Teatr Polskiego Radia

Miłość w opałach

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 08:00
W najbliższą sobotę, 23 marca, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Teodora Tomasza Jeża pt. „Miłość w opałach” w adaptacji i reżyserii Aleksandry Głogowskiej.
Kadr z nagrania słuchowiska Miłość w opałach
Kadr z nagrania słuchowiska "Miłość w opałach"Foto: Krzysztof Świeżak/PR

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dwusetną rocznicę urodzin Zygmunta Miłkowskiego żołnierza, pisarza i działacza niepodległościowego ustanowił rok 2024 Rokiem Zygmunta Miłkowskiego

Miłkowski, pod pseudonimem literackim Teodor Tomasz Jeż był jednym z najpłodniejszych, obok Józefa Ignacego Kraszewskiego, pisarzy polskich. Debiutował w latach 1856-1860 na łamach "Dziennika Literackiego" utworem "Pamiętniki włóczęgi". Swoją pierwszą powieść "Wasyl Hołub" opublikował w 1858 roku podczas pobytu w Turcji.

Był autorem 80 powieści, w których opisywał życie Polaków i Ukraińców na terenie Rusi, XIX-wieczne wojny i powstania narodowe, dokumentował etnografię epoki oraz relacje etniczne i społeczne szlachty i chłopów, sagi rodzinne, a także był twórcą obszernej publicystyki społeczno-politycznej.  W swych kolejnych powieściach podejmował tematykę z życia szlachty podolskiej, np. "Historia o prapraprawnuku i praprapradziadku", "Pamiętniki starającego się", "Niezaradni", współczesną, ludową i historyczną, np. "Emancypowana", "Ci i tamci", "Za króla Olbrachta". Szczególną popularność zdobył dzięki powieściom nawiązującym do walk narodowowyzwoleńczych na Bałkanach i na Węgrzech, np. "Szandor Kowacz", "Uskoki", "Narzeczona Harambaszy", "Zarnica", "Słowiański Hercog".

W dwusetną rocznicę urodzin pisarza Teatr Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania słuchowiska na podstawie jednej z ostatnich powieści Miłkowskiego. „Miłość w opałach – powieść z dziejów Kroacji” wydana w 1902 roku to historia nieszczęśliwej miłości cesarza Leopolda I Habsburga, który przez dworskie intrygi i niespodziewane zwroty akcji traci szczęście, którego, jako młody nieśmiały mężczyzna, bardzo pragnie. W powieści nie zabrakło także wątku polskiego i tak charakterystycznej dla Miłkowskiego, tęsknoty za niepodległością swojego ukochanego kraju.


Teodor Tomasz Jeż „Miłość w opałach”

Adaptacja: Aleksandra Głogowska

Reżyseria: Aleksandra Głogowska

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Marcin Nierubiec

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Grażyna Barszczewska, Stanisław Brudny,  Dorota Landowska,  Marta Kurzak, Ewa Domańska, Stefan Pawłowski, Przemysław Stippa, Adam Cywka

 

Na słuchowisko "Miłośc w opałach" zapraszamy w sobotę (23.03.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR