Teatr Polskiego Radia

Matka

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 08:00
30 grudnia o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. „Matka” w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego.
Kadr z nagrania słuchowiska Matka
Kadr z nagrania słuchowiska "Matka"Foto: W. Kusiński

Trzydziestoletni artysta, rozwijający swoje tajemnicze teorie i powoli przygotowujący się do bliżej nieokreślonego w czasie życiowego startu, mieszkający z mamą, która utrzymuje go z robótek na drutach. Matka gotowa na wszelkie poświęcenia, by odpowiednio zainwestować w syna, choć jednocześnie niewierząca w sens tych inwestycji. Zaborcza miłość i pełne żalu wyrzuty; rozpacz i alkoholizm; rozwiązłość i narkotyki. Choć to pigułkowy opis treści dramatu Witkacego napisanego blisko sto lat temu, brzmi znajomo - jak obraz z życia trzydziestolatków i ich rodziców w dzisiejszej Polsce. Dziś „Matka” brzmi tak aktualnie, jak nigdy dotąd. Tak też zabrzmi najnowsze słuchowisko w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego, które nie tylko rzuca nowe światło na ten dramat, ale także każe inaczej spojrzeć na Witkacego - jako na twórcę trzeźwego, twardo stąpającego po ziemi i krytycznie opisującego rzeczywistość.

 

W roli tytułowej Danuta Stenka, Krzysztof Szczepaniak jako Leon. W pozostałych rolach: Marek Barbasiewicz, Nina Czerkies, Edyta Januszewska, Teresa Kowalik, Marta Lipińska, Sylwester Maciejewski, Andrzej Mastalerz, Włodzimierz Press, Kamil Pruban i Krzysztof Tyniec.

Stanisław Ignacy Witkiewicz "Matka"

Adaptacja: Jerzy Machowski

Reżyseria: Jerzy Machowski

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Ignacy Zalewski

Współpraca: Lena Michajłów

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Danuta Stenka, Krzysztof Szczepaniak, Edyta Januszewska, Krzysztof Tyniec, Andrzej Mastalerz, Nina CzerkiesMarek Barbasiewicz, Marta Lipińska, Włodzimierz Press, Sylwester Maciejewski, Kamil Pruban, Teresa Kowalik

 

Na słuchowisko "Matka" zapraszamy w czwartek (30.12) tuż po godz. 21.00.