Polskie Radio
Section05
Aldona Łaniewska-Wołłk

Dwie twarze meksykańskiego Veracruz. Fernanda Melchor z nagrodą za książkę "To nie jest Miami"

"To nie jest Miami" meksykańskiej autorki Fernandy Melchor porusza trudny temat przestępczości w Meksyku. Za tę pozycję autorka została uhonorowana Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. O książce opowiedział w audycji "O wszystkim z kulturą" w Programie 2 Polskiego Radia Abel Antolín Murcia Soriano - dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie i członek jury.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Abel Antolín Murcia Soriano literatura Instytut Cervantesa Fernanda Melchor

EBU Audio Storytelling Festival. "Zdecydowanie dominowały reportaże i podcasty"

- Widać, że twórcy zastanawiają się, jak zaciekawić słuchaczy, ale już niekoniecznie dźwiękiem, który nie zawsze jest najwyższej jakości. Tu widać zmianę, że trzeba mieć jakiś oryginalny pomysł na swoje dzieło i tak to ładnie opakować, żeby smakowało jak najlepszy cukierek - mówił w Dwójce Antoni Rokicki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, który brał udział w EBU Audio Storytelling Festival w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  EBU Studio Reportażu i Dokumentu Antoni Rokicki Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka reportaż Rzym EBU Audio Storytelling Festival KULTURA

Ruszyły Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Wyzwolenie" Jana Klaty... na ekranie kinowym

- Niestety nie udało się przywieźć "Wyzwolenia" do Opola. Myślę jednak, że robi on wielkie wrażenie mnogością środków wizualnych i technicznych, które zostały użyte przez Jana Klatę w tym spektaklu. Scena Teatru Wybrzeże jest w tej chwili bardzo nowoczesna i pozwala na takie realizacje. Najważniejsze natomiast i tak jest tu odczytanie trudnego tekstu Wyspiańskiego - mówiła w Dwójce Anna Wakulik z komisji kwalifikującej spektakle do konkursu "Klasyka Żywa", którego finałem są Opolskie Konfrontacje Teatralne.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Aldona Łaniewska-Wołłk Opole Opolskie Konfrontacje Teatralne Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” Teatr Wybrzeże Stanisław Wyspiański Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Dwójka KULTURA TEATR

Historia Państwowych Gospodarstw Rolnych. "Maksymalnie 30 proc. PGR-ów było rentownych"

"Zboże rosło jak las" to książka, w której Bartosz Panek przybliża czytelnikowi sytuację osób związanych z Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi. W audycji "Rozmowy po zmroku" w Programie 2 Polskiego Radia autor opowiedział o kulisach powstania tego dzieła oraz odniósł się do wielu stereotypów, jakie na przestrzeni lat narosły wokół słynnych PGR-ów i ich pracowników.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka PRL rolnictwo komunizm PGR Aldona Łaniewska-Wołłk Bartosz Panek

Nowa wystawa w Muzeum Polin. Jak wyglądało życie w przedwojennych polsko-żydowskich miasteczkach?

W najbliższy piątek (17.05) w Muzeum Polin zostanie otwarta wystawa pt. "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata". Będzie to okazja do zobaczenia codzienności w przedwojennym miasteczku, w którym żyją obok siebie Polacy i Żydzi. Kuratorki wystawy - dr Natalia Romik i dr Justyna Koszarska-Szulc opowiedziały w "Poranku Dwójki", m.in. dlaczego ich wybór padł akurat na Opatów oraz jak wyglądała ówczesna rzeczywistość.
Zobacz więcej na temat:  POLIN Żydzi Opatów malarstwo Aldona Łaniewska-Wołłk Justyna Koszarska-Szulc Natalia Romik Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka

Anna Dziewit-Meller: chciałabym, aby w książkach chodziło o dobrą historię

- Wydaje mi się, że czasami gdzieś gubimy tę potrzebę dobrej historii, wciągającej fabuły na rzecz języka, którym usiłujemy przekazać absolutnie wszystko. A ja jako czytelniczka, ale też jako redaktorka i jako pisarka, naprawdę lubię dobrą historię - mówiła w Dwójce Anna Dziewit-Meller.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dziewit-Meller literatura książki Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka kobieta pisarze i poeci

"Cztery pory miłości". Wojciech Czerwiński: tak naprawdę nieliczni dorastają do tego uczucia

- Gdy patrzę na otaczający nas świat, na ten pęd, na nastoletnie dzieci, które powinny eksplodować radością, a eksplodują depresją, proponuję coś takiego, by wrócić do korzeni, otrząsnąć się, zatrzymać, spotkać się z drugim człowiekiem, z rodzajem wysokiej sztuki. Dlatego nazywam to operą słowiańską - mówił w Dwójce Wojciech Czerwiński, reżyser spektaklu "Cztery pory miłości".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polski w Warszawie spektakl premiera Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA Dwójka Wojciech Czerwiński TEATR

Fraki, suknie i Beethoven. Dlaczego warto przyjść na "Piegowaty koncert"?

