00 - Richard Strauss Burleska d-moll, wyk. Nelson Goerner - fortepian, Orchestre Philharmonique de Radio France, dyr. Mikko Franck

12.05-12.45 - Antonio Vivaldi Koncert A-dur, RV 335a "Il rosignuolo", wyk. Bolette Roed & Arte dei Suonatori; Francois Couperin Concerts royaux - Concert III., wyk. Anna Firlus, Krzysztof Firlus, Martyna Pastuszka

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - powstanie w getcie warszawskim, opr. Małgorzata Szymankiewicz i Elżbieta Łukomska 

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

Schola Cantorum Gedanensis, Polski Chór Kameralny, dyr. Jan Łukaszewski (Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego, 19.11.1996)

Edward Elgar Pieśni op.18 - na chór mieszany a cappella; Robert Fuchs Pieśni op. 36; Antonin Dvořák Pieśni op.63 BK 126 - na chór mieszany a cappella; Piotr Czajkowski Sołowuszko, Nie kukuszeczka we syrom boru; Andrzej Koszewski 17 Pieśni polskich op.74; Ignacy Jan Paderewski Chants du voyageur op.8 (5 utworów na fortepian w opracowaniu Jana Łukaszewskiego na chór mieszany a cappella)

Orkiestra Symfoniczna Radia i Telewizji Hiszpańskiej, dyr. Jan Willem de Vriend (Madryd, Teatro Monumental, 21.01.2021) Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert fortepianowy d-moll nr 20 K.466; Felix Mendelssohn I Symfonia c-moll op. 11

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Ta książka to klucz do poznania Bieszczadów. I to wcale nie powierzchownie, ale do głębi. Na podstawie swoich długoletnich doświadczeń autor książki pewnie prowadzi czytelnika po drogach i bezdrożach, meandrach przeszłości i dnia dzisiejszego Bieszczadów. Adrian Markowski, autor na poły przewodnika, na poły reportażu "Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami" będzie naszym gościem o 16.30. Ponadto w audycji spektakl Edward II w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, Dokument Wiesława Saniewskiego o Stefanie Banachu w ramach cyklu Geniusze i marzyciele, rozmowa z członkami Jazz Forum Talents o piątkowym koncercie z cyklu Jazz.pl. W "Literackich witaminach" - Jacek Hajduk.  

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

60 lat Programu 2 Polskiego Radia - koncert orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcję Yehudiego Menuhina (Warszawa, 26.01.1997)
Franciszek Schubert Symfonia h-moll D 759 "Niedokończona", Symfonia C-dur D 944 "Wielka" 

 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Izrael Joszua Singer "Perły", czyta Andrzej Mastalerz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 23.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Różewicz "Opowiadania", czyta Adam Ferency, odc. 1 (PREMIERA).

logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

03.00-04.00 - "Monika Małkowska 

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / "Klub Folkowy" - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

Dwie ogromne asteroidy lecą w kierunku Ziemi. Od dłuższego czasu są obserwowane przez naukowców z NASA. Podobno te konkretne asteroidy nie stanowią dla nas zagrożenia, ale co by się stało, gdyby jednak uderzyły w Ziemię? Czym w ogóle są asteroidy? Jak duże zagrożenie stanowią dla Ziemi? Co stałoby się gdyby asteroida uderzyła w Ziemię? Jak obserwować ciała niebieskie? M.in. na te pytania odpowie ekspert z Centrum Nauki Kopernik. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytania: czy i jak można obserwować ciała niebieskie, czy również za pomocą "domowego sprzętu"? Czy może do obserwowania potrzebny jest specjalistyczny sprzęt?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji. 

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabriela Andrychowicz 

W audycji m.in. historia jednej piosenki "Bed&Breakfest", zaproszenia kulturalne na weekend online, "Informator ekonomiczny", "Trójkowy felieton kulturalny" i "Fajny film". 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o powstającym superjachcie napędzanym energią nuklearną. Rejs warty 3 mln dol. dla naukowców będzie darmowy. W „Dniu Ziemi” pytamy o alternatywne ekologiczne metody zasilania pojazdów na wodzie. Powiemy również o kinie przyszłości w wizji pewnej polskiej studentki: młoda wrocławianka została nagrodzona za swój projekt kina przyszłości w konkursie Cinema Futurismo. Idea projektu: wchodząc do kina stajemy się częścią filmu. Sala kinowa wg projektu jest okrągła, a widzowie stają się bohaterami filmu dzięki specjalnym "angażującym fotelom". Odwiedzimy też Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2021 (21-23 kwietnia) - online, na którym przedstawiony został Pierwszy Polski Multimedialny Raport Klimatyczny. Jakie wnioski płyną z raportu, jakie wizje zmian przedstawiają uczestnicy szczytu? 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar  

