"Rysować teraz". Co zobaczymy na wystawie w Toruniu?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 11:20
"Rysować teraz" to hasło pokonkursowej ekspozycji 11. Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego w Toruniu. - Zapytaliśmy artystki i artystów, czym jest dla nich rysowanie teraz, w tej chwili - opowiadają kuratorki Aleksandra Sojak-Borodo, Martyna Rzepecka. 
W tym roku do 11. Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego Rysować teraz napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń - zPolski iz zagranicy. (zdj. ilustracyjne)
W tym roku do 11. Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego "Rysować teraz" napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń - z Polski i z zagranicy. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Pressmaster
  • Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego odbywa się w Toruniu od 2008 roku.
  • Dziś ma ona rangę miedzynarodowego biennale. 
  • Tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem "Rysować teraz". 
  • - Prezentowane prace udowadniają, że rysunek jest rodzajem pisma, narzędziem do komentowania rzeczywistości  - mówią kuratorki. 

Rysunek - narzędzie do opisywania świata

- Rysunek opisuje się rzeczywistość, komentuje świat, bywa manifestem, może pełnić funkcję terapeutyczną - opowiadają kuratorki 11. Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego. - Tegoroczna odsłona naszego biennale udowadnia, że rysunek jest rodzajem pisma.

Rekordowa liczba zgłoszeń, międzynarodowy skład

W tym roku do 11. Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego - "Rysować teraz" napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń - 409 z Polski i z zagranicy - m.in. ze Słowenii, Węgier, Niemiec, Ukrainy, Portugalii czy Holandii. Kluczowe dla tegorocznej odsłony jest słowo "teraz".

- Postanowiliśmy wejść ze studentami w dialog i zapytać ich, czym rysowanie jest dla nich w tym momencie, w czasach obecnych, w których coraz częściej mówi się m.in. o sztucznej inteligencji - opowiada kuratorka Martyna Rzepecka.

- Kolejną naszą inspiracją był rysunek jako notowanie rzeczywistości tej zastanej: tu i teraz - dodaje druga kuratorka Aleksandra Sojak-Borodo. - Mamy na wystawie sporo prac artystek z Ukrainy, które są notatką i reakcją na koszmarną rzeczywistość wojenną. W tej odsłonie rysunek jest manifestem i pełni też rolę terapeutyczną.  

Posłuchaj
24:55 CZWÓRKA Stacja Kultura - rysunek 29.04.2024.mp3 11. Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego w Toruniu - jakie prace zobaczymy? (Stacja Kultura/Czwórka)

Co w sztuce oznacza słowo "teraz"?

Innym wątkiem Wystawy Rysunku Studenckiego jest "teraz" rozważane z perspektywy medytacyjno- filozoficznej - czym jest chwila i czas.

- Mamy piękną pracę Zuzanny Janosz z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na dużej płycie uwiecznione zostały chodzące wskazówki zegarów, ale bez zaznaczania czasu. One przesuwają się raz w jedną, raz w drugą stronę. Ta praca jest rodzajem komentarza na temat istoty czasu i tego "teraz", które jest trudne do zdefiniowania - dodaje Aleksandra Sojak-Borodo.    

Na wystawie można też zobaczyć prace z obszaru rysunku klasycznego, prace, które wykorzystują narzędzia cyfrowe, a także instalacje, animacje, działania performatywne (indywidualne oraz grupowe). Wśród prac jest kilka propozycji wielkoformatowych i niestandardowych, są także rysunkowe komentarze, odnoszące się do sytuacji codziennych, spraw aktualnych, nierzadko osobistych.

Zobacz także:

Historia Wystawy Rysunku Studenckiego

Pomysłodawcą wystawy jest prof. Bogdan Chmielewski. Po raz pierwszy odbyła się ona w 2008 roku i przez kilka lat miała formę corocznych pokazów ogólnopolskich. W 2014 roku uzyskała status międzynarodowego biennale. 

- Przy każdej kolejnej odsłonie "Rysować" widzimy, czym różnią się uczelnie artystyczne, jakie nurty w nich dominują. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu jest konceptualny, Wydział Sztuk Pięknych w Toruniu stawia na podejście intermedialne, warszawska ASP przedstawia działania performatywne - wymieniają rozmówczynie Kasi Dydo. - To, co jest wartością wystawy "Rysować", to to, że pokazujemy różne sposoby myślenia o rysunku.   

Prace artystek i artystów można oglądać w Galerii Sztuki Wozownia, która od początku jest współorganizatorem wystawy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Aleksandra Sojak-Borodo, Martyna Rzepecka (kuratorki wystawy)

Data emisji: 29.04.2024

Godzina emisji: 9:15

kul/wmkor

Czytaj także

Battle(4).aspgdansk w Warszawie. Ilustratorzy cyfrowi stają do bitwy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 13:45
Ilustratorzy cyfrowi stają do bitwy. W Warszawie odbędzie się Battle(4).aspgdansk. W szranki staną cyfrowi ilustratorzy, którzy zgłosili się do turnieju. Bitwa grafików przypomina nieco walki muzycznych freestylowców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka zarabiania pieniędzy. Czy artysta musi być biedny?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 18:00
W Polsce przez długi czas funkcjonował mit biednego artysty - idealisty, którego świat jest w stanie docenić dopiero po śmierci. - Dziś to się zmienia, rozmawiamy o pieniądzach, a rynek sztuki jest transparentny. W sztuce współczesnej nie ma limitów, jeśli chodzi o progi finansowe - mówi Piotr Czajkowski, artysta i wykładowca akademicki. 
rozwiń zwiń