Polskie Radio
Section05
zimna wojna

Afery szpiegowskie. Jaka była rola szpiegów w okresie zimnej wojny?

W kolejnym wydaniu audycji "Historia bliska" rozmawialiśmy o roli szpiegów w okresie zimnej wojny. 50 lat temu, 7 maja 1974 roku, kanclerz Republiki Federalnej Niemiec podał się do dymisji. Willy Brandt odszedł ze stanowiska między innymi dlatego, że jego sekretarz i najbliższy współpracownik okazał się agentem Stasi - szpiegiem Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
Zobacz więcej na temat:  zimna wojna historia Polski Willy Brandt PRL Marek Stremecki Agencja Wywiadu Niemcy Andrzej Czechowicz służby i bezpieczeństwo Radio Wolna Europa

Układ Warszawski "interesem międzynarodowego socjalizmu"

14 maja 1955 roku w Warszawie przywódcy Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, Polski, Rumunii, Węgier i ZSRS podpisali sojusz polityczno-wojskowy, określany jako Układ Warszawski. Państwa wchodzące w jego skład były całkowicie podporządkowane Związkowi Sowieckiemu, zarówno pod względem politycznym, jak i militarnym.
Zobacz więcej na temat:  Czechosłowacja Praga Rumunia Układ Warszawski Węgry Związek Radziecki komunizm Wojsko Polskie zimna wojna

Dlaczego Rosjanie świętują zakończenie II wojny światowej 9 maja?

Akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec wszedł w życie 8 maja o godzinie 23:01. Według czasu moskiewskiego był to już kolejny dzień – 9 maja. Dlatego też Rosja (a do czasu rozpadu bloku sowieckiego również i kraje wchodzące w jego skład) świętuje zakończenie II wojny światowej 9 maja. 
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Francja Stany Zjednoczone Wielka Brytania zimna wojna żelazna kurtyna komunizm nazizm III Rzesza Niemcy HISTORIA

Radio Wolna Europa. Głos Wolnej Polski. "Będziemy mówili Wam prawdę"

- Będziemy mówili Wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed Wami ukryć, by zabić w Was resztki nadziei – mówił Jan Nowak-Jeziorański w przemówieniu inaugurującym działalność Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Józef Światło PRL Radio Wolna Europa Zbigniew Błażyński zimna wojna żelazna kurtyna stalinizm komunizm

Anty-Czarnobyl. Co awaria w Three Mile Island mówi o bezpieczeństwie atomowym?

Porównanie katastrofy czarnobylskiej i wcześniejszej o siedem lat awarii w amerykańskiej elektrowni jądrowej pozwala wykazać główne grzechy, których skutki objawiły się w Czarnobylu. Rozwiązania konstrukcyjne, decyzje polityczne i zachowania osób odpowiedzialnych za działanie reaktorów mogą stanowić naukę dla rodzącej się polskiej komercyjnej energetyki jądrowej. 45 lat temu miała miejsce awaria w elektrowni Three Mile Island.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA energia atomowa Czarnobyl USA ZSRR elektrownia atomowa atom katastrofa w Czarnobylu historia ZSRR zimna wojna NAUKA

Podróże Czejarka. Czterdziestolatek, Napoleon, król, prymas i kolekcjonerka w Pałacu. Jabłonna

Kto pamięta odcinek serialu Czterdziestolatek gdzie Madzia Karwowska jedzie z koleżanką Puciatą na konferencję hydrologiczną? I jest zauroczona Nowickim? Albo inaczej... Ojciec Mateusz wezwany na dywanik do rezydencji Biskupa. To gdzie ten Biskup urzęduje? Oto historia nie tylko filmowa ale też prawdziwa: Napoleon, Pani Walewska padająca cesarzowi do stóp i błagająca o ratunek dla Ojczyzny, Ksiądz Prymas i brat czyli sam Król Polski. Jabłonna i Pałac, dziś w rękach Polskiej Akademii Nauk. Podróże Czejarka nr 145. Video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio w środy, premiery video w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka Wojciech Jaruzelski Ryszard Kukliński historia Polski zimna wojna