Kończy się sezon grzewczy, służby podsumowują kontrole prowadzone w zakresie nielegalnego spalania śmieci. Większość z kontroli była efektem zgłoszenia od osób zaniepokojonych widokiem kłębów czarnego dymu wydostających się z kominów niektórych domów. Okazuje się, że bardzo rzadko udaje się złapać kogoś na gorącym uczynku. Tylko w Tarnowie na 300 kontroli, jedynie 31 zakończyło się mandatami. Powiemy też m.in. o Spisie Powszechnym 2021. W spisie musi wziąć udział każdy kto mieszka w Polsce, także Ukraińcy mieszkający i pracujący w naszym kraju. 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką" 

19.00-20.00 - "Kobiety mają głos" - Tomasz Żąda

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina 

Kryzys wokół piłkarskiej Superligi pokazał nam wiele uświadamianych i nieuświadamianych rzeczy. Jak wielką siła społeczną jest pasja i uwielbienie społeczne dla tej dyscypliny sportowej, a także - że obok świata sportu drużynowego - istnieje gigantyczny i nieprzejrzysty rynek ligowy. Czy kryzys wokół Superligi to jakaś forma upadku systemu czy tez jedynie chwilowy kryzys? Goście: Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy i sportowy), Bolesław Solecki – dziennikarz sportowy Trójki i TVP Sport oraz Arkadiusz Błaszczyk – dziennikarz sportowy Polskiego Radia RDC.

23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka 


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

22.05 - "Nakręceni" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Adamski 

"Mój rok z Salingerem", "Prime Time" oraz "Sound of metal". To filmowe propozycje, które zrecenzujemy w audycji poświęconej nie tylko kinowym premierom, ale także najważniejszym produkcjom sygnowanym przez popularne portale filmowe.​​

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na wystawę FOR/MA/CJA: Rafał Kochański, Piotr Sawczuk, Jacek Staszewski, którą można obejrzeć w Galerii XX1. "Świat sztuki czerpie nieodmiennie z ludzkiej cielesności, fizyczności, materialności - ale podobno mamy też duszę". Prace trzech artystów, których inspiruje ludzka fizyczność, materialność, ale i skomplikowana emocjonalność. Każdy z nich wyciąga jednak kompletnie odmienne wnioski, inaczej realizując swoje artystyczne wizje. Gościem będzie prof. Jacek Staszewski - kurator wystawy. Nie zabraknie także rozmowy o kulturze czytelniczej Polaków. Przyczynkiem do dyskusji będę projekty i akcje czytelnicze: Zaczytane Biblioteki, Zaczytana Akademia, Zaczytane Ławki. Marta Tittenbrun, organizatorka akcji Zaczytane Biblioteki, odniesie się do zaprezentowanego tematu.


logo

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Ula Kaczyńska

W cyklu "Był sobie numer" przedstawimy kulisy powstania utworu "Galeon" zespołu Łąki Łan i zdradzimy, czym zakończyła się nieznajomość pewnej wersji nagrania MC Hammera przez basistę Bartka Królika.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ania Hardej

Kto zna węgierski? Do których języków jest podobny? Co ma wspólnego z tureckim? W języku węgierskim nie ma czasownika 'mieć', liter za to jest 44. Co jeszcze go wyróżnia? 

17.00-19.00 - "TOP - Trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz

OMG, czyli omawiamy mowę geeka - jeśli jesteś osobą wrażliwą, lub masz jakieś traumy, to TG często ratuje Cię w internecie. Trigger warning to ostrzeżenie przed drastycznymi treściami, które mogą pojawić się np. w kilku scenach w oglądanym filmie. Dlaczego brak TG może być problemem? Co może być triggerem?

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Jakub Jamrozek

Strefa relaxu 2.0 - czy zapachy mogą wpływać na nasze samopoczucie? Dlaczego to, co odrzuca jednych, jest przyjemne dla drugich? Czy zapachy mogą redukować stres? Student kierunku technicznego Politechniki podpowie jak uczyć się do matury z matematyki, chemii i fizyki i zmotywuje dziewczyny do pójścia na uczelnię techniczną.