"Jajka w kropki, piegowate trele... zapraszamy na ptasie wesele" - to tytuł najbliższego wydarzenia z cyklu "Piegowatych koncertów". Orkiestra Polskiego Radia kolejny raz zagra dla najmłodszych repertuar klasyczny. Katarzyna Stoparczyk opowiedziała w "Poranku Dwójki" o szczegółach koncertu, swoich inspiracjach i powodach, dla których na scenie zobaczymy muzyków we frakach i sukniach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Katarzyna Stoparczyk Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie dzieci muzyka klasyczna KULTURA Piegowaty koncert Michał Klauza

Prof. Wojciech Fałkowski: gabinet porcelany pokazywał pozycję króla wśród innych monarchów

- Porcelana była białym złotem, przedstawiała ogromną wartość. W siedzibie króla taki gabinet porcelanowy pokazywał jego pozycję wśród innych monarchów europejskich. Dlatego powstanie galerii porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie jest czymś, co bardzo dobrze pasuje do profilu rezydencji monarszej, a także wzbogaca naszą ekspozycję stałą - mówił w Dwójce dyrektor Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  porcelana Zamek Królewski Wojciech Fałkowski wystawa SZTUKA Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka

Światowy Dzień Książki. Jak dzieła zagranicznych autorów trafiają na polski rynek?

Raport na temat czytelnictwa z ubiegłego roku pokazuje, że Polacy coraz częściej sięgają po książki. Mają z czego wybierać. Na rynku dostępne są książki polskich i zagranicznych autorów. O tym jak wygląda wydanie książki zagranicznego pisarza opowiedział w "Poranku Dwójki" Marcin Biegaj, dyrektor agencji literackiej Andrew Nurnberg Associates Warsaw.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura pisarz Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Marcin Biegaj KULTURA

Kino na Granicy. "Najważniejsze wydarzenie przeglądu? Cieszyn przyciąga sam w sobie" [WIDEO]

- Festiwale walczą i zabiegają o swoich odbiorców. My mamy ten komfort, na co pracujemy przez cały rok, że do nas wielbiciele kina przyjeżdżają z własnej woli. Chcą się cieszyć filmami, aurą i wielością pozycji programowych - mówił w Dwójce Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy 26. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie.
Zobacz więcej na temat:  Cieszyn kino Aldona Łaniewska-Wołłk Łukasz Maciejewski Dwójka FILM KULTURA Kino na Granicy

"Bojowniczki!". Reżyser filmu: opowiada mało znaną historię

- Jest to historia ostatniego pokolenia Żydów polskich, które dorastało w II RP, a także historia kobiet z ruchu oporu i ich udziału w powstaniu w getcie warszawskim - mówił w "Poranku Dwójki" Rafael Lewandowski, reżyser filmu dokumentalnego pt. "Bojowniczki!".
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie powstanie w getcie warszawskim Aldona Łaniewska-Wołłk Rafael Lewandowski FILM KULTURA Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dwójka

"Podziemny Muranów". Prof. Jacek Leociak o sposobie poznawania dawnej Warszawy

Książka "Podziemny Muranów" prof. Jacka Leociaka to szansa na poznanie warszawskiego Muranowa, który został zniszczony w trakcie II wojny światowej. W audycji "O wszystkim z kulturą" autor podzielił się m.in. sposobem na poznawanie miejsc, których już w Warszawie nie ma.
Zobacz więcej na temat:  Muranów Aldona Łaniewska-Wołłk Jacek Leociak getto warszawskie Warszawa historia Polski Dwójka KULTURA

Wystawa "Sadley i uczniowie". Kuratorka: mamy nieprawdopodobnie dużo dzieł Wojciecha Sadleya

- Pomysł narodził się kilka lat temu w związku z rocznicą urodzin prof. Wojciecha Sadleya. Wystawa pierwotnie była planowana rok temu, natomiast ze względu na nasz kalendarz wystawienniczy i pewnie niespodziewane ruchy musieliśmy przesunąć wystawę na kwiecień bieżącego roku. Niestety profesor już nie doczekał jej otwarcia - mówiła w Dwójce Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sadley i uczniowie" w warszawskiej Kordegardzie.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Kordegarda wystawa Aldona Łaniewska-Wołłk Wojciech Sadley KULTURA Dwójka SZTUKA