Polskie Radio
Section05
Piotr Firan

Potwór z Loch Ness i inne teorie spiskowe. Dlaczego w nie wierzymy?

Lądowanie na Księżycu to fikcja wyreżyserowana przez Stanleya Kubricka, światem potajemnie rządzą Reptilianie, a w jeziorze Loch Ness mieszka ogromny potwór - to niektóre z teorii spiskowych, które mają spore grono zwolenników. Osoby wierzące w tego typu historie nieustannie poszukują dowodów na potwierdzenie swoich przekonań. Skąd się biorą takie teorie? I dlaczego jesteśmy skłonni w nie wierzyć?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan teoria spiskowa teorie spiskowe społeczeństwo

W trosce o polskie morze - Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego 2024

Ma zieloną barwę, słony smak i chłodną wodę – Bałtyk to najmłodsze z mórz Oceanu Atlantyckiego. Ze względu na swoje położenie jest akwenem podatnym na antropopresję, czyli działanie człowieka. W Światowym Dniu Ochrony Morza Bałtyckiego w Trójce rozmawialiśmy o tym, dlaczego troska o stan mórz i oceanów jest tak ważna? Co czerpiemy z Bałtyku? Jakie zasoby nam daje?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Morze Bałtyckie Bałtyk ekologia Piotr Firan plaża Joanna Marczak Polska Akademia Nauk

Mózg w trybie offline. Odkryj korzyści monotaskingu

Śledzenie wielu mediów naraz stało się powszechne. Oglądamy telewizję, scrollując media społecznościowe, przeskakujemy pomiędzy zakładkami w przeglądarce, korzystamy z komputera, zerkając w komórkę. W efekcie nasze mózgi są przeciążone. Skutki tego odczuwają zwłaszcza młode osoby. Warto przestawić się na monotasking. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan STYL ŻYCIA multiscreening media społecznościowe nask Anna Borkowska

Kandydat jak pizza, czyli absurdy samorządowej kampanii wyborczej. Czy to pomaga wygrać?

Jesteśmy na ostatniej prostej przed wyborami samorządowymi. Ulice miast i wsi są oklejone plakatami kandydatów. Większość jest dość standardowa, jednak niektóre próbują oddziaływać żartem, absurdem. Czy taki sposób jest skuteczny i pomaga wygrać w wyborach lokalnych? Jak zapewnić sobie sukces?
Zobacz więcej na temat:  wybory samorządowe 2024 społeczeństwo kampania wyborcza kandydaci plakat internet media społecznościowe Józef Niewiarowski Piotr Firan Trójka Paweł Pawłowski

Podróże małe i duże z dzieckiem. Jak zaplanować rodzinny wyjazd?

Narodziny dziecka nie muszą oznaczać rezygnacji z podróży. Możemy odbywać je również z naszymi pociechami. Rozwiązaniem są chociażby mikrowyprawy. - To wycieczki za miedzę. Zaczynają się, kiedy wychodzimy z domu; może być do pobliskiego lasu albo trochę dalej, do 100 kilometrów. To podróżowanie bardzo podobne do tego na inny kontynent, zwłaszcza z perspektywy dziecka - tłumaczy Agnieszka Ptaszyńska, autorka przewodników turystycznych oraz bloga "Zależna od podróży".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan podróże dziecko rodzice rodzina turystyka

Wiosna rozgaszcza się w ogrodach. Jakie rośliny budzą się już do życia?

Przebiśniegi, pierwiosnki, szafirki, krokusy, hiacynty i narcyzy – to właśnie te kwiaty uznawane są za symbol zbliżającej się wiosny. Czy nadchodzące ciepłe dni czuć już w powietrzu? – Wiosnę już czuć, nawet z zamkniętymi oczyma. Właśnie kwitną oczary i wawrzynki, które niesamowicie pachną – powiedziała w Trójce Katarzyna Misiak z ogrodu botanicznego PAN w Powsinie.
Zobacz więcej na temat:  rośliny kwiaty ogród ogród botaniczny Trójka Piotr Firan Przebiśniegi

Alarmujące dane: blisko polowa nastolatków sięga po e-papierosy!

