Polskie Radio
Section05
TEATR

"Podstolina" – finał Roku Fredry na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Aleksander hrabia Fredro jest jednym z patronów 2023 roku. Na XXII Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu reżyser Mariusz Malec przedstawił swoją interpretację "Zemsty", obsadzając w roli głównej Podstolinę. Premiera została zrealizowana na żywo z udziałem zamojskiej publiczności.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Aleksander Fredro Mariusz Malec Andrzej Brzoska Wiktoria Gorodeckaja Krzysztof Wakuliński Andrzej Mastalerz Lidia Sadowa pr poleca KULTURA TEATR słuchowisko

Teatr Polskiego Radia wręczy nagrody Wielkiego Splendora 2023. Wyróżnienie dla najlepszych aktorów i twórców

Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia wręczy (początek 14.30) swoje najważniejsze wyróżnienia, czyli nagrody Wielkiego Splendora. Od 1988 roku otrzymują ją najlepsi aktorzy i twórcy radiowi za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio TEATR KULTURA

Janusz Kukuła: to właśnie uruchamianie wyobraźni słuchacza jest powołaniem Polskiego Radia

- Gdy wypowiem teraz słowo dom i spojrzę panu w oczy, to zobaczę inny dom niż o którym ja myślę, czy który widzę przed oczami, kiedy to słowo wymawiam i to właśnie uruchamianie wyobraźni słuchacza jest powołaniem Polskiego Radia - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Kukuła TEATR Teatr Polskiego Radia czas SZTUKA Antoni Opaliński

Redbad Klynstra-Komarnicki: Michał Bałucki nie był wcale takim rozrywkowym autorem

- Bałuckiego poznałem jako człowieka, który oczywiście używa komedii do tego, żeby tworzyć swoje sztuki, ale takim znowu rozrywkowym pisarzem to on z mojej perspektywy nie był. Myślę, że jeśli chodzi o krytykę społeczną, którą uprawiał, to nadal jest trochę niedoceniony - mówił w Dwójce Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor i reżyser.
Zobacz więcej na temat:  dramat Michał Bałucki Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Katarzyna Hagmajer-Kwiatek spektakl TEATR Redbad Klynstra Jarosław Cymerman Dwójka KULTURA

ŁóPTA 2023 - zbliża się wielkie święto teatru amatorskiego

Z początkiem grudnia zacznie się 36. Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA 2023. Formuła festiwalu jest otwarta, a wiek aktorów nie ma znaczenia. Chodzi o dobrą zabawę, chęć sprawdzenia swoich umiejętności i wymianę doświadczeń. Nie ma też selekcji. - To zespoły same muszą się skonfrontować z tym, że decydują się przyjechać na ŁóPTĘ - mówi Gabriela Synowiec z Łódzkiego Domu Kultury. - Muszą wiedzieć, że konfrontują się z innymi grupami, z obcą publicznością i z jurorami.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo TEATR teatr amatorski spektakl Marta Hoppe

"Śmierć komiwojażera". Juliusz Chrząstowski: to właściwy czas na odczytanie tego tekstu u nas

- Tu nie ma dyskusji, że jest to wielkie dzieło, natomiast jest coś takiego w odczytaniu tego tekstu czy też historii, którą opowiada, że ona rezonuje mniej albo bardziej jeśli chodzi o komentarz do rzeczywistości. Z reżyserem Remigiuszem Brzykiem mamy takie poczucie, że właśnie teraz nastały w Polsce właściwe czasy na odczytanie tego tekstu - mówił w Dwójce Juliusz Chrząstowski, odtwórca głównej roli w nowej inscenizacji słynnej sztuki "Śmierć komiwojażera".
Zobacz więcej na temat:  TEATR spektakl Łódź Jakub Kukla aktorzy premiera Dwójka Arthur Miller Juliusz Chrząstowski KULTURA

Audio-teatr na "Scenie Teatralnej Trójki" - "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz" [PREMIERA]

Audio-teatr to eksperymentalna forma, realizowana w latach 2022-2023 w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek U-Jazdowski. Pomysłodawcą cyklu, autorem scenariuszy oraz reżyserem jest współpracujący z Teatrem Polskiego Radia Tomasz Man. Doświadczenie zdobyte w radiowym teatrze postanowił wzbogacić o nowy rodzaj dźwięków, wytwarzanych przez nieoczywiste przedmioty / instrumenty / instalacje i sprawdzić, jak działa na publiczność taka szczególna forma słuchowiska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Tomasz Man TEATR pr poleca

Michał Lamża: nigdy nie miałem wątpliwości i zawsze byłem wierny muzyce

Jaką rolę odgrywają w teatrze muzyka i dźwięk: są bytem oddzielnym czy może całkowicie zintegrowanym i podporządkowanym tekstowi i temu, co się dzieje na scenie? O tym właśnie w rozmowie z Malwiną Kiepiel i Magdą Kuydowicz opowiadał kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny, Michał Lamża.
Zobacz więcej na temat:  Trójka TEATR Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz KULTURA MUZYKA kompozytor komponowanie FILM

Jaremianka. Artystka, która "sama była awangardą"

- Była na pewno kobietą wyzwoloną. Ubierała się szokująco, chodziła w spodniach, uwielbiała ekscentryczne kapelusze i z dość dużą swobodą traktowała mężczyzn - tak o wyjątkowej artystce, rzeźbiarce, malarce i działaczce społecznej mówiła Magdalena Merta, prowadząca radiową audycję "Polki". Dziś wspominamy 115. rocznicę urodzin Marii Jaremy, zwanej Jaremianką.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski malarstwo rzeźba TEATR SZTUKA II RP PRL Xawery Dunikowski

Sfrustrowany 30-latek podsumowuje swoją artystyczną karierę, czyli musical "tik,tik… BUM!"

W warszawskim Teatrze Muzycznym ROMA odbyła się właśnie premiera musicalu "tik, tik… BUM!". To pop-rockowe, kameralne przedstawienie muzyczne - obsada jest zaledwie trzyosobowa - jest poniekąd autobiograficznym dziełem Jonathana Larsona, który opisał swoje zmagania i frustracje z lat 90., kiedy zaczynał karierę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA musical Teatr Muzyczny Roma Warszawa TEATR premiera Tomasz Miara Trójka