Polskie Radio
Section05
Antoni Rokicki

EBU Audio Storytelling Festival. "Zdecydowanie dominowały reportaże i podcasty"

- Widać, że twórcy zastanawiają się, jak zaciekawić słuchaczy, ale już niekoniecznie dźwiękiem, który nie zawsze jest najwyższej jakości. Tu widać zmianę, że trzeba mieć jakiś oryginalny pomysł na swoje dzieło i tak to ładnie opakować, żeby smakowało jak najlepszy cukierek - mówił w Dwójce Antoni Rokicki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, który brał udział w EBU Audio Storytelling Festival w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  EBU Studio Reportażu i Dokumentu Antoni Rokicki Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka reportaż Rzym EBU Audio Storytelling Festival KULTURA

"Klub Trójki. Audiodokument". Sztuczna inteligencja – zagrożenie czy użyteczna pomoc?

Od dwóch lat trwa szeroka dyskusja na temat sztucznej inteligencji, zwanej w skrócie AI, oraz tego, czy to rzeczywiście jest inteligencja w ludzkim rozumieniu. Czy AI zastąpi ludzi w różnych zawodach? Jak narzędzia sztucznej inteligencji odmienią dziennikarstwo? Czy tekst wygenerowany przez komputer poruszy serce czytelnika, słuchacza, widza…? Antoni Rokicki zajął się tematem w reportażu "Rozmowa z maszyną", który stał się podstawą późniejszej dyskusji w "Klubie Trójki. Audiodokumencie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż dziennikarstwo sztuczna inteligencja technologie Katarzyna Borowiecka Kamil Bałuk Antoni Rokicki pr poleca ChatGPT inteligencja emocje

Uczta dla ucha. Audio Storytelling Festival od kulis w felietonie Antoniego Rokickiego

Poniedziałkowy, szybki poranek w Rzymie. Klaksony skuterów, okrążających mnie z każdej niemal strony, przeszkadzają w szybkim dotarciu do siedziby RAI. Włączam mapę w komórce i kieruję się na Mazziniego 14. Zaraz usiądę w ciemnej sali konferencyjnej i przez kilka godzin będę słuchał reportaży, podcastów i innych audioperełek. Jeszcze tylko zrobię zdjęcie drzewa z pomarańczami i mogę biec dalej…
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Audio Storytelling Festival Rzym

Skrywająca wiele tajemnic część Warszawy - reportaż Antoniego Rokickiego "Mój Muranów"

Muranów, historyczna część stolicy, to miejsce nie tylko urokliwe, ale też z bardzo bogatą historią, którą warto się zainteresować, wciąż kryjące wiele tajemnic. Warto poznać lepiej ten rejon Warszawy, odnaleźć miejsca, o których nie wiedzą nawet jego mieszkańcy.  
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki historia warszawy Muranów Muzeum Historii Żydów Polskich mural HISTORIA Trójka Spacer po Warszawie Marcin Strachota pr poleca

"Odór niezgody". Reportaż Urszuli Żółtowskiej i Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Od kilku miesięcy w Pasłęku trwa gorący spór o biometanownię. Lokalny przedsiębiorca, właściciel firmy "Torfex", chce wybudować zakład, który odpowie na współczesne wyzwania ekologii. Będzie wytwarzał biometan, a co za tym idzie - dostarczy tani prąd czy biopaliwa, pochodzące z rozkładu odpadów. 
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Antoni Rokicki reportaż Pasłęk pr poleca

Opowieść o strachu i niepewności. Reportaż "Rebel w Pasłęku" [POSŁUCHAJ]

– To nie jest opowieść o ekologii i szansach, jakie niesie ze sobą nowa technologia. To opowieść o strachu i niepewności, zwłaszcza że budząca kontrowersje inwestycja ma znaleźć się obok zakładu produkującego mleko w proszku. Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki niczego nie rozstrzygają, a wiele starają się tłumaczyć – mówiła w Trójce Anna Dudzińska, zapowiadając reportaż "Rebel w Pasłęku".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Antoni Rokicki Urszula Żółtowska-Tomaszewska Pasłęk społeczeństwo warmińsko-mazurskie pr poleca reportaż

Spór o biometanownię. "Rebel w Pasłęku" - reportaż Urszuli Żółtowskiej i Antoniego Rokickiego

Firma "TORFEX" z Krasina chce wybudować na obrzeżach Pasłęka pierwszą w Polsce biometanownię. To ogromna inwestycja, która wzbudza wiele kontrowersji. Wedle zapewnień inwestora, biometanownia jest odpowiedzią na palące problemy ekologiczne i przysłuży się mieszkańcom oraz lokalnym rolnikom, ponieważ biogaz wytwarzany z różnych odpadów m.in. obniży cenę energii elektrycznej i cieplnej, dostarczy nawóz organiczny czy biopaliwo. Szacuje się, że zakład osiągnie moc 2,5 MWe.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Urszula Żółtowska-Tomaszewska Pasłęk społeczeństwo

"Dziennik z łagru" - reportaż Antoniego Rokickiego

Samotność, tęsknota za bliskimi i nieustający przeraźliwy chłód. To rzeczywistość więźniów w rosyjskich łagrach. Bohaterem reportażu jest Polak, który w 2006 roku został skazany za przemyt. Nie chce zdradzić, co dokładnie zrobił. Mówi jedynie, że przemytem zajmował się przez dwadzieścia lat, razem z kilkunastoosobową grupą. Aby przetrwać do końca wyroku, zaczął prowadzić więzienny dziennik.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Rosja

"Reporter z pazurem", czyli wspomnienie o Ryszardzie Kapuścińskim [POSŁUCHAJ]

- Reporterem przestaje się być w momencie, jak człowiek staje się bardzo zblazowany… Nie będzie w tym pasji; tego zaangażowania, pazura, tej woli zrobienia czegoś naprawdę niezwykłego i jedynego - tak mówił autor "Cesarza" podczas spotkania z dziennikarzami na seminarium reportażu w Kazimierzu Dolnym w 1992 roku. Zachęcamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego pt. "Reporter z pazurem".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Ryszard Kapuściński Trójka pr poleca

Wspomnienie Ryszarda Kapuścińskiego. "Reporter z pazurem" - reportaż Antoniego Rokickiego

4 marca minęła 92. rocznica urodzin Ryszarda Kapuścińskiego. - Reporterem przestaje się być w momencie, jak człowiek staje się bardzo zblazowany… Nie będzie w tym pasji; tego zaangażowania, pazura, tej woli zrobienia czegoś naprawdę niezwykłego i jedynego - tak mówił autor "Cesarza" podczas spotkania z dziennikarzami na seminarium reportażu w Kazimierzu Dolnym w 1992 roku. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Ryszard Kapuściński