Polskie Radio
Section05
Stanisław Ignacy Witkiewicz

Jak odbudować "Dom Doktora" w Zakopanem?

Wieczorem 31 października 2023 roku w Zakopanem doszło do kolejnego pożaru zabytkowego obiektu architektury drewnianej, tym razem wyjątkowo cennego "Domu Doktora". To willa wybudowana w 1898 roku, w stylu witkiewiczowskim, najprawdopodobniej projektu samego Stanisława Witkiewicza. O tym jak wygląda dziś sytuacja, rozmawialiśmy z Anną Śmigielską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Jakub Kukla Dwójka zabytki Zakopane

80. urodziny Krystiana Lupy. "Teatr jest miejscem, w którym można inaczej żyć"

– Artysta może stać się wyjątkowym wehikułem i zaprowadzić nas w podróż, której inaczej nie moglibyśmy odbyć – mówił w Polskim Radiu w 2014 roku Krystian Lupa. Ten ceniony reżyser teatralny i pedagog urodził się 80 lat temu, 7 listopada 1943 roku, w Jastrzębiu Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Krystian Lupa Stanisław Ignacy Witkiewicz literatura TEATR Thomas Bernhard filozofia psychologia wspomnienie

Przemysław Pawlak: "Szewcy" to największe osiągnięcie Witkacego dramatopisarza

- Najwybitniejsi twórcy polskiego powojennego teatru sięgali po dramaty Stanisława Ignacego Witkiewicza jako jednego z pierwszych autorów w swojej pracy reżyserskiej. Jerzy Grotowski chciał wystawiać "Szewców" na Wawelu, gdy był jeszcze studentem Akademii Teatralnej. Tadeusz Kantor przez pierwsze 20 lat teatru Cricot 2 eksploatował prawie wyłącznie teksty Witkacego - mówił w Dwójce dr Przemysław Pawlak, witkacolog.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz KULTURA Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Zbigniew Raszewski

Nowy "Radiobook": "Listy do żony" Stanisława Ignacego Witkiewicza [POSŁUCHAJ]

Z prozą Stanisława Ignacego Witkiewicza, tworzącego głównie w okresie międzywojennym artysty totalnego, zaliczanego do najważniejszych przedstawicieli literackiej awangardy, spotykaliśmy się w pierwszych tygodniach istnienia cyklu Polskiego Radia "Radiobook". Tym razem proponujemy kilkanaście wybranych spośród ponad 1250 "Listów do żony" Witkacego.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Stanisław Ignacy Witkiewicz

Nowy "Radiobook": "Listy do żony" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Gdzie można posłuchać?

Z prozą Stanisława Ignacego Witkiewicza, tworzącego głównie w okresie międzywojennym artysty totalnego, zaliczanego do najważniejszych przedstawicieli literackiej awangardy, spotykaliśmy się w pierwszych tygodniach istnienia cyklu Polskiego Radia "Radiobook". Tym razem proponujemy kilkanaście wybranych spośród ponad 1250 "Listów do żony" Witkacego.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU Stanisław Ignacy Witkiewicz

Kto jest kim w komedii "Niebezpieczni dżentelmeni"?

"Niebezpieczni dżentelmeni" to fikcyjna kryminalna fabuła, lecz prawie każda postać przedstawia autentyczną osobę. Prawdziwy jest też kontekst epoki - w 1914 roku w Zakopanem i okolicach naprawdę można było spotkać największych artystów XIX i XX wieku oraz polityków, którzy mieli decydujący wpływ na historię Europy Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Joseph Conrad Tadeusz Boy-Żeleński Bronisław Malinowski Stanisław Ignacy Witkiewicz Józef Piłsudski Włodzimierz Lenin Zofia Stryjeńska Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Karol Szymanowski Artur Rubinstein Kazimierz Przerwa-Tetmajer Zakopane Dagny Przybyszewska Stanisław Przybyszewski Stanisław Witkiewicz Tatry 1914 historia Polski HISTORIA kino film polski I wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne Galicja

Wytwórnia narkotyku? "Niebezpieczni dżentelmeni" i prawda o Zakopanem

Akcja "Niebezpiecznych dżentelmenów" rozgrywa się w 1914 roku w Zakopanem. W tamtej epoce miejscowość ta była uzdrowiskiem, oazą wolności, "duchową ojczyzną Polski", plenerowym salonem literackim, a także fabryką tajemniczej substancji - "zakopianiny".
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Tytus Chałubiński Stanisław Staszic Tatry Podhale historia Polski HISTORIA góry niepodległość Niepodległa Młoda Polska Stanisław Ignacy Witkiewicz Tadeusz Boy-Żeleński Bronisław Malinowski Józef Piłsudski Stefan Żeromski

"Witkiewicz. Ojciec Witkacego" - trudna relacja dwóch wybitnych artystów

- Witkiewicz bardzo podkreślał fakt, że wcale tym ojcem nie chciałby dla swojego dorosłego syna być. Lepiej się czuł w relacji przyjacielsko-koleżeńskiej, ale ona wcale mu nie wychodziła, ponieważ jednak był ojcem i to - można zaryzykować powiedzenie - dosyć przemocowym - mówiła w Dwójce autorka obszernej biografii Stanisława Witkiewicza Natalia Budzyńska.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Witkiewicz Dwójka Paweł Siwek biografia

Witkacy wśród kobiet życia

- Mam wrażenie, że w Witkacym cały czas tkwił chłopiec. Po śmierci Marii Witkiewiczowej, w liście do żony, po swoich urodzinach napisał, że są bardzo smutne bez matki: "nikt nie grał na katarynce, prezentów nie dostałem" - mówiła w Dwójce Małgorzata Czyńska, która w nowym, uzupełnionym wydaniu książki "Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny" odsłania kulisy jego biografii oraz twórczości - pomaga czytać między wierszami i dostrzec historię uwiecznioną na słynnych obrazach.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Dwójka Jakub Kukla literatura kobieta KULTURA