Rośnie popularność e-papierosów, które, wbrew popularnym mitom, są równie szkodliwe, jak papierosy tradycyjne. Jest to tym bardziej niebezpieczne, że po papierosy elektroniczne bardzo chętnie sięgają nastolatkowie skuszeni niezwykle atrakcyjną reklamą, różnorodnością smaków, swoje robi także moda. Tymczasem jak wiadomo, młodzi ludzie łatwiej wpadają w szpony nałogu.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo młodzież nastolatki e-papieros zdrowie Piotr Firan Michał Strzałkowski Trójka

Pierwszy bocian już powrócił do Polski! Czy wraz z nim przyleciała wiosna?

Do mazurskiej miejscowości Krutynia dotarł pierwszy w tym roku bocian. Nadajnik GPS, który ma zainstalowany, wskazuje, że stało się to we wtorek, 27 lutego, ok. godz. 13.30. Dwa inne widziano w okolicach Mikołajek. Czy to oznacza, że nadchodzi wiosna i wkrótce zaczną się masowe powroty bocianów?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura bociany wiosna klimat zmiany klimatyczne Mazury Aleksandra Dobieszewska Piotr Firan Trójka

Jak odzyskać radość z życia i pracy? Posłuchaj rozmowy z psychologiem

– Jeden na czterech Polaków jest wypalony zawodowo i to jest ogromny problem, a kolejne 25 procent jest na dobrej drodze do wypalenia, czyli mamy tak naprawdę połowę pracowników, którzy w tej chwili są przeciążeni swoją pracą – mówi dr Beata Ryba, psycholog z Uniwersytetu Dolnośląskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka praca pracownik pracownicy Paweł Turski Beata Rajba Piotr Firan psychologia Wellbeing

Pandemia i wojna sprawiły, że Polacy zaczęli oszczędzać. Jak skutecznie to robić?

Wg badań przeprowadzonych przez jeden z banków, 55 procent Polaków systematycznie oszczędza. Do poświęcenia większej uwagi finansom domowym i bardziej świadomego zajęcia się nimi skłoniły nas dwa niespodziewane wydarzenia: pandemia i wojna w Ukrainie. O oszczędzaniu częściej myślą mężczyźni, a także, coraz częściej, młodzi ludzie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pieniądze oszczędzanie finanse finanse osobiste Aleksandra Dobieszewska Piotr Firan Trójka

"Zapraszamy na weekend" w Krynicy-Zdroju. Finał akcji "Z głową w górach" [POSŁUCHAJ]

Były znakomity panczenista Paweł Zygmunt wraz z żoną Katarzyną, instruktor jazdy na snowboardzie Mateusz Gomulec oraz Daniel Lisak z Krynickiej Organizacji Turystycznej – to tylko niektórzy z gości, jacy zawitali do audycji "Zapraszamy na weekend", by zachęcić słuchaczy Trójki do wizyty w Krynicy-Zdroju. Właśnie tam odbył się finisz tegorocznej edycji akcji Polskiego Radia pt. "Z głową w górach".
Zobacz więcej na temat:  Z głową w górach Trójka Dariusz Urbanowicz Piotr Firan Krynica-Zdrój

Konflikt na Ukrainie. Jakie cechy wojny hybrydowej stosuje Rosja?

Mija 10 lat, odkąd Rosja zaatakowała Krym. Od tego czasu konflikt za naszą wschodnią granicą narastał aż do wybuchu pełnoskalowej wojny, która uruchomiła m.in. falę migracji. W Czwórce dr Paulina Piasecka z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas tłumaczy, jak dziś prowadzone są konflikty zbrojne i jakie są cechy wojny hybrydowej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wojna na Ukrainie Krym aneksja wojna hybrydowa Rosja Ukraina Piotr Firan