Polskie Radio
Section05
Jazz

Leszek Możdżer: od młodych muzyków można się dużo nauczyć [WIDEO]

- Jako dwudziestolatek mogłem liczyć na pomoc starszych kolegów. Pamiętam jak wielkie wrażenie zrobiło na mnie pierwsze wejście do studia. Gdy Zbigniew Preisner gwizdał jakiś temat, ja go zapisywałem, zrozumiałem wówczas na czym polega budowanie melodii i stosowanie ciszy. Te procesy inicjacyjne pamięta się całe życie. Pierwsze nagranie, pierwsza płyta to są spotkania, które odciskają się na człowieku silnym piętnem - mówił w Dwójce Leszek Możdżer.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Możdżer fortepian Jazz Międzynarodowy Dzień Muzyki Dwójka Roch Siciński Tymon Tymański

USO 9001 - młoda generacja polskiego jazzu [ZOBACZ WIDEO]

USO 9001 to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia, które stara się poszerzać i uaktualniać język muzyki jazzowej. Ich pierwsza płyta "Rhesus Albert" należy do najgłośniejszych debiutów ostatnich lat na rodzimym rynku fonograficznym. Reprezentanci młodej generacji polskiego jazzu zaprezentowali siłę swojej muzyki w cyklu "Jazz.PL" w studiu S3 Polskiego Radia w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z koncertu!
Zobacz więcej na temat:  Jazz koncert Dwójka pr poleca

"Na zawsze Melomani". Twórcy: ten film to podróż nie tylko w sensie geograficznym

- "Na zawsze Melomani" to podróż również w sensie mentalnym, psychicznym i historycznym. W filmie pojawia się nie tylko Warszawa, nie tylko Kraków, ale jeszcze Sopot i Ustronie Morskie, które też odegrało kluczową rolę w historii zespołu. Jak podają różne źródła, choć wielu z tym wciąż polemizuje, to właśnie tam zawiązali się Melomani - mówił w Dwójce Igor Mertyn, scenarzysta i producent filmu dokumentalnego o kultowym zespole.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Jerzy Matuszkiewicz Dwójka Roch Siciński dokument FILM Łódź Andrzej Wojciechowski

USO 9001: nasz zespół działa organicznie i demokratycznie, czujemy się razem komfortowo

- Mija rok od koncertowej premiery naszej pierwszej płyty. Chcemy znowu coś nagrać, nakład naszego debiutanckiego albumu właściwie niemal się wyczerpał. Tamta płyta powstała w... warsztacie stolarskim. Pomysł wyszedł od naszego wspaniałego producenta Alberta Karcha. Szukaliśmy przestrzeni, w której będziemy mogli popracować nad brzmieniem inaczej niż w studiu - mówili w Dwójce muzycy zespołu USO 9001, którzy w piątek 29 września wystąpią na koncercie w ramach cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz koncert Dwójka Roch Siciński Jakub Kukla

Radiowe big bandy i ich magia

W Polsce nie ma wielu orkiestr jazzowych, a szczególnie takich, które działają regularnie - mówił w Dwójce Grzegorz Nagórski, dyrygent Big Bandu Śląskiego, który otworzył nowy sezon cyklu koncertowego Dwójki "Jazz.PL". Czy zawsze tak było? W związku z nowym otwarciem, w audycji "Dwie do setki" przyglądaliśmy się historii radiowych big bandów.
Zobacz więcej na temat:  big band Big Band Śląski Jazz MUZYKA Andrzej Zieliński Roch Siciński Dwójka

Big Band Śląski otworzył nowy sezon cyklu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Na tę chwilę czekało wielu. W piątek, 22 września otworzyliśmy nowy sezon nagradzanego cyklu koncertowego Dwójki "Jazz.PL"! Legendy polskiego jazzu, wielkie osobowości, ale też i najzdolniejsi młodzi muzycy - co piątek o 18.00 na antenie Dwójki, w streamingu wideo, a także w TVP Kultura. Rozpoczęliśmy w największym radiowym studiu, gdzie zagrał największy jazzowy zespół w Polsce - Big Band Śląski. Zobacz zapis wideo koncertu!
Zobacz więcej na temat:  big band Jazz pr poleca Dwójka

Grzegorz Nagórski: Big Band Śląski ma swoje magiczne brzmienie

- W Polsce nie ma zbyt wielu orkiestr jazzowych, a szczególnie takich, które działają regularnie. To inna specyfika, w małych zespołach te napięcia rozkładają się na kilka osób. Tutaj ta energia osiemnastu muzyków daje jeden wspólny impuls. To kameralistyka, jeśli zespoły pracują nad tym, grają razem, to uzyskują brzmienie i tę magię - mówił w Dwójce Grzegorz Nagórski, dyrygent Big Bandu Śląskiego, który już 22 września otworzy nowy sezon nagradzanego cyklu koncertowego Dwójki "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  big band Jazz Jakub Kukla Andrzej Zieliński Dwójka Big Band Śląski