Polskie Radio
Section05
starożytność

Miłośnicy historii z Węgorzewa odkryli na Mazurach ozdoby z okresu wpływów rzymskich

Cztery fibule, pierścionek i fragmenty ozdób z początków naszej ery odkryli na terenach mazurskiego nadleśnictwa Borki członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Ziemi Węgorzewskiej Wendrusz. Znaleziska datowane wstępnie na okres wpływów rzymskich przekazano służbom ochrony zabytków.
Zobacz więcej na temat:  warmińsko-mazurskie t Mazury t HISTORIA t historia Polski t starożytność t archeologia t odkrycia archeologiczne t odkrycia i ciekawostki t wykopaliska t

29 lutego, czyli co zrobić z dodatkowym dniem życia

Według niektórych należy cieszyć się przyjemnościami, póki żyjemy. Inni zalecali korzystanie z czasu, jaki dany został człowiekowi, uważnie i mądrze. Czasu, który – z czym zgadzali się chyba wszyscy – jest okrutnie krótki, zawsze niewystarczający. Dlatego 29 lutego, dodatkowy dzień w roku, może być dobrą okazją do kilku refleksji o tym, co mówili myśliciele o umiejętności życia. 
Zobacz więcej na temat:  filozofia t starożytność t czas t kalendarz t psychologia t życie t

W Danii odkryto najstarszy napis runiczny. Jak powstawały runy?

Na duńskiej wyspie Fionia, w pobliżu Odense - w pochówku datowanym na II w. n.e. - odkryto żelazny nóż z wydrapanym na ostrzu napisem runicznym. Jest to prawdopodobnie najstarsze świadectwo użycia tego alfabetu. Równie stary jest jeszcze napis na kościanym grzebieniu, który znaleziono także w tych okolicach w połowie XIX w. Czy zatem tereny Danii były miejscem kształtowania się tego pisma?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka t archeologia t starożytność t Dania t Skandynawia t

Polscy podwodni archeolodzy przebadają prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak

Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA t Morze Śródziemne t Toruń t starożytność t archeologia t odkrycia i ciekawostki t odkrycia archeologiczne t

Okruchy antyku na wystawie w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

- Jako licealiście na lekcjach historii brakowało mi przedstawienia pradziejów ziem polskich. Ciekawiło mnie, co działo się przed chrztem Polski, dużo wcześniej. Tą wystawą chciałem pokazać, że nasze ziemie nie były białą plamą, a Imperium Rzymskie interesowało się tymi terenami - mówił w Dwójce dr Wojciech Rajpold z Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, kurator wystawy "Okruchy antyku - importy rzymskie na ziemiach polskich".
Zobacz więcej na temat:  wystawa t starożytność t Sandomierz t Jakub Kukla t Dwójka t muzeum t archeologia t

Marek Aureliusz i jego "Rozmyślania". Czy stoicyzm jest dziś aktualny?

Marek Aureliusz to jeden z najwybitniejszych władców Rzymu, a jednocześnie jeden z najsubtelniejszych myślicieli starożytnego świata. Mawiał, że "człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje". Swoje myśli cesarz filozof zebrał w dziele o tytule "Rozmyślania". Czy jego nauki są aktualne także dzisiaj?
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki t Marek Aureliusz t stoicyzm t filozofia t Rzym t starożytność t