Polskie Radio
Section05
Dwójka

Wędrujący Ptak. Łukasz i Mariia Ojdana oraz Drevo na scenie Nowej Tradycji

„Wędrujący Ptak” to wynik współpracy wokalistki i pedagożki Marii Ojdany, pianisty Łukasza Ojdany, znanego z tria RGG, współpracy z Tomaszem Stańko, oraz słynnej kijowskiej grupy Drevo, która w Ukrainie zapoczątkowała ruch odtwarzania wiejskiej muzyki tradycyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu transmisja na żywo folk Nowa Tradycja Magdalena Tejchma Mariana Kril

Millennium Docs Against Gravity. Nagrodzeni twórcy filmu "Świeżak": to dla nas najważniejszy festiwal

- Pierwszy raz pokazywaliśmy ten film na jakimkolwiek festiwalu. Pierwszy raz byliśmy na tym festiwalu, a jest to dla nas najważniejszy festiwal dokumentalny w Polsce. Nie spodziewaliśmy się tego, byliśmy przeszczęśliwi, gdy mogliśmy wejść na scenę i odebrać nagrodę - mówił w Dwójce Tomasz Pawlik, który razem z Michałem Edelmanem otrzymał na festiwalu Millennium Docs Against Gravity nagrodę za film "Świeżak", uznany za najlepszą produkcję krótkometrażową.
Zobacz więcej na temat:  Millennium Docs Against Gravity 2024 Jakub Jamrozek Dwójka FILM KULTURA kino Michał Edelman Tomasz Pawlik

Izraelsko-palestyński film z nagrodą Millennium Docs Against Gravity. "Daje nadzieję na przyszłość"

Festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity wyróżnił najlepsze produkcję. Wśród nich znalazł się m.in. film "Las". Główna statuetka powędrowała za to do produkcji izraelsko-palestyńskiej "Nie chcemy innej ziemi". Dyrektor festiwalu Artur Liebhart i reżyser filmu "Las" - Lidia Duda, opowiedzieli w Dwójce o samym festiwalu, a także o wyróżnionych produkcjach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Millennium Docs Against Gravity 2024 film dokumentalny Artur Liebhart Monika Zając Roch Siciński FILM kino KULTURA

Henryk Miśkiewicz wraca do młodzieńczych kompozycji. "Zostałem wtedy obdarzony dużym zaufaniem"

Henryk Miśkiewicz występował ze wszystkimi najważniejszymi muzykami w Polsce, a liczby jego nagrań nie da się ustalić. Tak wiele ich dokonał. Te, które skomponował dla Andrzeja Trzaskowskiego, wykonał ponownie. Zapowiada je singiel "Kakaruka". Muzyk opowiedział w Dwójce o swojej karierze u boku Andrzeja Trzaskowskiego oraz ocenił współpracę z młodymi muzykami.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Henryk Miśkiewicz Andrzej Trzaskowski Andrzej Zieliński Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie singiel Agencja Muzyczna Polskiego Radia MUZYKA KULTURA

Remigiusz Mazur-Hanaj. Jak fascynacja poezją doprowadziła go do buntu

Fascynacja poezją doprowadziła go w końcu do... buntu. Współtwórca ruchu domów tańca w Polsce, etnograf, animator życia kulturalnego, muzyk folkowy i awangardowy Remigiusz Mazur-Hanaj opowiedział w cyklu "Zapiski ze współczesności" w Programie 2 Polskiego Radia o swoich domach rodzinnych, początkach fascynacji poezją i pierwszych spotkaniach z muzyką ludową.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Remigiusz Mazur-Hanaj poezja muzyka ludowa Hanna Szczęśniak KULTURA MUZYKA

Warszawskie Spotkania Teatralne - najgłośniejsze spektakle z całej Polski

- Jako kuratorzy szukaliśmy wraz z Janem Czaplińskim spektakli, które są najbardziej zachwycające, nieoczywiste, głośne - mówiła w Dwójce Dorota Kowalkowska, współorganizatorka Warszawskich Spotkań Teatralnych. Mieszkańcy stolicy będą mieli okazję zobaczyć najciekawsze produkcje teatralne z całego kraju.
Zobacz więcej na temat:  TEATR spektakl festiwal teatralny Warszawa Dwójka Warszawskie Spotkania Teatralne

Historia Państwowych Gospodarstw Rolnych. "Maksymalnie 30 proc. PGR-ów było rentownych"

"Zboże rosło jak las" to książka, w której Bartosz Panek przybliża czytelnikowi sytuację osób związanych z Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi. W audycji "Rozmowy po zmroku" w Programie 2 Polskiego Radia autor opowiedział o kulisach powstania tego dzieła oraz odniósł się do wielu stereotypów, jakie na przestrzeni lat narosły wokół słynnych PGR-ów i ich pracowników.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka PRL rolnictwo komunizm PGR Aldona Łaniewska-Wołłk Bartosz Panek

Nowa wystawa w Muzeum Polin. Jak wyglądało życie w przedwojennych polsko-żydowskich miasteczkach?

W najbliższy piątek (17.05) w Muzeum Polin zostanie otwarta wystawa pt. "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata". Będzie to okazja do zobaczenia codzienności w przedwojennym miasteczku, w którym żyją obok siebie Polacy i Żydzi. Kuratorki wystawy - dr Natalia Romik i dr Justyna Koszarska-Szulc opowiedziały w "Poranku Dwójki", m.in. dlaczego ich wybór padł akurat na Opatów oraz jak wyglądała ówczesna rzeczywistość.
Zobacz więcej na temat:  POLIN Żydzi Opatów malarstwo Aldona Łaniewska-Wołłk Justyna Koszarska-Szulc Natalia Romik Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka

"Adwokat Biesa" - alternatywna historia Rosji. Dochód wesprze Ukrainę i Białoruś

- Boris Akunin od kilkunastu lat mieszka poza Rosją. Zawsze jego pozycja była antykremlowska i antyputinowska, a od czasu wybuchu wojny w Ukrainie jest zdecydowanie bardziej zaangażowany i w pomoc uchodźcom z Ukrainy, i w działania integrujące demokratyczną emigrację rosyjską - mówił w Dwójce Tomasz Cudowski, który przetłumaczył książkę tego autora pt. "Adwokat Biesa".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając Rosja książki satyra literatura Boris Akunin