Polskie Radio
Section05
edukacja

"Mają Polskę w sercu". Wesprzyjmy młodzież Liceum Polonijnego w Warszawie

Dyrekcji Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, znanego jako Liceum Polonijne, zależy, by dzieci o polskich korzeniach ze Wschodu mogły uczyć się w Polsce. W szkole uczy się dwustu dziesięciu młodych ludzi z wielu krajów, m.in. z Ukrainy, Uzbekistanu, Kazachstanu, Gruzji, Mołdawii i Białorusi. Uczniom udaje się nie tylko dorównać poziomem swoim rówieśnikom z innych szkół średnich, a często nawet przewyższają ich swoimi wynikami w nauce.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą edukacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Edukacji Narodowej

Polskie Radio 24 Niemcy chcą uczyć islamu w szkołach. "Pomysł nie jest zły"

Dotychczas mieliśmy do czynienia w Niemczech z nauczaniem islamskim poza kontrolą państwa. Za edukację religijną odpowiadali imamowie w meczetach - a oni byli finansowani z różnych źródeł, które przyczyniają się do radykalizacji młodzieży - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Andrzejewski z Instytutu Studiów Politycznych PAN, wskazując na pozytywne strony wprowadzenia nauczania islamu do niemieckich szkół.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Żochowska Piotr Andrzejewski Niemcy islam edukacja ŚWIAT Europa

Sztuczna inteligencja zdała maturę z języka polskiego. Jest apel o pilne zmiany w szkołach

Sztuczna inteligencja rozwija się w szalonym tempie. Fundacja Zwolnieni z Teorii sprawdziła czy model językowy Prymus zda maturę z języka polskiego. Okazało się to możliwe i AI zdało egzamin na 62 procent O tym jak wyglądały przygotowania do tego eksperymentu oraz jakie zmiany należy wprowadzić w systemie edukacji mówili w "Poranku Dwójki" Ewa Siemińska i Emir Schahed.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka sztuczna inteligencja Emir Chahed Ewa Siemińska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek edukacja szkoła

Znaczące zmiany językowe. "Usunięto rozchwiane i kłopotliwe zasady"

- Nie można mówić o rewolucji w ortografii, bo to zaledwie jedenaście zmian w obrębie zasady konwencjonalnej, która liczy 172 reguły - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia pof. Ewa Kołodziejek, wiceprzewodnicząca Rady Języka Polskiego. Jak oceniła, określenia takie jak "przewrócenie stolika", "przewrót", "szok i niedowierzanie" są nieadekwatne do sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA edukacja szkoła nauczyciel Krzysztof Grzesiowski język polski

TYLKO U NAS Czy Polsce grozi epidemia? To możliwe przez odmowy szczepień

Wracają ogniska chorób zakaźnych, które były opanowane w naszym kraju. Lekarze alarmują o kolejnych przypadkach m.in. krztuśca czy odry, ale równocześnie gwałtownie wzrasta liczba uchylania się od obowiązku szczepień. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kara za unikanie szczepień ochronnych może wynieść 10 tys. zł i może być nakładana wielokrotnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie dzieci dziecko młodzież społeczeństwo STYL ŻYCIA medycyna Przemysław Goławski edukacja lekarz choroba szczepienia