Polskie Radio
Section05
Roch Siciński

Katarzyna Ślesicka: Andrzej Wajda propagował ideę wolności i demokracji

- W działalności Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy staramy się oddawać ducha twórczości tego reżysera. Andrzej Wajda jest patronem instytucji ze względu na swój dorobek artystyczny, dlatego z jednej strony promujemy kino artystyczne, a z drugiej nie stronimy od nowych technologii - mówiła w Dwójce Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki instytucji. Przypomnijmy, że 9 października mijają 4 lata od śmierci wybitnego reżysera.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Roch Siciński Dwójka kino film polski

Jak jazz wyszedł w Krakowie z Piwnicy

- Kraków ma w sobie coś magicznego, jakąś siłę, wynikającą z samego miasta i ludzi tu mieszkających. I jak się patrzy na dzieje polskiego jazzu, to wśród legendarnych i czołowych muzyków jazzowych, w większości do dzisiaj żyjących, niewielu się znajdzie takich, którzy nie mieli etapu krakowskiego. Niektórzy mieszkali tu całe życie, a niektórzy wyjeżdżali i wracali - mówił w Dwójce Witold Wnuk - organizator krakowskiego życia jazzowego, muzyk i społecznik, a także autor książki "Jazz w Piwnicy pod Baranami".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Piwnica pod Baranami Roch Siciński KULTURA

Psycholog muzyki o izolacji: artyści radzili sobie zadaniowo

- Scena online, która się wydarzyła na świecie, pokazuje, że zdecydowana większość artystów bardzo dobrze poradziła sobie z sytuacją pandemii. Zaleźli inne aktywności, które pomagały im w przetrwaniu - oceniła w rozmowie "Poranka Dwójki" dr Anna Antonina Nogaj, psycholog muzyki na co dzień wykładająca na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Zobacz więcej na temat:  psychologia Dwójka muzyk Roch Siciński