Polskie Radio
Section05
Zobacz także

Toksyczne diety. Nie dają trwałych efektów, nie zmieniają nawyków

Blisko 60 proc. Polaków jest otyłych, wielu próbuje się odchudzać na własną rękę, czerpiąc wiedzę na ten temat głównie z internetu, bez konsultacji z lekarzem czy dietetykiem. Jakie konsekwencje dla naszego zdrowia może mieć tego rodzaju sposób pozbywania się zbędnych kilogramów? 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka otyłość nadwaga dieta społeczeństwo psychoterapia insulinooporność zdrowie Gabriela Słowińska infografika

Muzyka, wszechświat i gwiazdy, czyli Festiwal Katowice Kultura Natura "Muzyka sfer"

IX Festiwal Katowice Kultura Natura rozpocznie się w NOSPR już w piątek, 10 maja. I w tym roku sięgnie gwiazd, gdyż jego hasło przewodnie brzmi "Muzyka sfer". Widzów czekają kosmiczne przeżycia, gdyż jak powszechnie wiadomo wszechświat i muzyka rezonują harmonią i matematycznym porządkiem.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA NOSPR Festiwal Katowice Kultura Natura Katowice Ewa Bogusz-Moore Radosław Nałęcz Trójka

Album "Wracam". Aktorka Olga Bończyk wraca do muzycznych korzeni

- Zaraz po maturze dostałam się do zespołu Spiritual Singers Band. Dla mnie, 18-letniej dziewczyny, która dopiero skończyła szkołę muzyczną, z marzeniami o wielkiej scenie, to było naprawdę jak złapanie Pana Boga za nogi - mówiła w Dwójce Olga Bończyk. Słynna aktorka swoją karierę rozpoczęła od śpiewu i dziś powraca do muzyki albumem pt. "Wracam".
Zobacz więcej na temat:  Olga Bończyk muzyka polska Jakub Kukla Dwójka śpiew album piosenka

Ogólnopolski bilet dla transportu publicznego? Rząd: jesteśmy na etapie sprawdzania

Jeden, bilet komunikacyjny na pociągi, autobusy, tramwaje i metro w całym kraju? Niewykluczone, że wkrótce nie będzie to już jedynie wizja przyszłości. Aktualnie nad takim rozwiązaniem pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Miałoby ono usprawnić podróż po kraju. Na razie resort sprawdza, jak funkcjonuje to w innych krajach i pojedynczych miastach.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Witkowski Trójka Michał Matus infrastruktura ministerstwo infrastruktury transport publiczny komunikacja miejska podróże pociągi autobus tramwaj

Pochody pierwszomajowe w historii PRL-u. Jakie były rytuały tej epoki?

W epoce PRL-u wypracowano stałe scenariusze dla nowo ustanowionych świąt. W dniu Święta Pracy najważniejszym elementem były pochody. O pierwszomajowych pochodach i innych rytuałach w PRL-u mówili prof. Antoni Dudek oraz prof. Zdzisław Zblewski - autorzy książki "Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu".
Zobacz więcej na temat:  PRL Antoni Dudek Michał Wójcik Zdzisław Zblewski święto pracy komunizm społeczeństwo propaganda PZPR

Eurowizja 2024. Pierwszy półfinał z Polską - transmisja w portalu Polskiego Radia

Oficjalnie 68. Konkurs Piosenki Eurowizji otwarto w niedzielę. Wówczas na turkusowym dywanie zaprezentowali się wykonawcy. 15 z nich pokaże się dziś w pierwszym półfinale. 16 kolejnych zobaczymy w czwartkowym, drugim półfinale. Wielki finał w sobotę 11 maja. Tam, poza najlepszą dziesiątką z pierwszego półfinału oraz najlepszą dziesiątką z drugiego półfinału - zaprezentują się także wokaliści z krajów tak zwanej "Wielkiej piątki" (krajów, które najdłużej i najwięcej przeznaczają na organizację imprezy) oraz reprezentant Szwecji - kraju gospodarza i ubiegłorocznego zwycięzcy. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Eurowizja 2024 Szwecja Luna EBU TVP Polskie Radio konkurs MUZYKA

Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. "Kompetencje prof. Michalika przeszły na kolejne pokolenia"

W 12. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego pozostało 18 uczestników. Członek jury tego konkursu - prof. Tomasz Strahl - opowiedział w "Poranku Dwójki" o tym, jak wygląda przebieg konkursu i czego możemy spodziewać się w końcowym etapie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego wiolonczela Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Tomasz Strahl Kazimierz Michalik

"Zmiany" tegorocznym hasłem akcji "Wiersze w mieście". Natalia Malek: to bardzo pojemny termin

Podczas akcji "Wiersze w mieście", która trwa od 6 maja do 2 czerwca, czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne, wreszcie - zmiany, które przynosi naszym ciałom oraz naszemu myśleniu czas. Natalia Malek, kurator wydarzenia, opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia o założeniach i przebiegu akcji.
Zobacz więcej na temat:  poezja wiersze Natalia Malek Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka pisarze i poeci

Eurowizja 2024. Szanse Polski w konkursie. Jak zaprezentuje się Luna?

Biała i czarna wieża, które nabierają kolorów i krążą po scenie. Luna w czerwonym kombinezonie, pod którym jest w białej, balowej sukni, by wreszcie pojawić się w biało-czerwonym stroju. Tancerze jako szachowe figury; poza białą i czarną - również postać w czerwonym stroju. W finałowych momentach wystrzały pirotechniki i pokaz ledowych świateł. Tak zapowiada się występ polskiej reprezentantki na Eurowizji 2024. Polska ekipa liczy, że Luna znajdzie się w finale, a tam uzyska miejsce w pierwszej dziesiątce. To plan minimum dla Polski na 68. Konkursie Piosenki Eurowizji.  
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Eurowizja 2024 Szwecja MUZYKA EBU TVP Polskie Radio Luna

Propaganda a media społecznościowe. "Świadomość polityczna jest dosyć niska"

W mediach społecznościowych na popularności zyskuje piosenka propagandowa Korei Północnej. Użytkownikom nie przeszkadza jej treść; ważne, że wpada w ucho i nadaje się do wykorzystania w filmikach. Wraz z fenomenem piosenki pojawia się jednak pytanie: czy w social mediach powinny być ostrzeżenia przed tego typu treściami? A może powinniśmy uświadamiać młodych i zachęcać do poznawania historii? Nie brakuje też głosów, że to po prostu przejaw specyficznego poczucia humoru.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Masztalerz Robert Grzędowski media społecznościowe propaganda Korea Północna internet

"Genius loci" - film ukazujący złożoną historię Gdańska, z której można się wiele nauczyć

Gdańsk - miasto wielu kultur, które na przestrzeni lat wywierały na siebie wzajemny wpływ. Miasto, które odegrało niebagatelną rolę w dziejach Polski. Jego złożoną historię - począwszy od XVIII wieku, aż po czasy współczesne - opowiada dokumentalny film "Genius loci" w reżyserii Macieja Jarczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  FILM dokument historia Polski Gdańsk Trójka Marcin Mindykowski Radosław Nałęcz