Polskie Radio
Section05
Roch Siciński

Grażyna Auguścik i trio Kuby Stankiewicza w repertuarze Victora Younga [ZOBACZ WIDEO]

W cyklu Jazz.PL królowała muzyka Victora Younga. Kompozytor o polskich korzeniach zmienił oblicze amerykańskiej muzyki filmowej i popularnej, a utwory jego autorstwa zyskały miano standardów jazzowych. "Stella by Starlight", "My Foolish Heart", czy "When I Fall in Love" wykonywały takie sławy jak Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Nat King Cole, Charlie Parker, Miles Davis czy Stan Getz, ale także gwiazdy wywodzące się z innych gatunków muzycznych od Ricka Astleya po Celine Dion.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Roch Siciński Grażyna Auguścik Wojciech Pulcyn Kuba Stankiewicz Sebastian Frankiewicz Victor Young

Grażyna Auguścik: wciąż jestem w procesie dokształcania się

W piątkowej (25 listopada) odsłonie cyklu "Jazz.PL" jedną z gwiazd jest Grażyna Auguścik. Wokalistka i producentka muzyczna od 34 lat mieszka w Chicago i jak sama przyznaje, wciąż ma wrażenie, że powinna zostać w Stanach dłużej. - Ja jestem ciągle w procesie dokształcania się - przyznaje w rozmowie z Rochem Sicińskim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Grażyna Auguścik Chicago Jazz Roch Siciński MUZYKA Fryderyk Chopin

Zbigniew Cybulski - legendarny aktor, otwarty człowiek i społecznik

- Zbigniew Cybulski niechętnie mówił o swoim dzieciństwie i młodości. Miałam ogromne szczęście, znalazłam rodzinne archiwum, tam odkryłam fotografie i opis domu, w którym wychowywali go dziadkowie. To pozwoliło mi odtworzyć to, co ukształtowało Zbigniewa Cybulskiego - mówiła w Dwójce Dorota Karaś, autorka książki "Cybulski. Podwójne salto".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Cybulski Dwójka kino aktor aktorstwo aktorzy Roch Siciński Monika Zając

"A Wide Spectrum" - stylistycznie różnorodny debiut Big Bandu Śląskiego

- Muszę powiedzieć, że spektrum moich zainteresowań jest dość szerokie. W związku z tym może miałem trochę wpływ na repertuar, który pojawił się na płycie. Na pewno jest on zróżnicowany. Tytuł "A Wide Spectrum" dotyczy troszeczkę tej różnorodności stylistycznej - mówił w "Poranku Dwójki" Grzegorz Nagórski, szef artystyczny orkiestry Big Band Śląski.
Zobacz więcej na temat:  Jazz płyta Roch Siciński big band Dwójka MUZYKA Śląsk

"Franciszek Pospieszalski Quintet". Premiera krążka z koncertem Jazz.PL

- To nie są utwory grane na jamach, tym bardziej mnie zainteresowały - mówił w Dwójce Franciszek Pospieszalski, lider projektu "Franciszek Pospieszalski Quintet", którego koncert poświęcony muzyce Charlesa Mingusa, a zarejestrowany w cyklu Jazz.PL został wydany na płycie nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Franciszek Pospieszalski Franciszek Pospieszalski Quintet Dwójka Roch Siciński Andrzej Zieliński Agencja Muzyczna

"Wciąż patrzymy na świat oczami Mirona Białoszewskiego"

- Poznałam go na studiach, w ponurym okresie po Marcu '68, i nagle znalazłam się jakby w innym świecie; świecie swobody, wolności, zabawy, towarzystwa, bo pierwszy raz w życiu znalazłam jakąś swoją paczkę. No i w obecności wspaniałego człowieka, o którym można nieskończenie opowiadać - mówiła w Dwójce Anna Sobolewska, prezes Fundacji im. Mirona Białoszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Miron Białoszewski Roch Siciński Paweł Siwek Tadeusz Sobolewski Mateusz Pospieszalski literatura poezja KULTURA

Michał Bałucki. Zapomniany twórca powrócił na deski teatrów

- Jest autorem, po którego dzisiaj rzadko się sięga. Tym bardziej jestem zaskoczony, że pod koniec września zdarzyło mi się jednego dnia zobaczyć dwa spektakle oparte na komediach Michała Bałuckiego. Wyjaśnić wypada, że zdarzyło się to w dwóch krajach - mówił w "Poranku Dwójki" krytyk teatralny Patryk Kencki.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Michał Bałucki Stary Teatr w Krakowie komedia Dwójka Roch Siciński

Jubileuszowy XX Unsound Festival - bańki pękają!

- Ideą festiwalu jest przebijanie "baniek" – łączenie się, spotykanie, wprowadzanie większej różnorodności do sceny muzycznej. Łączenie gatunków i scen pozornie do siebie niepasujących. Z jednej strony bańka muzyki poważnej i współczesnej, a drugiej - bańka muzyki klubowej. Na Unsoundzie przenikanie się wielu różnych scen jest możliwe - mówiła w Dwójce Gosia Płysa, szefowa Unsound Festival. W tym roku wydarzenie organizowane jest po raz dwudziesty i odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Unsound Festival Dwójka Roch Siciński muzyka współczesna