Logo Polskiego Radia
PAP
Marta Kwasnicka 17.11.2010

Czerwona leczy lepiej

Teraz to potwierdzone naukowo: kolor, kształt, smak, a nawet nazwa tabletki może mieć wpływ na to, jak pacjent postrzega swoje leczenie.
Czerwona leczy lepiej

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Bombaju w Indiach.

Badacze postanowili sprawdzić, jak bardzo kolor może wpływać na wybór pacjenta. Wyniki badań wykazują, że pacjenci wolą połykać tabletki w kolorze czerwonym i różowym. Po czerwoną tabletkę najczęściej sięgały kobiety i osoby w średnim wieku.

W testach uczestniczyło 600 osób. Wykazały one, że dla 75 procent badanych kolor i kształt pigułki stanowi znak, pomagający im zapamiętać, którą z nich należy przyjąć. Naukowcy odkryli również, że 14 procent uważa, iż różowe lekarstwa są słodsze niż czerwone. Z kolei żółte tabletki większości kojarzyły się ze słonym smakiem, niezależnie od jej faktycznego składu chemicznego. 11 procent uważało białe i niebieskie tabletki za gorzkie, a 10 procent twierdziło, że pomarańczowe są kwaśne.

Z badań wynika, że pacjenci, nawet jeśli ufają swoim lekarzom i farmaceutom, to nie oznacza to, że chętnie przyjmą najbardziej gorzką pigułkę. Naukowcy sądzą, że kolor stanowi integralną część produktu, jakim są lekarstwa.

- Pacjenci doznają zmysłowych doświadczeń za każdym razem, gdy przyjmują lekarstwo, niezależnie od tego, czy połykają tabletkę, płyn, czy smarują się kremem lub maścią. Postrzeganie lekarstwa może znacząco wpływać na to, jak pacjent postrzega efektywność leczenia - twierdzą autorzy badań.

(ew)