Polskie Radio
Section05
emigracja

Wacław Jędrzejewicz. Polityk, historyk, niepodległościowiec

29 stycznia 1893 roku urodził się prof. Wacław Jędrzejewicz. Był oficerem polskiego wywiadu, współorganizatorem Polskiej Organizacji Wojskowej, a w okresie międzywojennym pełnił funkcję ministra. Wsławił się również jako założyciel Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce - jednej z najważniejszych polonijnych placówek naukowych. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wacław Jędrzejewicz historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne I wojna światowa Historia - ludzie II wojna światowa Józef Piłsudski Legiony emigracja Stany Zjednoczone wojna polsko-bolszewicka

„Chciałbym powrócić do spokojnego Lwowa”. Fundacja Ave z ofertą dla uchodźców z Ukrainy

Fundacja Ave od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera uchodźców z terenów objętych walkami. Jak wiele społecznych organizacji w Polsce wspieramy Ukraińców działaniami pomocowymi w ich kraju i na terenie Polski. Organizujemy obozy dla młodzieży i pomoc w postaci darów. I z dumą przyznaję, że za działania naszych wolontariuszy dla Ukrainy otrzymaliśmy nagrodę w ramach 13. Mazowieckich Barw Wolontariatu – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 uchodźcy pomoc Lwów Kijów Odessa żołnierze Małgorzata Frydrych

Zabójstwo polsko-tajskiej rodziny w Wielkiej Brytanii. Policja podała personalia ofiar

We wtorek brytyjska policja podała personalia wszystkich czterech osób, których ciała znaleziono w domu polsko-tajskiej rodziny koło Norwich we wschodniej Anglii. Ujawniono też, że Bartłomiej K., gdy krótko przed śmiercią zadzwonił na policję, mówił, że jest zaniepokojony własnym stanem psychicznym.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania emigracja ŚWIAT Europa policja Polacy za granicą społeczeństwo

Polacy we Lwowie: ludzie chcą pokoju i końca wojny

Dziś uchodźców ze wschodnich, objętych walkami rejonów Ukrainy nie widać na lwowskich dworcach, ale oni są w mieście. Tylko lwowianie wiedzą gdzie są rozlokowani. Bardzo trudna jest jednak sytuacja materialna zarówno mieszkańców miasta jak i przesiedleńców. Pomoc państwa wygasła, ludzie teoretycznie powinni znaleźć pracę ale pracy nie ma. A nawet jak jest to zarobki ledwo wystarczają na życie – mówi Teresa Pakosz, prezes Radia Lwów.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Kresy Lwów wojna na Ukrainie wojna 2024 wojsko uchodźcy Ukraina Małgorzata Frydrych

Marek Hłasko: skrzyżowanie Humphreya Bogarta z przodownikiem pracy

Jednym z patronów roku 2024 jest Marek Hłasko: obchodzimy 90. rocznicę jego urodzin oraz 65. – śmierci. "Młody gniewny" polskiej literatury zadebiutował w roku 1954 opowiadaniem "Baza Sokołowska" i przez kolejne 15 lat, aż do śmierci, pisał i publikował najpierw Polsce, a po wyjeździe z kraju, za granicą. Był też współautorem scenariuszy do adaptacji filmowych swoich dzieł.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Marek Hłasko emigracja pisarz scenariusz Tomasz Miara Trójka

Sprawy spadkowe z perspektywy emigranta

Sprawy spadkowe i poszukiwanie majątku spadkowego na terenie Polski to grupa spraw prawnych często wnoszonych przez Polaków przebywających na emigracji. Najczęściej są to bieżące sprawy dziedziczenia mienia po krewnych. Zdarza się jednak, że rodzina z uporządkowaniem spraw spadkowych czekała bardzo długo i po latach wymaga on doprecyzowania masy spadkowej – mówi Jacek Harasimowicz, radca prawny z Kancelarii Prawa Polonii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia spadek prawo spadkowe nieruchomości dziedziczenie testament adwokat radca prawny Małgorzata Frydrych

Słodkie przysmaki od Polek na siedmiu kontynentach

Na rodzinne spotkania, święta czy coś słodkiego do popołudniowej kawy. Polki mieszkające na wszystkich kontynentach podzieliły się swoimi przepisami i stworzyły e-book ze słodkimi przysmakami. - W ramach programu "Polki na 7 kontynentach" postanowiłyśmy zrealizować inicjatywę kulinarną. Każda z nas coś gotuje, ma swoje ulubione smaki i potrawy, zatem na początek postanowiłyśmy opracować przepisy na słodko - wyjaśnia Agata Rymut, pomysłodawczyni i koordynatorka e-booka „Wielkie świętowanie z Polkami na 7 kontynentach”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Polonia w USA USA Meksyk Urugwaj Nowa Zelandia Malezja Francja Niemcy grenlandia przepisy kulinarne ciasteczka ciasta desery Małgorzata Frydrych

