Polskie Radio
Section05
filozofia

Prof. Stefan Swieżawski. "Złościło mnie, gdy mówiło się negatywnie o średniowieczu"

– Wydaje mi się, że średniowiecze było właściwie ustawicznym renesansem – mówił w jednym z  radiowych wywiadów prof. Stefan Swieżawski. Dziś mija 20. rocznica śmierci tego znakomitego filozofa, jedynego świeckiego delegata na obrady II Soboru Watykańskiego z krajów Europy Wschodniej, osoby, która – jak dowodzą nagrania Polskiego Radia – miała dar snucia zajmujących opowieści.
Zobacz więcej na temat:  filozofia chrześcijaństwo Lwów Dwudziestolecie międzywojenne PRL Karol Wojtyła Jan Paweł II Stefan Wyszyński katolicyzm Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) Kościół katolicki

Edyta Stein. "Patronka ludzi poszukujących prawdy"

Na drogę duchową Edyty Stein – filozofki i zakonnicy, zamordowanej w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz, która w 1987 roku została beatyfikowana, a w 1998 ogłoszona świętą Kościoła katolickiego – złożyły się i jej rodzinna żydowska tradycja, i młodzieńczy ateizm, i wieloletnie studia filozoficzne, a przede wszystkim: spotkanie z chrześcijaństwem.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Niemcy Wrocław filozofia II wojna światowa beatyfikacja HISTORIA

Prof. Zbigniew Mikołejko we wspomnieniach. "Był grawitacyjnym punktem intelektualnym"

Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, zmarł w połowie kwietnia w wieku 72 lat. W audycji "Rozmowy po zmroku" jego znajomi i współpracownicy podzielili się swoimi doświadczeniami z profesorem. Dr Grzegorz Brzozowski, prof. Andrzej Gniazdowski, dr Anton Marczyński i ks. prof. Henryk Paprocki zgodnie stwierdzili, że był to nie tylko znakomity pedagog, ale również pomocny człowiek.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Mikołejko filozofia odeszli 2024 Michał Nowak Anton Marczyński Andrzej Gniazdowski wspomnienie Dwójka Henryk Paprocki Grzegorz Brzozowski KULTURA

Marian Zdziechowski. Filozofia i religia w obliczu końca świata

–  Był znanym wilnianinem, fantastycznym intelektualistą, chodziłem na jego wykłady jak na delicje. A Piłsudski zaproponował go nawet na prezydenta – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji publicysta Stanisław Stomma, wspominając Mariana Zdziechowskiego. Co jeszcze wiemy o tym intrygującym profesorze z Wilna, którego Miłosz nazwał "filozofem rozpaczy"?
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Józef Piłsudski filozofia religia chrześcijaństwo literatura Czesław Miłosz

Roberto Bolaño. "Jako pisarz był jednocześnie zabawny i przerażający"

– "Dzicy detektywi" jest książką idealną. Łączy w sobie i cechy kontestacji, i dobrej literatury – mówiła w Polskim Radiu Mercedes Monmany, hiszpańska krytyczka literacka, o najsłynniejszej powieści Roberta Bolaño. 28 kwietnia 2024 roku ten chilijski, przedwcześnie zmarły pisarz skończyłby 71 lat.
Zobacz więcej na temat:  Chile Ameryka Południowa literatura polityka Hiszpania filozofia psychologia HISTORIA

Bolesław Miciński. "Pisał rzeczy, które urzekały formą"

- W tym urzekaniu było jednak coś jeszcze znacznie głębszego - potrzeba, żeby filozofia, literatura służyły życiu - mówił w audycji Polskiego Radia literaturoznawca Eligiusz Szymanis. Dziś obchodzimy 113. rocznicę urodzin Bolesława Micińskiego - poety, krytyka literackiego, filozofa, eseisty.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Stanisław Ignacy Witkiewicz HISTORIA historia Polski II wojna światowa totalitaryzm Podole Uniwersytet Warszawski

Prof. Magdalena Środa: mój świat dzieciństwa obracał się wokół nauki

W audycji "Po drugiej stronie lustra" prof. Magdalena Środa opowiada m.in. o swoim bezkompromisowym stosunku do wartości, o modelu wychowania, jaki odebrała w domu, gdzie królowała dysputa socjologiczna rodziców. - Mój świat dzieciństwa stworzony przez ojca, a i również przez mamę, bo była socjolożką, obracał się wokół nauki - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Magdalena Środa socjologia wspomnienie filozofia etyka kobieta feminizm