"Euforia". Historia warszawskiego clubbingu na wystawie w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 20:17
Co clubbing mówi o historii Polski? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć nowa wystawa w Muzeum Woli w Warszawie. - "Euforia" dokumentuje moment, w którym poczuliśmy, że powoli puszczają nam hamulce - mówi kurator wystawy Konrad Schiller. - Zostawiliśmy za sobą epokę komunizmu, a przed nami otwierał się nowy, kolorowy i wspaniały świat. 
Audio Bullys w klubie Piekarnia - 2003 rok.
Audio Bullys w klubie Piekarnia - 2003 rok.Foto: Irena Herka/mat. prasowe
  • Muzeum Woli w Warszawie przygotowało wystawę poświęconą stołecznym klubom i klubokawiarniom. 
  • "Euforia" to opowieść o takich miejscach jak: Fugazi, Filtry, Piekarnia, CDA i Le Madame.
  • - To nie tylko wgląd w warszawską klubowość okresu przemian, ale również próba spojrzenia na ten aspekt kulturowego dziedzictwa Warszawy, który do tej pory rozgrywał się we wspomnieniach - mówi kurator Konrad Schiller. 

Współczesne "carpe diem"

- Euforia to współczesne "carpe diem". Towarzyszyła tym, którzy kluby tworzyli, i tym, którzy się w nich bawili - opowiada Konrad Schiller, kurator wystawy. - Robert Brylewski mówił o "frywolce". I trochę szkoda, że to się nie przyjęło, bo dobrze oddawało ten moment w naszej historii, w której poczuliśmy, że puszczają hamulce. 

Clubbing w Warszawie

Warszawska scena klubowa w nieoczywisty sposób odzwierciedlała zmiany społeczne, polityczne i gospodarcze po 1989 roku. A wystawa "Euforia. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku" opowiada o klubach, które wytyczyły nowe szlaki i były wzorem dla innych miejsc tego typu.

- Wybór klubów jest jak najbardziej subiektywny, ale mam nadzieję, że jednak miarodajny. Zależało mi, żeby pokazać, że zjawisko "clubbingu" ma wiele oblicz i że kluby, o których mówimy, wpisały się w absolutny kanon kultury popularnej - wyjaśnia gość Czwórka. - Wydaje się, że opowiadamy o nie tak odległej przeszłości, ale wystarczy spojrzeć na sposób dokumentowania imprez, żeby zdać sobie sprawę, że to dwie różne epoki. 

Posłuchaj
26:23 CZWÓRKA Stacja Kultura - euforia 23.04.2024.mp3 Euforia - historia clubbingu w Muzeum Woli w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)

"Grzebiemy w pamięci prywatnej"

- Dziś każdy z nas może zrobić zdjęcie w klubie, pod warunkiem, że polityka klubu na to pozwala. My natomiast mówimy o czasie bardzo specyficznym, o momencie przejścia ze strefy analogowej do raczkującego internetu - dodaje rozmówca Kasi Dydo. - Prezentujemy zdjęcia robione pierwszymi cyfrówkami, z których nawet przy obróbce komputerowej nie da się wyciągnąć ostrości. Pokazujemy to ziarno, pewną siermiężność nowego medium. Grzebiemy w sentymentach, nostalgii i w pamięci prywatnej, bo nie mamy centralnego archiwum życia klubowego w Polsce. 

Najważniejsze kluby na mapie Warszawy

"Euforia" to nie tylko wgląd w warszawską klubowość okresu przemian, ale również próba spojrzenia na ten aspekt kulturowego dziedzictwa Warszawy, który do tej pory rozgrywał się we wspomnieniach. Wystawa staje się przyczynkiem do napisania historii miasta z klubowej perspektywy. Zobaczymy na niej takie kluby jak:

  • Fugazi
  • Filtry
  • CDQ
  • Piekarnia
  • Le Madame
  • Chłodna 25

- Pierwszym przystankiem jest klub Fugazi, który działał zaledwie 11 miesięcy. Historię tego miejsca otworzył 21-dniowy maraton koncertów, a kolejne 10 miesięcy to 150 wydarzeń i 350 zespołów, dwie sceny i drzwi otwarte niemal przez całą dobę - mówi Konrad Schiller. - Natomiast pierwszą przestrzenią, w której regularnie pojawiała się muzyka elektroniczna, były Filtry. W piwnicy i kotłowni instytutu maszyn matematycznych odbywały się pierwsze imprezy techno i klubowe rave’y, ale także koncerty czy happeningi. W Filtrach funkcjonowała też pionierska instytucja DJ-a rezydenta.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Muzeum Woli (@muzeumwoli)

Wystawę "Euforia. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku" można oglądać w Muzeum Woli w Warszawie od 9 maja do 15 grudnia 2024 roku.  

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Konrad Schiller (kurator wystawy "Euforia. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku" w Muzeum Woli w Warszawie)

Data emisji: 23.04.2024

Godzina emisji: 11.15

kul/wmkor

Czytaj także

Fotografia kobiet. Inna forma intymności

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 14:40
- Historia umieściła nas w takim miejscu fotografii, że teraz jest nasz czas. Dlatego zrzeszamy się, tworzymy grupy, organizujemy wystawy i wspieramy się. Na nieco innej płaszczyźnie, niż robią to mężczyźni fotografowie - mówią Iwona Suszycka i Małgorzata Wakuluk z Polish Women Photographers.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak fotografować dobro? Monika Szałek o projekcie "Postaw na dobro"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 17:20
- Fotografia może zdziałać cuda, a sztuka zmieniać, poprawiać i kolorować świat - przekonuje Monika Szałek. W projekcie "Postaw na dobro" fotografka i portrecistka namawia wszystkich, żeby małymi kroczkami zaczęli robić dobre rzeczy dla innych. 
rozwiń zwiń