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś 127. rocznica urodzin Barbary Apolonii Chałupiec, znanej na całym świecie jako Pola Negri.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski HISTORIA film polski FILM kino kino nieme

Dwór w Radoniach. Miejsce i pamięć odzyskane

W 2000 roku nad ruiną dworu w Radoniach pochylały się już tylko stare drzewa. Jedynie one ocalały z zawieruchy historii i cichym szeptem powtarzały opowieści związane z miejscem. W tym samym czasie rodzina Matraszków podjęła decyzję o sprzedaży domu w Oksfordzie i zamieszkaniu na stałe w Polsce. Zaczęli rozglądać się za czymś większym niż tymczasowy dom w Komorowie. W listopadzie przyjechali do Radoń. Widok zapadniętego budynku zniechęcał ale w parku starodrzew z uznaniem popatrzył na spóźnionych gości i zaczął szumieć zapraszająco. Dwadzieścia dwa lata później na starych fundamentach dumnie prezentuje się odbudowany budynek a Beata Korzeniowska – Matraszek zaprasza do środka.
Zobacz więcej na temat:  Polonia emigracja Wielka Brytania Oxford tradycja Wigilia Boże Narodzenie Małgorzata Frydrych

"Czy do powiedzenia coś ma śmierć?". Stanisław Barańczak i sprawy najważniejsze

- W moich wierszach jest wiele zwrotów do Stwórcy. Ale to paradoksalny dialog: próbujemy w nim rozpaczliwie coś przekazać, wytłumaczyć, a przecież Bóg wie wszystko. I nic nie powie – mówił Stanisław Barańczak w archiwalnym radiowym nagraniu. 26 grudnia br. mija 9. rocznica śmierci tego znakomitego poety.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Barańczak poezja literatura emigracja USA PRL Komitet Obrony Robotników opozycja demokratyczna filozofia teologia chrześcijaństwo

Grzegorz Dziedzic, autor "Trylogii Chicagowskiej", o tęsknocie emigranta

Tęsknota emigranta to bardzo złożone odczucie i ono też ewaluuje z czasem. Pierwsza faza to zachłyśnięcie się nowym krajem, wszystkim tym nowym, co jest za granicą. Później przychodzi taka tęsknota, dosyć silna, za tym wszystkim, co właśnie opuściliśmy, czyli za przyjaciółmi, miejscami, za smakami. Następnie zaczyna się taka tęsknota, nazwałbym ją rzewna, i to jest tęsknota, która ma w sobie już plany, przykładowo, że zostanę na emigracji pięć lat – mówi Grzegorz Dziedzic, pisarz, autor "Trylogii Chicagowskiej”, z zawodu psychoterapeuta, od ponad dwudziestu lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Polonia w USA Chicago pisarz literatura emigracyjna po 1939 literatura literatura polska dwujęzyczność dzieci psychoterapia terapia język polski Małgorzata Frydrych

Węgierski pisarz Sándor Márai - Odyseusz XX wieku

- Bardzo celnie Tibor Meszaros uchwycił, do kogo należałoby przyrównać życie i samą osobę Sándora Máraiego, bo Odyseusza, Ulissesa łączy z nim bardzo, bardzo wiele. Przede wszystkim tułaczka - mówiła w Dwójce Irena Makarewicz, tłumaczka książki "Odyseja XX wieku. Sándor Márai - Życie i dzieło" Tibora Meszarosa.
Zobacz więcej na temat:  Sandor Marai tłumacz Dorota Gacek biografia literatura Dwójka Węgry emigracja

Sprawy prawne a emigracja i powroty do kraju

Niezałatwione sprawy prawne w Polsce bywają powodem zarówno wyjazdu za granicę jak również braku decyzji o powrocie. Często stają się przyczyną nieplanowanego powrotu, jeśli nawet nie na stałe do kraju, to chociażby do życia pozostawionego za sobą w ojczyźnie. Takich spraw dotyczących spadków, rozwodów, wyroków karnych mamy blisko 90 procent – mówi Jacek Harasimowicz, radca prawny z kancelarii Prawa Polonii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Polonia w USA prawo prawo spadkowe radca prawny alimenty rozwód Małgorzata Frydrych