Polskie Radio
Section05
język polski

Minister Radosław Sikorski: wojna skończy się, gdy Rosja uzna inwazję za błąd

W tym wydaniu magazynu "Widziane z Polski" relacjonujemy, m.in. spotkanie szefów dyplomacji państw NATO w Brukseli. Minister Sikorski powiedział tam, że nie nadszedł jeszcze moment, w którym Rosja stwierdziłaby, że założony cel nie jest warty dalszych wydatków i przelewania krwi.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja wojna na Ukrainie Gruzja Rosja dezinformacja wybory do Parlamentu Europejskiego język polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Obrony Narodowej

Czasy się zmieniają - dylemat (u niektórych) pozostaje! Felieton językowy: wziąść czy wziąć?

To kompromitujące "wziąść"! W codziennym języku Polaków sporo jest błędów typowych, takich, które się często powtarzają. To chociażby posługiwanie się wyrazem "bynajmniej" jako synonimem "przynajmniej", "ubieranie butów" zamiast ich "wkładania", łączenie sformułowań "w każdym razie" oraz "bądź co bądź" w niepoprawne wyrażenie "w każdym bądź razie" czy wszechobecne "dedykowanie" w znaczeniu "przeznaczania". Są też błędy częste, ale powszechnie piętnowane i wyszydzane. Do tej grupy z pewnością można zaliczyć formy "włanczać", "poszłem" i "wziąść". Nie są jakoś szczególnie gorsze od pozostałych wymienionych tu błędów, ale to im poświęca się wiele uwagi – można powiedzieć, że wytworzyła się na to swoista moda. Ja chciałbym napisać kilka słów o ostatnim wyrazie z wymienionej trójki, czyli właśnie "wziąść".
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU język polski poprawna polszczyzna poprawność językowa Polskie Radio język ojczysty

"Dostarczyć informację o zbankrutowaniu"? O poprawności językowej w portalu Polskiego Radia

Norwid pisał, aby odpowiednie dać rzeczy słowo! Ale co, gdy dobór właściwego wyrazu czy wyrażenia spędza nam sen z powiek? Odpowiedzi nie tylko o związkach frazeologicznych, ale również o poszczególnych słowach - w kolejnym poradniku poprawnościowym Polskiego Radia. Tym razem to Redakcja pyta, a językowy ekspert odpowiada! 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU język polski poprawna polszczyzna poprawność językowa język ojczysty

Brutalizacja debaty politycznej. "Politycy nie wyciągają wniosków"

O brutalizacji języka polityki mówi się już od dłuższego czasu. Na "upadek dobrych obyczajów" w polskim parlamencie zwracają uwagę wszystkie opcje, obwiniając oczywiście swoich przeciwników. Jaki język wybrzmiewa w przestrzeni publicznej? Co mówią ci, których słuchamy i wybieramy, aby nami przewodzili? Na ile ich słowa mają wpływ na nasza codzienność? Czy słowa "zasiane" przez decydentów dewastują rzeczywistość?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo parlament w Polsce język polski agresja Michał Nogaś Trójka Klub Trójki Renata Grochal Katarzyna Kłosińska Tomasz Rawski

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Pytania słuchaczy

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem odpowiadamy na pytania słuchaczy.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Jak wpisać coś, co ma miejsce? O poprawności językowej w portalu Polskiego Radia

Norwid pisał, aby odpowiednie dać rzeczy słowo! Ale co, gdy dobór właściwego wyrazu czy wyrażenia spędza nam sen z powiek? Odpowiedzi nie tylko o związkach frazeologicznych, ale również o poszczególnych słowach - w kolejnym poradniku poprawnościowym Polskiego Radia. Tym razem to Redakcja pyta, a językowa ekspertka odpowiada!
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU poprawna polszczyzna poprawność językowa polszczyzna język polski

Gdzie lokować lokomocję? O poprawności językowej w portalu Polskiego Radia

Norwid pisał, aby odpowiednie dać rzeczy słowo! Ale co, gdy dobór właściwego wyrazu czy wyrażenia spędza nam sen z powiek? Odpowiedzi nie tylko o związkach frazeologicznych, ale również o poszczególnych słowach - w kolejnym poradniku poprawnościowym Polskiego Radia. Tym razem to Redakcja pyta, a językowy ekspert odpowiada!
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU poprawna polszczyzna poprawność językowa język polski polszczyzna

Popularyzowanie polszczyzny w internecie. Kamila Kalińczak: lepiej jest polecać się nawzajem

Jak zdobyć popularność w internecie? Można tworzyć treści rozrywkowe, przygotowywać skompilowane informacje z kraju i świata lub zajmować się nauką - nie tylko fizyką czy chemią, ale i popularyzowaniem poprawnej polszczyzny. Jak wygląda taka działalność od kulis? O tym opowiedziała Kamila Kalińczak - dziennikarka, lektorka i trenerka wystąpień publicznych, którą w mediach społecznościowych obserwuje łącznie kilkaset tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk Kamila Kalińczak język polski media społecznościowe social media influencerzy

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Opowieści o historii różnych słów i powiedzeń

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem historie różnych słów i powiedzeń
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Zmiany w ortografii. Mateusz Adamczyk: to zaakceptowanie naszego sposobu pisania

Rada Języka Polskiego przyjęła uchwałę ws. zmian zasad ortografii. Dotyczą one m.in. pisowni wielką i małą literą czy nazw własnych oraz zdań z wykorzystaniem cząstek -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście ze spójnikami. Zmiany wejdą w życie za niecałe dwa lata. - Najprościej mówiąc, chodzi o to, by ułatwić nam ortograficzne życie - tłumaczy polonista, popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk, prowadzący w Trójce audycję "PrzySłowie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Matwiejuk Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty polszczyzna ortografia Rada Języka Polskiego

POLSKIE RADIO 24 Językoznawczyni apeluje: nie wyrywajmy kartek ze słowników

- Język ma służyć. Zmiany nie oznaczają, że się degraduje. Po prostu się zmienia. Tym razem zmienia się w stosunku do naszych szkolnych przyzwyczajeń. Trzeba zaufać Polakom. Nie chodzi o to, aby sankcjonować błędy językowe. Celem jest ujednolicenie i usprawnienie pisowni - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Ewa Kołodziejek z Rady Języka Polskiego. 
Zobacz więcej na temat:  ortografia język polski społeczeństwo Polskie Radio 24

Znaczące zmiany językowe. "Usunięto rozchwiane i kłopotliwe zasady"

- Nie można mówić o rewolucji w ortografii, bo to zaledwie jedenaście zmian w obrębie zasady konwencjonalnej, która liczy 172 reguły - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia pof. Ewa Kołodziejek, wiceprzewodnicząca Rady Języka Polskiego. Jak oceniła, określenia takie jak "przewrócenie stolika", "przewrót", "szok i niedowierzanie" są nieadekwatne do sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA edukacja szkoła nauczyciel Krzysztof Grzesiowski język polski

Złość, lęk i inne emocje w języku polskim. Jak je wyrażamy?

- Myślę, że w polskiej kulturze mamy taką tendencję do niehamowania negatywnych emocji. (...) Polacy, i w ogóle narody wschodnioeuropejskie, lubią narzekać - ocenia Matylda Kozakiewicz - polonistka, psycholożka (absolwentka UW i SWPS) i publicystka. W kolejnym wydaniu audycji "PrzySłowie" ekspertka wraz z Mateuszem Adamczykiem przeanalizowała, jak w języku polskim wyrażamy swoje emocje.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty feminatywy polszczyzna