Polskie Radio
Section05
historia Polski

Podróże Czejarka. Pustelnia Złotego Lasu, czyli Czarne Chmury i Pan Zagłoba w klasztorze u Kamedułów. Rytwiany

Jeżeli ktoś szuka absolutnej ciszy i miejsca, gdzie nie działają telefony komórkowe, to proszę jechać do Pustelni Złotego Lasu. Niezwykłe miejsce niedaleko wsi Rytwiany obok Staszowa. Dawny Klasztor Kamedułów z niesamowitą historią i wieloma zagadkami. Tu kręcono Czarne Chmury i to tu Knothe pojedynkował się z Zarembą. Ale też to właśnie tu Zagłoba namawiał Pana Michała, by porzucił zakon i ruszył do obrony ojczyzny. Kobietom wstęp wzbroniony! Sowy, wędzony karp i pośmiertna woskowa maska. Podcast Podróże Czejarka nr 156. Video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio w środy,  video w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek t turystyka t podróże t historia Polski t

Jerzy Stefan Stawiński. Wojna, pisarstwo i "Kanał" Andrzeja Wajdy

W ciągu swojego prawie dziewięćdziesięcioletniego życia był nie tylko żołnierzem walczącym podczas II wojny światowej, lecz także pisarzem i scenarzystą. Gdyby nie jego praca, "Kanał" Andrzeja Wajdy nigdy by nie powstał. 12 czerwca 2010 roku w Warszawie zmarł Jerzy Stefan Stawiński. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski t historia warszawy t Powstanie Warszawskie t II wojna światowa t PRL t FILM t Andrzej Wajda t Andrzej Munk t kampania wrześniowa t kino t Krzyżacy t

Centrum Weterana będzie współpracować z Muzeum Powstania Warszawskiego

Weterani współczesnych misji polskiego wojska będą traktowani tak samo, jak uczestnicy walk z czasu drugiej wojny światowej. Stanie się tak m.in. dzięki porozumieniu, jakie podpisało Centrum Weterana z Muzeum Powstania Warszawskiego. Dokument podpisali dziś przed południem podpułkownik Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana, oraz Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego t historia Polski t

Święty Jan z Dukli. 27 lat lat temu Jan Paweł II kanonizował polskiego zakonnika

- Ziemia, na której stoimy, jest przesiąknięta i nabrzmiała świętością Jana z Dukli. Ten święty zakonnik piękną bieszczadzką ziemię nie tylko rozsławił, ale przede wszystkim uświęcił - mówił 10 czerwca 1997 roku Jan Paweł II podczas mszy kanonizacyjnej polskiego franciszkanina.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski t Jan Paweł II t średniowiecze t Kościół katolicki t Lwów t Krosno t

110 lat temu w zamku w Pszczynie zapadały decyzje kluczowe dla Europy

- Tutaj podjęto decyzję o totalnej wojnie podwodnej na morzach i oceanach. Stąd wyszedł "Telegram Zimmermanna", który był jedną z przyczyn przystąpienia Stanów Zjednoczonych do pierwszej wojny światowej. W Pszczynie spisano "Akt 5 listopada", opublikowany później w Warszawie – powiedział  dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie Maciej Kluss.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski t I wojna światowa t zamek t Śląsk t

Premier: rusza komisja ds. zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich w latach 2004–2024

Premier Donald Tusk poinformował, że komisja do spraw wpływów rosyjskich i białoruskich rozpoczyna pracę. "Bardzo nam zależy na tym, aby była to komisja wolna od intencji politycznych i partyjnych i żeby przyniosła rzetelną wiedzę o tym, jak wyglądają dziś i jak będą wyglądać w przyszłości zagrożenia ze strony Rosji i Białorusi" - mówił premier na konferencji prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP t wybory w Polsce t historia Polski t granica t Polonia t Polacy za granicą t Muzeum Narodowe w Krakowie t PCK t Wojsko Polskie t

Polskie Radio 24 Niezwykła historia bojowniczki Rywki Tajtelbaum

- Gdyby nie powstanie warszawskie, to polskie podziemie wymordowałoby się. Były to tzw. kainowe zbrodnie. Frakcje zaczęły ze sobą walczyć, a Niemcy przyglądali się temu z osłupieniem. Oczywiście byli zadowoleni, że Polacy sami sobie rzucili się do gardeł - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i historyk Michał Wójcik, autor książki "Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem".  
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa t komunizm t historia Polski t Polskie Radio t Armia Krajowa t Polskie Radio 24 t POLSKA t

Papcio Chmiel. Jak z plamy tuszu zrodziła się legenda

Henryk Jerzy Chmielewski - znany też jako Papcio Chmiel - urodził się 7 czerwca 1923 roku. Rysownik, powstaniec warszawski, autor niezapomnianej serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek", która bawi i uczy kolejne pokolenia. Na antenie Polskiego Radia twórca wspominał m.in. moment narodzin swoich legendarnych bohaterów.
Zobacz więcej na temat:  komiks t grafika t Powstanie Warszawskie t historia Polski t Henryk Jerzy Chmielewski t Armia Krajowa t Tytus t książki dla dzieci t książki t literatura t