Polskie Radio
Section05
książki

"Zwierzęta łowne": troska, egoizm i sekrety w nowym kryminale Anny Mazurek

- Bardzo lubiłam kryminały. Była nim też moja pierwsza powieść. (...) W konstrukcji tego świata najbardziej pociągająca jest ta figura detektywa lub policjanta, który rozwikła tajemnicę i świat wróci do porządku - opowiada Anna Mazurek. Niedawno do księgarni trafiła jej najnowsza książka pt. "Zwierzęta łowne". O nowym wydawnictwie, micie męskiego bohatera i pracy w teatrze autorka opowiedziała w kolejnym wydaniu "Pliku tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski literatura książki KULTURA kryminał

"Zbędni". Wojciech Chmielarz: Karkonosze mają coś takiego, co skłania do snucia ponurych historii

- Gdy w roku 2012 pisałem "Farmę lalek", te rejony w ogóle nie były kryminalnie wykorzystane. Teraz tych książek, które się tam dzieją jest więcej. Akcję swojego kryminału umieścił tam Przemek Semczuk, a teraz Sławomir Gortych zdobywa listy bestsellerów swoją serią o  karkonoskim schronisku - mówił w Dwójce Wojciech Chmielarz tuż przed premierą swojej książki pt. "Zbędni".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka thriller książki Jakub Jamrozek Wojciech Chmielarz KSIĄŻKA KULTURA kryminał

Nienacki, Niziurski, Bahdaj. Jak bronią się dziś ich książki?

- To literatura dla dzieci, ale ona nie infantylizuje świata (…). Świat Bahdaja czy Niziurskiego nie jest światem bezpiecznym, tam są realne zagrożenia, związane z ludźmi czy sytuacją powojenną, są tajemnicze miejsca, gdzie grożą niewybuchy, gdzie mogą się zdarzyć naprawdę groźne rzeczy. To opisywało ówczesną rzeczywistość - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Saramonowicz, reżyser i pisarz, który z Przemysławem Poznańskim, krytykiem i blogerem, wracał do klasyki polskiej literatury dla młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 Zbigniew Nienacki Adam Bahdaj Edmund Niziurski

Nie wiedziałam, że polska gramatyka i wymowa są tak piekielne – mówi koreańska tłumaczka Bora Chung

Bora Chung, południowokoreańska pisarka i tłumaczka, przekłada na język koreański prozę polską oraz rosyjską. Tłumaczyła między innymi Witkacego i Gombrowicza, kocha polskich romantyków, a obecnie pracuje nad przekładem powieści Natalii Szostak "Zguba". Jako pisarka była nominowana do Międzynarodowego Bookera za zbiór opowiadań "Przeklęty królik". W Polsce ukazały się także trzy inne książki jej autorstwa: "Ponowne spotkanie", "Sny umarłych" i opublikowany w tym tygodniu "Rozkład północy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Bora Chung literatura książki KULTURA tłumacz tłumaczenie

Ukraińscy autorzy na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. "Rosja znalazła w książkach wroga"

Ukraińscy autorzy prezentują swoje dzieła na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Ołeksandra Koval, dyrektora ukraińskiego Instytut Książki zaznacza, że to szczególnie istotne, zwłaszcza teraz, by głos autorów z Ukrainy był słyszalny na całym świecie. - Rosjanie znaleźli sobie wroga w postaci książek - mówiła w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  literatura PR dla Zagranicy książki Ukraina wojna na Ukrainie

Jak powstaje literatura podróżnicza?

Czytanie o podróżach i różnych zakątkach świata rozwija naszą wyobraźnię i pobudza chęć zwiedzania. Zaś odwiedzanie ciekawych miejsc, spotykanie interesujących ludzi, próbowanie lokalnych smakołyków i doświadczanie podróży zachęca nas do spisywania wrażeń w notesie, pamiętniku, czy w telefonie. Tak powstaje literatura podróżnicza.
Zobacz więcej na temat:  literatura podróżnicza książki Martyna Podolska Ziemowit Szczerek Bartek Kieżun Paweł Bravo Monika Bień-Königsman

Gilbert Keith Chesterton. W Polsce drugi po Panu Bogu

150 lat temu, 29 maja 1874 roku, urodził się brytyjski pisarz Gilbert Keith Chesterton, autor słynnej powieści "Człowiek, który był czwartkiem". W międzywojennej Polsce był jednym z najpopularniejszych zachodnich twórców, do czego przyczyniło się jego tournée po naszym kraju w 1927 roku.
Zobacz więcej na temat:  Gilbert Chesterton literatura książki RWE Józef Piłsudski Edward Raczyński Ignacy Mościcki proza poezja Bolesław Wieniawa-Długoszowski

"Dziennik życia we dwoje" Stefana Chwina - opowieść pełna niepokojących iskier

- Bardzo chciałem, żeby to był dziennik, który zawiera w sobie takie niepokojące iskrzenie. Dotyka on też różnych spraw mocniej, niż Krystyna by to sobie wyobrażała, dlatego różnimy się w podejściu do tekstu - przyznaje Stefan Chwin (pseud. Max Lars). Powieściopisarz, krytyk literacki, eseista i historyk literatury zaprezentował w połowie maja "Dziennik życia we dwoje". Wydawczynią dzieła jest żona autora, Krystyna, również pisarka i redaktorka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Stefan Chwin literatura książki KULTURA

"5000 wieczorów w Operze". Jacek Marczyński: to nie są tylko wspomnienia z odległej przeszłości

- Ta książka nie dotyczy tylko Metropolitan Opera. Ona pokazuje zasady działania teatru operowego, które wprowadził Rudolf Bing. Był pod tym względem dyrektorem, który dokonał istotnej przemiany MET. Unowocześnił ją w sensie menadżerskim - mówił w Dwójce Jacek Marczyński, autor wstępu do nowego wydania słynnej książki pt. "5000 wieczorów w Operze".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka książki metropolitan opera Monika Zając KULTURA opera Teatr Studio Jacek Marczyński Roman Osadnik Rudolf Bing

Fernanda Melchor - laureatka literackiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Książka meksykańskiej pisarki Fernandy Melchor "To nie jest Miami", którą na język polski przetłumaczył Tomasz Pindel, została uznana za najlepszy reportaż minionego roku i otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego". W audycji "Wszystkie książki świata" Fernanda Melchor opowiedziała o swojej książce oraz specyfice życia w Meksyku.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś literatura książki pisarz Meksyk Fernanda Melchor