22.00-00.00 - "TŁUSTY czwartek" - Vito Bambino: "Przez pierwszą godzinę pobuszuję z Wami po moim twardym dysku, wspólnie poszukując zapomnianych zabawek z przeszłości, do których zawsze warto wracać. W drugiej godzinie pochylimy się nad kartonem z napisem "Jazz", w którym czekają między innymi Chet Baker, Eroll Garner oraz młodszy kolega po fachu - Nick Leng".


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - kolejny odcinek radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in. Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Dzień Ziemi. Historia powstania tego święta, jak na świecie świętuje się ten dzień. Małe kroki, które możemy zrobić, by zmienić świat: Dzień bez samochodu, segregacja śmieci, własne pojemniki, własne torby, świadome zakupy, naprawa starych rzeczy, ograniczanie spożycia mięsa, wielorazowe zamienniki i inne pomysły jak ratować naszą planetę. Do tego przypomnimy sobie książkę "Maniutka ratuje świat" i porozmawiamy z jej autorką - Joanną Krzyżanek.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - W audycji wybierzemy się do Brazylii, jednego z największych państw na świecie, przez które przepływa jedna z najdłuższych, a niektórzy twierdzą, że najdłuższa rzeka świata -  Amazonka. Jest to również drugi na świecie kraj po USA z największą na świecie liczbą lotnisk. A po godz. 16.00 Lista przebojów Polskiego Radia Dzieciom.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Tajemnice Macedonii - jakie to miejsce na świecie, co pysznego się w nim je i jakie zabawy najbardziej lubią dzieci. Gość: Katarzyna Vanevska - autorka książek dla dzieci, mama w rodzinie polsko-macedońskiej.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

1. Temat: Stop hejt - jak chronić dzieci przed hejtem. Instytut im. Stanisława Lema ruszył z darmową rekrutacją 30 szkół do projektu Ogarnij Hejt. Projekt to warsztaty w szkołach podstawowych dotyczące przeciwdziałania cyberprzemocy. O projekcie opowie Kuba Płodzich - wieloletni pracownik Ministerstwa Cyfryzacji. Jako dyrektor Instytutu Lema zainicjował projekt "Ogarnij hejt" dotyczący cyberprzemocy, w ramach którego prowadzi warsztaty w szkołach.

2. Temat: Joga śmiechu - jak nie dawać się troskom dnia codziennego. Rozmowa o tym, jak cieszyć się zwyczajnym życiem. O tym, jak czerpać z niego moc i siłę. O rzeczach, które niespodziewanie się przytrafiają i niejednokrotnie zmieniają nasze postrzeganie świata. Gość: Piotr Bielski, jako pierwszy sprowadził do Polski jogę śmiechu. 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieści spod oliwnego drzewa" Aidy Amer, czyta Ania Wójcikiewicz.​


.

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem "Lekcji mistrzowskiej" - Krystian Zimerman. 

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

Audycję wypełnią m.in. Messe solennelle Hectora Berlioza (wyk. Adriana Gonzalez, Julien Behr, Andreas Wolf i Le Concert Spirituel, dyr. Hervé Niquet), Sonata F-dur op. 10 nr i Sonata C-dur op. 10 nr 6 Carla Marii von Webera (wyk. Alexander Melnikov, Isabelle Faust), a także Chant sur la mort de Joseph Haydn Luigiego Cherubiniego (wyk. Dominique Labelle, Thomas Cooley, Colin Ainsworth i Festspiel Orchester Gottingen, dyr. Nicolas McGegan).

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Rok 1965 zapisał się w historii muzyki legendarnym powrotem na estrady - po 12-letniej przerwie - Vladimira Horowitza. W kolejce po bilety ludzie stali pod Carnegie Hall całą poprzedzającą koncert noc. Recital został na szczęście zarejestrowany - i na powrót do tego wydarzenia zaprasza dzisiaj Państwa Jakub Puchalski. W programie m.in. muzyka Chopina, Fantazja C-dur op. 17 Roberta Schumanna, IX Sonata Aleksandra Skriabina, a także - już jako dodatek - niezwykłe prywatne nagranie Fantazji f-moll oraz mazurków Chopina.


Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU