Polskie Radio
Section05
Transatlantyk

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Kompozytor miał 71 lat

Jak przekazała żona Jana A.P. Kaczmarka, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, w komunikacie Polskiej Fundacji Muzycznej: "Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej". Jan A.P. Kaczmarek cierpiał na zanik wieloukładowy - chorobę MSA, rzadkie schorzenie neurologiczne. Kompozytor niedawno obchodził 71 urodziny (29 kwietnia). 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Jan A. P. Kaczmarek Jan A.P. Kaczmarek Jan Kaczmarek muzyka filmowa kompozytor odeszli 2024

84 lata temu zatonął pod Narwikiem MS "Chrobry"

Najmłodszy z polskich transatlantyków zdążył wykonać jeden niepełny rejs cywilny. W drodze powrotnej z Buenos Aires załoga dowiedziała się o inwazji Niemiec na Polskę. Statek skierowano do służby transportowej. W tym charakterze wziął udział w kampanii norweskiej, podczas której zatonął 14 maja 1940 roku rażony bombami zrzuconymi przez niemieckie samoloty.
Zobacz więcej na temat:  Narwik II wojna światowa marynarka wojenna

"Jak zostać gwiazdą", czyli tożsamość w czasach talent shows

– Tym, co było dla mnie najciekawsze i najbardziej motywujące, by zrealizować tę historię, jest bardzo aktualny temat o naszej rzeczywistości, o tym, kim dzisiaj jesteśmy w kontekście Internetu i programów opierających się na ludziach "z ulicy" – mówiła w Trójce Anną Wieczur-Bluszcz, autorka komedii obyczajowej "Jak zostać gwiazdą", który można oglądać na dużych ekranach od piątku 2 października.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka Anna Wieczur-Bluszcz FILM KULTURA festiwal filmowy Joanna Łapińska Warszawski Festiwal Filmowy

Legendarny MS Batory. Transatlantyk, który służył także na wojnie

Wspomnienia z podróży tym liniowcem do dziś budzą silne emocje. - W "Batorym" najważniejsza była jego magia i legenda. Mimo że nie możemy go już zobaczyć, nadal jest żywy we wspomnieniach tak wielu pasażerów - mówi Aleksandra Karkowska, współautorka książki "Marsz, marsz Batory". Co stało się z jednym z pierwszych polskich transatlantyków?
Zobacz więcej na temat:  statek oceany podróże Roman Czejarek Sława Bieńczycka

Aleksandra Karkowska: Batory przeniósł nas w inny świat

- My z Basią bardzo lubimy podróże w czasie. Batory jest takim mianownikiem do tematu emigracji. Dzisiaj jeździmy po świecie, każdy ma paszport. A tu jak się zastanowimy, jak ta podróż wyglądała, te całe przygotowania i niepewność, jak to będzie na miejscu, to naprawdę była to bardzo odważna decyzja. Dlatego dedykujemy tę książkę wszystkim emigrantom - mówiła w Dwójce współautorka książki "Marsz, marsz Batory".
Zobacz więcej na temat:  emigracja KULTURA HISTORIA Bartosz Panek

Sally Potter gościem specjalnym Transatlantyk Festiwal Łódź

Brytyjska reżyserka i scenarzystka filmowa. Jedną z jej najgłośniejszych produkcji stał się melodramat "Orlando" z Tidą Swinton. Ostatni jej film "Party" to komedia, ale także ważny głos o polskim społeczeństwie, podszyty tragizmem. O najnowszym obrazie i swojej twórczości z Sally Potter rozmawiała Joanna Sławińska, podczas festiwalu Transatlantyk w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska festiwal filmowy Łódź FILM KULTURA