Polskie Radio
Section05
Teatr Polskiego Radia

Zofia Posmysz. "Wielka postać polskiej kultury"

- To była wielka postać Polskiego Radia, w ogóle polskiej kultury - wspomina Zofię Posmysz dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Pisarka, scenarzystka i autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, współtwórczyni popularnej radiowej powieści "W Jezioranach" zmarła w poniedziałek w Oświęcimiu. 23 sierpnia skończyłaby 99 lat.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz Auschwitz Janusz Kukuła Teatr Polskiego Radia radio W Jezioranach

Dzisiaj odeszła Zofia Posmysz.

Dzisiaj rano w hospicjum w Oświęcimu zmarła Zofia Posmysz, wielka postać polskiej kultury, znakomita pisarka, autorka słuchowisk (od 1960 r. współautorka powieści radiowej "W Jezioranach"). Ocalała z Auschwitz, marszu śmierci do Wodzisławia Śląskiego, Ocalała z Ravensbruck i Neustadt-Glewe. Swoją twórczością ostrzegała przed okrucieństwem wojny. Wielki świadek Zagłady. Nasza radiowa Mistrzyni.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia RepertuarTeatruPR2020 Dwa Teatry Dwa Teatry 2022

Andrzej Brzoska. Jak powstaje słuchowisko? Jak tworzy się spektakl?

Znakomity, wielokrotnie nagradzany nie tylko w Polsce, ale i na świecie, reżyser dźwięku Andrzej Brzoska od kilkudziesięciu lat tworzy spektakle w Teatrze Polskiego Radia. Co jest najważniejsze w pracy w teatrze wyobraźni, jak praca w radiu wyglądała przed laty, jak wygląda dziś i w jaki sposób dzisiejszym twórcom pomaga nowoczesna technika? 
Zobacz więcej na temat:  rozmowa Andrzej Brzoska Anna Stempniak Teatr Polskiego Radia reżyser

Ygor Przebindowski: każde spotkanie w Opolu jest nowym doświadczeniem

Multiinstrumentalista i kompozytor Ygor Przebindowski jest rodowitym opolaninem, dlatego już od najmłodszych lat związany jest z Festiwalem Piosenki Polskiej. - Każde spotkanie w Opolu jest dla mnie wielką próbą, kolejnym doświadczeniem. Staram się uczyć tych piosenek, ale jest ich tak ogromna liczba, że nie sposób wszystkich zapamiętać. Z wiekiem w głowie tych utworów coraz więcej - mówił muzyk na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Maria Szabłowska MUZYKA kompozytor piosenka Opole Teatr Polskiego Radia SZTUKA

Marta Rebzda: kiedy historie wracają, to znak, że muszę je radiowo opowiedzieć

Marta Rebzda, kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, jest autorką wielu słuchowisk, których realizacje zaowocowały licznymi nagrodami. W tym roku słuchowisko "Pozwól, że ci opowiem" zdobyło pierwsze miejsce na UK International Audio Drama Festival 2022, a jury Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" przyznało autorce nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska "Dobro wraca podwójnie".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Marta Rebzda słuchowisko Zofia Posmysz reportaż

"Dni, których jeszcze nie znamy", czyli utwory Marka Grechuty [POSŁUCHAJ]

Legendarny piosenkarz, poeta i kompozytor. Niezwykła gwiazda, która świeciła własnym, niepowtarzalnym blaskiem na firmamencie polskiej muzyki. Taki właśnie był Marek Grechuta. Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia zaprosiło na koncert w Studiu im. Władysława Szpilmana, podczas którego młodzi wokaliści i śpiewający aktorzy zaprezentowali najpiękniejsze piosenki z repertuaru Marka Grechuty. Zachęcamy do wysłuchania.
Zobacz więcej na temat:  Studio Piosenki Teatr Polskiego Radia Marek Grechuta Janusz Kukuła