JAZZ.PL

Septet Tomasza Dąbrowskiego i "Istnienia Poszczególne" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 19:00
Tomasz Dąbrowski to jeden z najciekawszych polskich artystów, od lat odnoszący sukcesy na arenie międzynarodowej. W cyklu "Jazz.PL" zaprezentował swój premierowy, dziesiąty album "Istnienia Poszczególne". Na scenie Studia S3 pojawił w towarzystwie sześciu równie charyzmatycznych muzyków. Przeżyjmy to jeszcze raz - zapraszamy do słuchania i oglądania!

Zobacz wideo:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

W studiu S3 zabrzmiał repertuar z nowego albumu septetu – "Istnienia Poszczególne". To dziesiąta autorska płyta sygnowana nazwiskiem trębacza, która miała premierę w radiowej Dwójce. 

We współpracy z Tomaszem Stańką

Nowy album jest konsekwencją inspiracji płynącej ze współpracy z Tomaszem Stańką. Legendarny trębacz w autobiografii "Desperado" tak mówił o sobie: "Nie czuję się samotny. Jestem Istnienie Poszczególne. IP. Bardzo mi odpowiada to określenie Witkacego. Żaden związek ani grupa, ani też patriotyzm, tylko IP. Jestem Polakiem, tu się urodziłem, takim mówię językiem, jestem głęboko związany z tą ziemią, ale generalnie najbardziej czuję, że jestem Tomasz Stańko. Istnienie Poszczególne. Jestem niepowtarzalnym zbiorem atomów, nie ma takiego drugiego na świecie, w kosmosie. Idę".

Jak mówi Tomasz Dąbrowski: "Główną ideą zespołu Istnienia Poszczególne jest praca z indywidualnościami. To, co ja wyniosłem ze spotkań i współpracy z Tomaszem Stańką, to fakt, że należy pielęgnować swoją indywidualność, tworzyć zespoły, szukać i dodawać umiejętnie do swojego języka na instrumencie tak, by stał się on mocny i niezależny – bez względu na okoliczności. Odrębność, oryginalność i kreatywność to elementy, których szukam w moich muzykach, bo tkwi w tym ogromny potencjał i siła, którą przez ten projekt chcę wykorzystać i nadać im kierunek dzięki stworzonym kompozycjom".

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Inspiracja twórczością Tomasza Stańki to jednak nie wszystko – w czasie sesji nagraniowej Tomasz Dąbrowski miał przywilej korzystać z trąbki należącej do mistrza. Nowa płyta została zarejestrowana w ubiegłym roku właśnie w studiu S3 Polskiego Radia, dzięki czemu zespół czuje się w tym miejscu niezwykle komfortowo.

Skład:

Tomasz Dąbrowski – trąbka, elektronika

Jan Emil Młynarski – perkusja elektroniczna i jazzowa

Max Mucha – kontrabas

Ireneusz Wojtczak – saksofon tenorowy i sopranowy

Grzegorz Tarwid – fortepian, moog

Fredrik Lundin – saksofon tenorowy

Knut Finsrud – perkusja jazzowa

Koncert poprowadził Roch Siciński.


Tomasz Dąbrowski.JPG
Septet Tomasza Dąbrowskiego w cyklu "Jazz.PL"

Tomasz Dąbrowski to kompozytor i trębacz wychwalany przez najważniejszy amerykański magazyn jazzowy "Downbeat" jako jeden z najbardziej różnorodnych i ciekawych muzyków europejskich, a przez znany na całym świecie magazyn "All About Jazz" umieszczany wśród 15 najważniejszych muzyków europejskich. Album "Tomasz Dąbrowski and The Individual Beings" [Istnienia Poszczególne] będzie 10 albumem sygnowanym jego nazwiskiem.

W ciągu ponad dekady polski trębacz zamieszkały w Skandynawii zyskał sobie reputację jednego z najbardziej różnorodnych i jednocześnie ciekawskich artystów. Dąbrowski ma na swoim koncie dziewięć solowych płyt oraz dziesiątki albumów jako sideman i współlider. Wielokrotnie nagradzany zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jako pierwszy Polak w historii uhonorowany nagrodą "Jazzowego Muzyka Roku" na wyspie Fyn, przyznawaną przez Związek Muzyków Jazzowych - Foreningen Af Fynske Jazzmusikere.

***

Koncert transmitowaliśmy w piątek (11.02) o godz. 18.00.

Zobacz więcej na temat: Jazz