"Gwiezdne wojny" - Reagan wypowiada technologiczną wojnę sowieckiemu imperium zła

Jeden z największych projektów zbrojeniowych w dziejach Stanów Zjednoczonych narzucił tempo wyścigu zbrojeń, któremu Związek Sowiecki nie mógł sprostać. Wdrożenie programu, który swoją potoczną nazwę zawdzięcza kultowej sadze George'a Lucasa, stał się jednym z istotnych kroków do demontażu bloku wschodniego.
Zobacz więcej na temat:  gwiezdne wojny HISTORIA polityka zagraniczna USA Ronald Reagan USA komunizm ZSRR zimna wojna

Co filmy o Bondzie mówią o czasach, w których powstały?

Ekranowe przygody Agenta 007 mówią wiele o aktualnych w danym czasie lękach ludzkości i trendach kulturowych. W ekranizacjach można znaleźć zarówno zimnowojenny strach przed atomową zagładą, jak i gonitwę za... sukcesem "Gwiezdnych wojen". W chwili, gdy świat obiegają plotki o nowym odtwórcy roli Jamesa Bonda, warto rzucić okiem na tło historyczne tego cyklu filmowego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA James Bond szpieg KULTURA kino FILM zimna wojna

Podróże Czejarka. Kukliński kontra Jaruzelski czyli o krok od atomowej zagłady. Muzeum Zimnej Wojny

Właśnie świętowaliśmy 25. rocznicę przyjęcia Polski do NATO. A co by było gdyby historia potoczyła się inaczej? Jakie plany miał Układ Warszawski, do którego należała Polska? Jak miał wyglądać atak naszych wojsk na północne Niemcy oraz Danię? W pierwszej fali do natarcia miało ruszyć pół miliona naszych żołnierzy. Oficjalnie zakładano, że już po dwóch tygodniach zginie aż 80 procent z nich!! Przeżyje tylko co piąty... Zapraszam do Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie. Generał Jaruzelski kontra pułkownik Kukliński. Podróże Czejarka nr 144, video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio w środy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka Wojciech Jaruzelski Ryszard Kukliński historia Polski zimna wojna

"Jedyne takie miejsce". Podziemne Miasto na wyspie Wolin w Świnoujściu

Kilometrowej długości tunele pod wydmami, tajny obiekt zimnej wojny, czyli militarna atrakcja Świnoujścia. To stąd polscy generałowie mieli dowodzić atakiem jednostek LWP na Danię, północne tereny RFN i Beneluks. Niewiele brakowało, aby w XXI wieku ten kompleks został wysadzony. Uratowali go pasjonaci. Pięć wielkich schronów połączonych kilometrem korytarzy tworzy Podziemne Miasto na wyspie Wolin. 
Zobacz więcej na temat:  Wolin Roman Czejarek Świnoujście Piotr Piwowarczyk Ryszard Teterycz Adam Jakubowski historia Polski Uznam Borne Sulinowo Legnica zimna wojna Wojciech Jaruzelski Ryszard Kukliński Józef Szaniawski

Światowy Dzień Radia. Reagan ogłasza III wojnę światową. Historia wielkiej radiowej gafy prezydenta USA

Każdy radiowiec wie, że trzeba bardzo uważać, co mówi się do mikrofonu, nawet kiedy nie rozpoczęła się jeszcze emisja. Tę starą lekcję musiał odrobić też 40. prezydent USA. W Światowym Dniu Radia przypominamy historię kontrowersyjnego żartu, który mocno nadszarpnął napiętymi relacjami na linii USA-ZSRR. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA radio dzień radia Ronald Reagan zimna wojna USA Światowy Dzień Radia 2024

"Minimum tekstu, maksimum treści" - Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie

Dotykowe ekrany, wirtualna rzeczywistość, hologramy i kino. Do tego mnóstwo nietuzinkowych eksponatów, o wielkiej wartości historycznej. Muzeum Zimnej Wojny jest najbardziej efektywnym muzeum nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. Zwiedzający mogą się przekonać, jak wielki był wkład naszego kraju w zwycięstwo Ameryki nad komunistycznym totalitaryzmem sowieckim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Warszawa muzeum zimna wojna