Polskie Radio
Section05
Tomasz Żąda

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha, czyli sztuka jako wyjście do rozmów o cielesności

Kolejna edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry w tym roku potrwa dzień dłużej niż dwie pierwsze odsłony. Wydarzenie rozpocznie się 30 maja. Na festiwalowych scenach w centrum Wisły niezmiennie pojawią się najlepsi polscy pisarze i pisarki – zarówno w spotkaniach premierowych, jak i dyskusjach panelowych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda Jerzy Pilch literatura Wisła KULTURA

Handel elektroniczny kiedyś i dziś. "Wciąż mamy potrzebę wyjścia do sklepu"

- Handel elektroniczny rozwijał się na przestrzeni lat. Było to widoczne w szczególności podczas pandemii, kiedy musieliśmy przejść do kanału internetowego, bo nie było możliwości zakupów tradycyjnych - opowiada w radiowej Trójce dr hab. Arkadiusz Kawa - dyrektor Poznańskiego Instytutu Technologicznego. W Polsce wraz z tym rozwojem powszechne stały się na przykład automaty, w których możemy odebrać paczki. Tymczasem za oceanem pojawiły się już pomysły, by paczkę wysyłać z... kosmosu. Czy to możliwe? I jaka będzie przyszłość tej formy handlu?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda handel handel internetowy zakupy w internecie zakupy w sieci zakupy przez internet zakupy online

Intensywny, wspaniały czas – gitarzysta Kuba Wójcik opowiada o koncertach w Indiach i Bangladeszu

Drugi etap inicjatywy JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata", projektu inspirowanego dokonaniami podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, którego patronem jest Trójka, rozpoczął się w kwietniu. Przyjął on formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polscy artyści w 2024 roku zagrają w tak odległych zakątkach świata, jak m.in. Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada czy Korea. W przedsięwzięciu bierze udział czołówka aktualnej młodej sceny jazzowej. Jednym z jej przedstawicieli jest gitarzysta i kompozytor Kuba Wójcik, który właśnie wrócił z Indii i Bangladeszu i w opowiadał o tym w rozmowie z Tomaszem Żądą.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Jazz Jazz Po Polsku MUZYKA koncerty Indie Bangladesz Piotr Damasiewicz Tomasz Żąda Trójka

Pałac Krasińskich otwarty dla turystów. Co zobaczymy na ekspozycji?

Około 200 najcenniejszych obiektów ze zbiorów Biblioteki Narodowej, od średniowiecza do współczesności, można będzie podziwiać w odnowionym Pałacu Krasińskich w Warszawie. Po raz pierwszy w historii turyści będą mogli zwiedzić obiekt w całości. Na ekspozycji znajdziemy m.in. zapiski sprzed tysiąca lat oraz rękopisy Fryderyka Chopina, Agnieszki Osieckiej czy Jacka Kaczmarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Żąda Pałac Krasińskich Biblioteka Narodowa wystawa Warszawa

Wielowymiarowe ujęcie tematu "maszyna a człowiek", czyli co nas czeka na Copernicus Festival

Krakowski Copernicus Festival od lat pokazuje wzajemne przenikanie się kultury i nauki. W tym roku organizatorzy imprezy skupili się na haśle "maszyna". Tym razem przedstawią rozwój technologii, ale także i to, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata oraz samych siebie. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA technologia sztuczna inteligencja Copernicus Festival Kraków maszyny technologie Tomasz Żąda Trójka

"Dookoła świata". Polscy artyści jazzowi koncertują na czterech kontynentach!

Inicjatywa "Jazz Po Polsku" działa od  2012 roku. Teraz, w ramach projektu "Dookoła Świata", w ciągu trzech najbliższych lat polscy artyści młodego pokolenia odwiedzą 20 krajów i zagrają ponad 100 koncertów. Część wydarzeń już za nimi; według planów, organizatorzy chcą wystąpić na czterech kontynentach. W tym roku odwiedzą jeszcze Chiny, Egipt, Japonię, Litwę i Mołdawię.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda Jazz Jakub Krzeszowski Michał Ciesielski muzyka współczesna Jazz Po Polsku

Festiwal "Wiersze w mieście", czyli jak poezja rejestruje i reaguje na zmiany

Pod hasłem "Zmiany" odbywa się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu "Wiersze w mieście" prezentującego w warszawskiej przestrzeni publicznej najnowszą poezję europejską. Czytelniczki i czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany: w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura poezja wiersze Warszawa Wiersze w mieście Tomasz Żąda Trójka

Nieznane publiczności prace Wyspiańskiego na wystawie Muzeum Narodowego w Krakowie

Pochodzące z prywatnej kolekcji obrazy i rysunki Stanisława Wyspiańskiego z okresu jego studiów w Paryżu prezentuje na nowej odsłonie wystawy stałej poświęconej artyście Muzeum Narodowe w Krakowie. Wiele dzieł pokazywanych jest publiczności po raz pierwszy.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Pawlica Stanisław Wyspiański KULTURA SZTUKA Trójka malarstwo Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie Tomasz Żąda

"Lista przebojów Trójki": BIOS namieszał, chociaż nie za bardzo...

Przed 109. notowaniem liderzy drżeli - zespół BIOS, który zaliczył gigantyczny awans i uplasował się tuż pod podium, był ewidentnym kandydatem, by zepchnąć z topu dominatorów, czyli Anitę Lipnicką, Pawła Domagałę i Cztery Pory Miłowania. Okazało się jednak, że z wielkiej chmury tylko średni deszcz: formacji  BIOS starczyło energii jedynie na to, by wskoczyć na trzecie miejsce. Na  samym szczycie - bez zmian.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda Lista Przebojów Trójki Anita Lipnicka Paweł Domagała MUZYKA BIOS

"Lista przebojów Trójki". Kolejny tydzień dominacji duetu Lipnicka-Domagała

Od początku marca nic się nie zmieniło na szczycie LPT i wygląda na to, że Anita Lipnicka i Paweł Domagała z piosenką "Nic za złe" już na dobre rozgościli się na pierwszym miejscu naszego notowania. Podobno w niektórych kolekturach zaczęto obstawiać, jak długo jeszcze będą tam trwali. Zresztą poniżej też nie ma zmian: drugi stopień zajmuje "Amsterdam", czyli solowa piosenka Anity Lipnickiej, a za nią uplasowały się Cztery Pory Miłowania i "Pani mi mówi", które również przez parę tygodni okupowały szczyt notowania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda Lista Przebojów Trójki Anita Lipnicka Paweł Domagała Lor Bartas Szymoniak MUZYKA piosenka Zbigniew Zamachowski

Nowa aplikacja zapewni turystom bezpieczeństwo w górach. Czy uda się ją wdrożyć?

Naukowiec z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej zaprojektował prototypowy system monitorujący bezpieczeństwo turystów. Aplikacja, korzystając z danych lokalizacyjnych, może alarmować ratowników o zgubieniu przez turystę szlaku czy przebywaniu na nim w czasie załamania pogody.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA góry bezpieczeństwo GOPR pogoda zagrożenie zdrowie życie Tomasz Żąda Trójka