Polskie Radio
Section05
książki

"Drzewo krwi" - najpopularniejsza książka niemieckojęzyczna ostatnich lat [GODZ. 20.05]

Na zdjęciu Kim de l'Horizon, niebinarna osoba autorska ze Szwajcarii, która za powieść "Drzewo krwi" otrzymała Deutscher Buchpreis 2022 oraz Schweizer Buchpreis 2022. Książka sprzedała się już w kilkuset tysiącach egzemplarzy i została przełożona na wiele języków. Także na polski, a dokonała tego wspaniała Elżbieta Kalinowska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura książki Niemcy Austria Szwajcaria Michał Nogaś Trójka

Polskie Radio 24 Kampania #TataTeżCzyta2024. "Wspólne czytanie powinno być nawykiem"

Ruszyła kampania #TataTeżCzyta2024 organizowana przez Fundację Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak. Jej głównym celem jest zachęcenie mężczyzn, a w szczególności ojców i opiekunów do czytania dzieciom. - Poświęćmy, chociaż 15 minut dziennie na wspólną lekturę. Dzieci bardzo dopominają się o ten czas. To też doskonały moment na rozmowę z nimi - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Konopka z Fundacji Powszechnego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki dzieci tata ojciec Polskie Radio 24

Kryminał-romans-western, czyli "Zły" Leopolda Tyrmanda

104. rocznica urodzin Tyrmanda to doskonała okazja, by przypomnieć "Złego", najpoczytniejszy kryminał napisany w PRL. - Gdyby powieść Tyrmanda była budowlą, to byłaby wzniesiona w stylu eklektycznym - mówił w Polskim Radiu 24 przewodnik Arkadiusz Żołnierczyk, który oprowadza wycieczki po miejscach, w których rozgrywała się akcja książki.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Tyrmand książki literatura Sylwia Chutnik Polskie Radio 24

Zmiany - jak szukać "jasnych stron ciemnych miejsc"?

Zmiany, których doświadczamy w życiu, czasami są wynikiem naszej decyzji, a czasami przychodzą niespodziewanie. Jak radzić sobie z lękiem i rozczarowaniem? Jak sobie radzić w trudnym momencie, kiedy zmiany się pojawiają? Na te pytania w Czwórce odpowiada Joanna Chmura, psycholożka, trenerka, autorka książki "To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szansę?".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia Jakub Jamrozek książki terapia

"Stolik z widokiem na Kreml". Orbitowski: Reszka buduje ze skrawków wielką opowieść o Rosji

- Ta książka ma koszmarną okładkę i bardzo nijaki, niezachęcający tytuł. Pod nimi kryje się wspaniała książka, która nam pokazuje, ze Paweł Reszka nie tylko jest świetnym reporterem, ale też bardzo dobrym pisarzem - mówił Piotr Gociek, który z Łukaszem Orbitowskim recenzował w Polskim Radiu 24 nowości wydawnicze.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura książki czytelnictwo Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

Marek Nowakowski: celne słowo jest jak obraz, zostaje w pamięci

– Żywioł języka mówionego, wraz z kilkoma innymi przyczynami, stał się dla mnie zasadniczym bodźcem do pisania. Celne słowo, nawet jedno, w połączeniu z człowiekiem, jego wyglądem, zachowaniem, działało jak obraz, zostawało w pamięci – mówił Marek Nowakowski w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia z 1993 roku.
Zobacz więcej na temat:  Marek Nowakowski literatura KSIĄŻKA książki PRL pisarz przestępczość Warszawa miasto proza opowiadanie III RP HISTORIA

"Adwokat Biesa" - alternatywna historia Rosji. Dochód wesprze Ukrainę i Białoruś

- Boris Akunin od kilkunastu lat mieszka poza Rosją. Zawsze jego pozycja była antykremlowska i antyputinowska, a od czasu wybuchu wojny w Ukrainie jest zdecydowanie bardziej zaangażowany i w pomoc uchodźcom z Ukrainy, i w działania integrujące demokratyczną emigrację rosyjską - mówił w Dwójce Tomasz Cudowski, który przetłumaczył książkę tego autora pt. "Adwokat Biesa".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając Rosja książki satyra literatura Boris Akunin

Anna Dziewit-Meller: chciałabym, aby w książkach chodziło o dobrą historię

- Wydaje mi się, że czasami gdzieś gubimy tę potrzebę dobrej historii, wciągającej fabuły na rzecz języka, którym usiłujemy przekazać absolutnie wszystko. A ja jako czytelniczka, ale też jako redaktorka i jako pisarka, naprawdę lubię dobrą historię - mówiła w Dwójce Anna Dziewit-Meller.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dziewit-Meller literatura książki Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka kobieta pisarze i poeci

Akcja #TataTeżCzyta, czyli faceci do książek! Jak zachęcić mężczyzn do czytania?

- Trochę jest takich tatusiów, którzy czytają, i to jest świetne. Ale chcielibyśmy, żeby tych tatusiów, ale też wujków, dziadków, starszych braci, ojczymów było więcej. Badania pokazują, że mężczyźni czytają trochę mniej, mniej czytają też dzieciom - mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania. Do częstszego sięgania po książki ma zachęcić mężczyzn kampania #TataTeżCzyta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus książki lektury literatura czytelnictwo rodzice społeczeństwo