Polskie Radio
Section05
TEATR

Premiera "Dziadów". Dejmek wsadza kij w mrowisko

53 lata temu odbyła się premiera Mickiewiczowskich "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Tamtego dnia nikt nie mógł przewidzieć, że spektakl aż w takim stopniu wpłynie na historię powojennej Polski. Ale twórcy spektaklu wiedzieli, że będzie o nim głośno.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Dejmek TEATR Warszawa Gustaw Holoubek Dziady Adam Mickiewicz spektakl marzec 1968 1968 Władysław Gomułka PZPR komunizm premiera rocznica HISTORIA

Nina Andrycz - urodzona do królewskich ról

108 lat temu - 11 listopada 1912 roku - urodziła się Nina Andrycz, jedna z najwspanialszych polskich aktorek wszech czasów. Przez wielu, niezależnie od przynależności zawodowej i proweniencji politycznej, nazywana była „Wielką Damą polskiego Teatru“. Oprócz 80 lat grania na scenie i setek ról, zagrała także w około 40 filmach, napisała i wydała kilka tomików wierszy i co najmniej dwie książki. Była osobą niezwykle tajemniczą... jak to zazwyczaj bywa z urodzonymi w poniedziałek. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Nina Andrycz TEATR

Kurtyna obostrzeń w teatrach

- Mam też poczucie, że obecność widzów i fakt, że teatr przeżywa się wspólnie świadczy o tym, że teatr jest teraz bardzo potrzebny. Żywej emocji i magii teatru nie da się niczym zastąpić. mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Tomaszuk z Teatru Wierszalin. Gośćmi audycji byli również Piotr Zaremba (krytyk teatralny) oraz Mikołaj Mirowski (Teatr Historii w TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Polskie Radio 24 KULTURA TEATR pandemia COVID-19 artysta reżyser społeczeństwo Koronawirus w Polsce Magdalena Piejko Piotr Tomaszuk aktor aktorzy