Polskie Radio
Section05
miłość

Jak znaleźć męża w realu, bez pomocy portali randkowych? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Niegdyś funkcjonowały instytucje służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy choćby wścibskie ciotki. Dziś rekordy popularności biją programy telewizyjne, podczas których można wybrać sobie partnera na oczach milionów widzów…
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA Podlasie małżeństwo portal społecznościowy internet telewizja reportaż pr poleca

Jak rozmawiać z dzieckiem o polityce? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom

Polityka składa się z pojęć trudnych do wyjaśnienia. Zwłaszcza dzieci mogą mieć trudność w zrozumieniu zagadnień, które się z nią wiążą. Jak w prosty sposób wytłumaczyć definicje takie jak konstytucja, kampania wyborcza, prawa dziecka, system emerytalny czy ochrona klimatu? Jak sprawić, aby dzieci wyrosły na świadomych swoich praw, ale też obowiązków dorosłych obywateli? Eksperci, goście audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Elżbieta Lakowska - autorka książki dla dzieci na temat wyborów oraz Marek Michalak były Rzecznik Praw Dziecka, podjęli się tego zadania.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Joanna Ficińska Strefa Rodzica polityka wybory w Polsce

Psychoterapia czy spowiedź?

Gdy w człowieku choruje dusza. Jak właściwie rozpoznać i rozróżnić doskwierające 'schorzenie', Czy spowiedź może mieć właściwości terapeutyczne? Czy potrzebne do tego rachunki (z) sumienia? Jak rolę w procesie duchowego zdrowienia pełni kierownik duchowy. Czy to taki duchowy coatch? Z czym do kogo zwracać się po właściwą pomoc? Odpowiadają kierownik duchowy, spowiednik i chrześcijański psychoterapeuta.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć

Zakazana miłość, nieślubne dziecko, publiczne potępienie. Nathaniel Hawthorne i "Szkarłatna litera"

"Szkarłatna litera" ukazała się 16 marca 1850 roku. Jest to książka legendarna, uznana za pierwszą amerykańską powieścią psychologiczną. O jej popularności świadczy choćby to, że odwołania do niej można odnaleźć w "Łatwej dziewczynie" z Emmą Stone w roli głównej czy w powieści "Słodkie kłamstewka" Sary Shepard.
Zobacz więcej na temat:  literatura Stany Zjednoczone psychologia

Oszustwo na miłość w internecie. Dlaczego dajemy się oszukiwać?

Poszukiwanie miłości coraz częściej odbywa się za pośrednictwem internetu, co skrzętnie wykorzystują oszuści. Dlaczego wpadamy w ich pułapki? - To kwestia naszych uczuć, poczucia samotności i tego, że bardzo chcemy poznać kogoś wyjątkowego. Rzeczywiście dajemy się w to wciągnąć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kwaśnik z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek oszustwa oszustwo bezpieczeństwo w internecie Anna Kwaśnik nask

"Obcy ludzie dowiedzą się, że tak Ciebie kocham". Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka

– Jest coś specyficznego dla miłości dwóch osób piszących. Bo twórcy, artyści cały czas projektują swoje marzenia i swoje pomysły na drugą osobę. I ta część listów Agnieszki i Jeremiego wydawała mi się taka bardzo smutna – mówiła w Polskim Radiu Agata Passent, córka Agnieszki Osieckiej, komentując miłosną korespondencję tych dwojga mistrzów słowa.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Osiecka Jeremi Przybora literatura poezja listy Magda Umer Agata Passent Konstanty Przybora

"Co chcielibyście wiedzieć o seksie, a boicie się zapytać?"

Sześć lat po publikacji "Sztuka obsługi penisa" na rynku pojawiła się "Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wyzwania". - Sporo się od tamtego czasu pozmieniało w naszym podejściu do seksu - mówi Andrzej Gryżewski, seksuolog, psychoterapeuta i współautor publikacji. - Każdy rozdział w tej książce to nowe zjawisko, które albo jeszcze raczkowała te kilka lat temu, albo w ogóle się pojawiło w nowej odsłonie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek seks społeczeństwo sztuka kochania kobieta mężczyzna erotyka

Kobiety zmieniają Kościół

O roli i miejscu kobiet w Kościele powiedziano wiele na przestrzeni wieków. A czego jeszcze nie powiedziały same o sobie kobiety będące w Kościele? Czy w zmieniającym się świecie trwanie przy tradycyjnym podziale ról ma jeszcze rację bytu? Dlaczego mówiąc o kryzysie współczesnego Kościoła tak mało mówi się o roli kobiet, która być może powinna się zmieniać? I w jakim kierunku te zmiany powinny iść? Papież Franciszek próbuje małymi krokami dopuszczać kobiety do stanowisk, do tej pory dla nich nieosiągalnych, ale czy to zmienia zasadnicze widzenie kobiet w Kościele?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć