Polskie Radio
Section05
medycyna

"Znachor". Biograf Dołęgi-Mostowicza o "znachoromanii" i pomyłce pewnego filmowca

– Tadeusz Dołęga-Mostowicz napisał najpierw "Znachora" jako scenariusz filmowy albo szkic scenariusza. Dostarczył ten tekst jakiemuś filmowemu producentowi i… dostał odmowę – opowiadał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Jarosław Górski, autor książki "Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza". 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Dołęga-Mostowicz literatura II RP Dwudziestolecie międzywojenne chłopi medycyna czytelnictwo kino

Wystawi receptę i skierowanie? Powstaje głosowy asystent lekarza

Gościem audycji "Eureka" w ramach cyklu "Ludzie nauki" był profesor Konrad Kowalczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, twórca wielomikrofonowego interfejsu audio do komunikacji głosowej z komputerem, który można wykorzystać również w głośnomówiących systemach telekonferencyjnych lub inteligentnych domach. Najnowszy projekt profesora to asystent głosowy dla lekarzy, który ma usprawnić pracę personelu medycznego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski badania medycyna lekarz głos zdrowie

Ochrona zabytków, budowa strzelnic i zawody medyczne. Prezydent podpisał ustawy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o niektórych zawodach medycznych, o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, o inwestycjach w zakresie budowy strzelnic realizowanych przez uczelnie. A także nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze, w której nowe przepisy przewidują m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ustawa medycyna bezpieczeństwo zabytki Andrzej Duda

Alzheimer - choroba utraconych wspomnień

Choroba Alzheimera stanowi 60-65 proc. przypadków otępienia. W jej przebiegu dochodzi do zniszczenia komórek mózgu. Początkowo charakteryzuje się ona utratą pamięci krótkotrwałej, trudnością ze znalezieniem właściwych słów i zmianami osobowości oraz nastroju. Dziś na świecie prawie 44 miliony ludzi żyje z Alzheimerem, a co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek tej choroby.
Zobacz więcej na temat:  choroba choroba Alzheimera medycyna badania Artur Wolski

Naturalna apteka na łące, czyli człowieku, lecz się sam ziołami

O właściwościach leczniczych ziół wiedziano już zarówno w starożytnej Grecji i cesarskim Rzymie, jak wśród Słowian zamieszkujących dawną Polskę. Wiedza ta, przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Wypierana przez nowoczesną medycynę, jednak przetrwała, uzyskując dziś dodatkowo wsparcie naukowe. Na fali ekologii i wegetarianizmu ziołolecznictwo znowu staje się popularne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA medycyna zioła NAUKA natura ekologia Radosław Nałęcz Trójka

ART. SPONSOROWANY "Droga po nagrodę Nobla stoi przed nimi otworem". Program inwestycji w młodych naukowców

Przyszłość Polski leży w dłoniach młodego pokolenia - zwłaszcza dziedziny związane z technologią, medycyną i kierunkami ścisłymi. Widząc to zapotrzebowanie Fundacja Empiria i Wiedza, której fundatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) inwestuje w młodych naukowców. Na najbardziej ambitnych czeka 25 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  BGK GOSPODARKA rozwój technologie medycyna matematyka

Czy to kolejne źródło legendy o najsłynniejszym wampirze? Drakula mógł płakać krwawymi łzami

Włoscy chemicy z Uniwersytetu w Katanii oraz Politechniki Mediolańskiej we współpracy z badaczami z Izraela i Rumunii poddali badaniu listy napisane przez Włada Palownika, zwanego Draculą, by przeanalizować pozostawione tam przed wiekami ślady biologiczne. Dokonali niezwykłego odkrycia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA odkrycia i ciekawostki medycyna archeologia średniowiecze Rumunia

Polska czeka na ratyfikację umowy UE - Nowa Zelandia. To szansa dla firm sektora bankowego i medycznego

Polska chce rozwijać współpracę z Nową Zelandią w zakresie Fintech/IT, usług dla sektora bankowego oraz urządzeń dla sektora medycznego - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jak dodano, umożliwić to ma umowa podpisana między Unią Europejską a Nową Zelandią.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Unia Europejska Nowa Zelandia umowa o wolnym handlu fintech medycyna Ministerstwo Rozwoju

Wojna na Ukrainie. Polski medyk bojowy: gdy ewakuowaliśmy rannego żołnierza, Rosjanie przeprowadzili pościg

- Chwila, w której dowozi się rannego żołnierza do punktu stabilizacyjnego, gdzie zajmuje się nim profesjonalny personel medyczny, jest najlepszą nagrodą za wszystkie niedogodności, z jakimi się zmagamy - mówił w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia Damian Duda, ratownik pola walki z fundacji "W międzyczasie", który pomaga Ukrainie od 2014 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Paweł Lekki Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 medycyna ratownik medyczny wojsko żołnierze