Polskie Radio
Section05
liceum

Pogoń za ocenami pod koniec roku szkolnego. Czy ocenoza to przeżytek?

Końcówka roku szkolnego to czas poprawiania ocen. Duża część uczniów ulega jednak tzw. ocenozie, czyli przesadnemu przywiązaniu do cenzurek. Czy przywiązanie do tradycyjnych metody oceniania wiedzy uczniów stanie się kiedyś reliktem przeszłości w naszych szkołach? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Aleksandra Dobieszewska Mikołaj Foks szkoła szkoła podstawowa liceum edukacja testy oceny w szkole

Maturalny Nobel. Uczennice i uczniowe zmieniają świat na lepsze

Maturalny Nobel to nagroda stypendialna dla uczennic i uczniów ostatniej klasy szkół średnich, chcących zmieniać świat na lepsze. Właśnie poznaliśmy laureatkę tegorocznej odsłony. Marcelina Maciąg została wyróżniona za projekt "Niebieskich skrzyneczek", które będą dla uczniów wsparciem w dbaniu o zdrowie psychiczne.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA edukacja liceum młodzież hobby Kamil Jasieński uczniowie zdrowie psychiczne

Festiwal Ludzi Aktywnych Kulturalnie (FLAK) - jak się zgłosić?

FLAK, czyli Festiwal Ludzi Aktywnych Kulturalnie organizowany jest przez Liceum Ogólnokształcące im. Miguela de Cervantesa w Warszawie. Właśnie trwa nabór do kolejnej edycji wydarzenia. - To festiwal stworzony przez uczniów dla artystów amatorów - mówią organizatorzy Anna Kwiatkowska i Franek Bichta. - Czekamy na zgłoszenia zarówno od amatorskich zespołów teatralnych jak i muzycznych.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo młodzież liceum KULTURA

Raport: tylko połowa ukraińskich dzieci mieszkających w Polsce chodzi do szkoły

W Polsce przebywa około 300 tys. ukraińskich dzieci. Ponad połowa (53 proc.) z nich jest poza systemem szkolnym. Nie wiadomo, co dzieje się ze 150 tys. uczniów i uczennic z Ukrainy - wynika z raportu "Uczniowie uchodźcy w polskim systemie edukacji. Co mówią nowe dane?" autorstwa Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci młodzież uczniowie szkoła edukacja szkoła podstawowa liceum społeczeństwo Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 uchodźcy migracja

Ze szkoły średniej w samodzielne życie. Z czym wiąże się wkraczanie w dorosłość?

Dla wielu osób okres nauki w szkole średniej był wejściem w dorosłość, a jednym z pierwszych w nią kroków była ostatnia klasa. Wtedy, przynajmniej przez chwilę, trzeba było się zastanowić nad swoją przyszłością, która - o czym warto przypominać - nie zawsze okazywała się zgodna z wyobrażeniami młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Izabela Kostyszyn szkoła liceum

Pedagog: zmiana systemu edukacji to wyzwanie dla dziecka z doświadczeniem emigracyjnym

Nasze dzieci przez siedem lat jeździły ze mną do polskiej szkoły w Bazylei, gdzie pracowałam, i przygotowywały się do powrotu do Polski. Intensywne wsparcie podjęliśmy w wakacje przed rozpoczęciem nauki w polskim systemie edukacji. Zdały egzaminy, mówiły i czytały po polsku. Wszystko wydawało się być na swoim miejscu. I faktycznie w zderzeniu z rzeczywistością tak nam się tylko wydawało – wspomina Dobromiła Fruga, pedagog, mama z doświadczeniem emigracyjnym.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci szkoła szkoła podstawowa liceum dwujęzyczność dzieci dwujęzyczność wychowanie edukacja Małgorzata Frydrych

Liceum Warszawskie. Profesor Chopin i popisy uczniów

"Nie tylko w samej szkole, lecz i na ulicy strzec się będzie nieprzytomnego biegania, fikania i hałasowania", głosił jeden z punktów "Ustaw dla uczniów Królewskiego Liceum Warszawskiego". Placówka ta, mieszcząca się początkowo w Pałacu Saskim, cieszyła się bardzo wysokim uznaniem, a wśród jej wychowanków znaleźli się wybitni Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Warszawa szkoła liceum nauczyciel Fryderyk Chopin wspomnienie rozbiory Polski Prusy