Polskie Radio
Section05
Andrzej Żuławski

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu ma 70 lat

Wajda, Polański, Has - we Wrocławiu kręcili filmy najwięksi, a tamtejsza Wytwórnia Filmów Fabularnych świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. - Właściwie nie ma polskiego reżysera, który tutaj przynajmniej jednego filmu by nie zrobił - powiedział w Dwójce Robert Banasiak, dyrektor WFF.
Zobacz więcej na temat:  reżyser t Andrzej Wajda t Zbigniew Cybulski t Sylwester Chęciński t Wojciech Jerzy Has t Andrzej Żuławski t Agnieszka Holland t Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu t Jakub Jamrozek t Roman Polański t Dwójka t Wrocław t film polski t PRL t

"Krótka historia polskiego kina" powraca do sal studyjnych. Jakie filmy wybrano tym razem?

Po sukcesie pierwszej odsłony cyklu "Krótka historia polskiego kina" czas na część drugą. Tym razem akcent położony zostanie na "twórców osobnych", czyli tych, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, byli wręcz indywidualistami i pionierami.  
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska t kino t kina studyjne t Krótka historia polskiego kina t Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni t Tadeusz Konwicki t Roman Polański t Jerzy Skolimowski t Henryk Kluba t Andrzej Żuławski t Grzegorz Królikiewicz t Marek Piwowski t Witold Leszczyński t Barbara Sass t Piotr Szulkin t

Jerzy Żuławski. Z ziemi polskiej na Księżyc

Choć akcję swych najsłynniejszych książek umieścił na przełomie dwudziestego dziewiątego i trzydziestego wieku, to poruszał problemy aktualne tysiąc lat wcześniej. Księżycowe scenerie, opisy pozaziemskich cywilizacji i fantastycznych technologii były metaforami zjawisk, które Jerzy Żuławski obserwował za życia.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Żuławski t Juliusz Żuławski t Andrzej Żuławski t Xawery Żuławski t Marek Żuławski t science-fiction t proza t poezja t księżyc t podróże t kosmos t literatura t książki t Młoda Polska t

Filmowa Francja. Subiektywny przewodnik po francuskiej kinematografii

Francja to kolebka kina. Narodziło się ono w 1895 roku w podziemiach małej paryskiej kawiarenki, w której po raz pierwszy zaprezentowano kinematograf i wyświetlono ruchome obrazy. A za wszystkim stali bracia Lumière, którym na pewno nie śniło się, że ponad 100 lat później nieme kino zostanie uhonorowane filmem "Artysta". 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha t Francja t FILM t Paryż t Brigitte Bardot t Catherine Deneuve t Edith Piaf t Roman Polański t Marion Cotillard t Louis de Funes t Saint-Tropez t Montmartre t Afryka t Andrzej Żuławski t Krzysztof Kieślowski t

Artur Liebhart: polski film dokumentalny wyróżnia wrażliwość na bohaterów i poziom zdjęć

- Przykładem twórcy, który udowadnia, jaką siłę ma kino dokumentalne, jest Paweł Łoziński, który w swoich dwóch ostatnich filmach pokazuje, że można z bardzo małym budżetem, ale z wrażliwością skupiającą się na swoich bohaterach, zrobić wielkie kino, które jest dostrzegane i doceniane na całym świecie - mówił w PR24 Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity, międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych.
Zobacz więcej na temat:  FILM t USA t kino t KULTURA t Krzysztof Wołodźko t Andrzej Żuławski t Paweł Łoziński t

"Ucieczka na srebrny glob". Kuba Mikurda: to jest jak historia pierwszej miłości

- Do dzisiaj zastanawiamy się, "co by było, gdyby". To wraca w filmach, będących próbą podsumowania. Ten film jest też opowieścią o Andrzeju Żuławskim, o jego relacjach rodzinnych i pewnym całościowym sposobie jego funkcjonowania - mówił w Dwójce Kuba Mikurda, reżyser dokumentu "Ucieczka na srebrny glob".
Zobacz więcej na temat:  kino t Andrzej Żuławski t dokument t Dwójka t Beata Kwiatkowska t

Kuba Mikurda: "Na srebrnym globie" padło ofiarą wewnątrzpartyjnych walk

- Zdjęcia do filmu ruszyły w czerwcu 1976 roku. Dziś ta data kojarzy się nam z zupełnie innymi wydarzeniami - z wystąpieniami robotniczymi w Ursusie i Radomiu. Zaraz potem była premiera "Człowieka z marmuru" i kilku innych filmów moralnego niepokoju. I to był ten bardzo niesprzyjający kontekst. Okazało się, że skoro tak, to trzeba zaostrzyć kurs - mówił w Dwójce reżyser dokumentu "Ucieczka na srebrny glob" o słynnym filmie Andrzeja Żuławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Żuławski t kino t dokument t FILM t Dwójka t

"Ucieczka na srebrny glob" – historia nieukończonego arcydzieła

Przed nami kolejna światowa premiera na trwającym właśnie w wielu miastach Festiwalu Docs Against Gravity. W poniedziałek 6 września polscy widzowie jako pierwsi mają szansę zobaczyć pełnometrażowy dokument Kuby Mikurdy "Ucieczka na srebrny glob", opowiadający o szczególnym filmie w twórczości Andrzeja Żuławskiego. "Na srebrnym globie", który miał szansę stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii, nigdy nie został ukończony.
Zobacz więcej na temat:  Trójka t FILM t KULTURA t Ryszard Jaźwiński t kino t film polski t festiwal filmowy t dokument t Andrzej Żuławski t

Xawery Żuławski: "Mowa ptaków" to prowokacja intelektualna

- Każdy w tym obrazie może zobaczyć coś innego. To ciekawy dualizm jakie to dzieło wywołuje. Albo ktoś ma przestrzeń i czas na ten film, albo nie jest w stanie w niego wejść. Gdy zabraknie czasu lub uwagi odbiorca nie poradzi sobie z przyjęciem takiej dawki prowokacji - mówił w Dwójce reżyser i scenarzysta Xawery Żuławski.
Zobacz więcej na temat:  Xawery Żuławski t Andrzej Żuławski t FILM t serial t Dorota Masłowska t Paweł Siwek t Poranek Dwójki t Dwójka t

Aleksandra Szarłat: Andrzej Żuławski wyprzedzał czas swoją twórczością

- Myślę, że Andrzej Żuławski i jego kino wraca do nas wielkimi krokami. Teraz jest czas jego filmów na świecie – ono już od jakiegoś czasu jest uważane za znakomite, cieszy się ogromnym powodzeniem, w tej chwili także w Polsce - mówiła w Dwójce autorka biografii reżysera "Żuławski. Szaman".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Żuławski t FILM t KULTURA t Marcin Pesta t Piotr Kletowski t film polski t