Polskie Radio
Section05
mięso

Bezmięsny schabowy przyszłością naszej kuchni? Nadchodzi rewolucja alternatywnych białek

W Europie gwałtownie rośnie sprzedaż produktów pochodzenia roślinnego. Związane jest to m.in. z rosnącą świadomością konsumentów na temat wpływu spożycia mięsa na ludzkie zdrowie i długość życia. Dlatego coraz większą karierę robią alternatywne źródła białka. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zwiększenie ich produkcji ma również wpływ na gospodarkę i klimat.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie zdrowe odżywianie wegetarianizm weganizm zdrowie i dieta ekologia rolnictwo białko hodowla zwierząt klimat Trójka Szymon Majchrzak Krzysztof Łoniewski

Ile mięsa jedzą Francuzi? Za dużo, by skutecznie dbać o planetę

Gdyby mieszkańcy Francji zmniejszyli o połowę spożycie mięsa, kraj bez problemu osiągnąłby swoje cele klimatyczne - twierdzą autorzy nowego raportu przywoływanego przez dziennik "Le Monde". Tymczasem branża hodowców zwierząt we Francji trzyma się mocno i chciałaby utrzymać konsumpcję mięsa na dotychczasowym poziomie. Problem w tym, że Francuzi spożywają dwukrotnie więcej mięsa, niż wynosi średnia światowa. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Martyna Ogonek Francja jedzenie kulinaria klimat ekologia

Minister rolnictwa: ochrona klimatu jest ważna, ale bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze

- To jest rzecz do przemyślenia, co w Zielonym Ładzie jest dobrego, a co złego (…). Ochrona klimatu jest ważna, dbanie o środowisko jest ważne, ale bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze - powiedział w minister rolnictwa Robert Telus. W tym kontekście wskazał m.in., że unijna propozycja ograniczenia stosowania pestycydów o 50 proc. jest "niesprawiedliwa".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus żywność hodowla zwierząt owoce warzywa POLSKA

Rośnie eksport polskich zbóż i mięsa. KOWR: to efekt doskonalenia jakości produktów

W pierwszym półroczu tego roku, największe przychody Polska osiągnęła z eksportu mięsa i jego przetworów, ziarna zbóż i przetworów, wyrobów tytoniowych oraz produktów mlecznych. W tym okresie wartość wywozu żywności wyniosła 25,6 mld euro i była ok. 16 proc. wyższa niż przed rokiem - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo KOWR żywność zboże eksport import