Polskie Radio
Section05
Roch Siciński

"Kultura i sztuka - to po nas zostanie"

- Mamy zaszczyt, ale też obowiązek ratowania obiektów, aby zostały dla przyszłych pokoleń. Jeżeli nie uratujemy śladów naszej historii i rzeczywistości, to przyszłe pokolenia nie będą miały możliwości oceny naszej cywilizacji w sposób rzetelny - tłumaczyła w Dwójce prof. Monika Jadzińska z Wydziału Konserwacji i Restauracji w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Dwójka Roch Siciński zabytki SZTUKA

"Pułapka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Ewy Małecki. "To wielowarstwowy dramat"

- Różewicz w swoim wspaniałym tekście prezentuje bogactwo tematów, a ja musiałam skoncentrować się na jednym z nich. Dramat dotyczy Franza Kafki, dlatego chciałam, aby moja adaptacja była moim głosem na temat tego utworu, ale też oddawała ducha Różewicza i Kafki - mówiła w Dwójce Ewa Małecki, reżyserka radiowej adaptacji "Pułapki"
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz słuchowisko Rok Tadeusza Różewicza Dwójka KULTURA SZTUKA Roch Siciński

Dziewoński: gdy Kwiatkowska czytała "Na ustach grzechu", ulice były puste

- Nie wiem, czy to ja sama wybrałam ten zawód, czy to los tak mną pokierował, czy taka była moja droga dla mnie zaplanowana - mówiła w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Irena Kwiatkowska - bohaterka audycji "Dwie do setki", o której rozmawialiśmy z Barbarą Krafftówną, Krystyną Kwiatkowską-Jabłońską, Januszem Kukułą i Romanem Dziewońskim.
Zobacz więcej na temat:  Irena Kwiatkowska Janusz Kukuła Barbara Krafftówna Roman Dziewoński Roch Siciński Monika Zając Dwójka KULTURA

"Największa zasługa Ptaka to popularyzacja dobrego jazzu"

- Głównie był to amerykański jazz. Wymienię kilka nazwisk: Sonny Rollins, Gerry Mulligan, Stan Getz i Milles Davis z przyległościami. Także wielcy mistrzowie orkiestry jazzowej. Dla niego partytura orkiestry jazzowej była warsztatem codziennym i to nie tylko od 1968 roku, gdy powstało Studio Jazzowe Polskiego Radia - mówił Tomasz Szachowski w dniu 85. urodzin Jana Ptaszyna Wróblewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Jazz Dwójka Andrzej Zieliński Roch Siciński Tomasz Szachowski

"Spontaniczność pozwala na wymianę doświadczeń"

- Chcemy zerwać z poczuciem, że wszystko musi być perfekcyjne, przygotowane za zamkniętymi drzwiami. Chodziło nam o coś innego: żebyśmy konfrontowali swoje pomysły w czasie rzeczywistym, wystawiali się na konstruktywną krytykę, dzielili doświadczeniami - mówił o Spontanicznych Spotkaniach Kompozytorskich gitarzysta Kuba Wójcik, szef Fundacji KOLD organizatora wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Dwójka Roch Siciński

Małgorzata Barucka: archiwa w Polskim Radiu zaczęły być gromadzone po wojnie

- Zniszczenia wojenne dotknęły cały dorobek przedwojennej radiofonii. Warto jednak wiedzieć, że już od 1934 roku zainstalowano urządzenia nagrywające i próbowano rejestrować audycje i występy muzyczne, które były w Polskim Radiu nadawane na żywo - opowiadała w Dwójce Małgorzata Barucka – wieloletnia pracownica Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka archiwum Monika Zając Roch Siciński KULTURA Roman Jasińki Jan Weber fonografia

Zbigniew Namysłowski: zaczęło się od saksofonu Krzysztofa Komedy

- Jechaliśmy pociągiem z zespołem Hot Club Melomani, który miał w zwyczaju grać w dwóch różnych stylach. Jeden skład był tradycyjny, drugi – nowoczesny. W tym nowoczesnym grał m.in. Krzysztof Komeda. Wtedy był taki zwyczaj, że pianiści podgrywali sobie na różnych dodatkowych instrumentach. U Krzysztofa był to saksofon altowy - mówił legendarny muzyk, który już w najbliższy piątek (19.03) wystąpi w ramach cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski Roch Siciński Jazz Dwójka

Krzysztof Lenczowski: impulsem do napisania tej płyty była lektura "Biegunów"

- Ta powieść Olgi Tokarczuk opowiada o tym, że ludzie, którzy się przemieszczają, uciekają przed złem. I kiedy czytałem o tych rzeczach, zamknięty w czterech ścianach domu, to poczułem się jak w więzieniu. Dlatego postanowiłem przelać to na kompozycję - mówił w Dwójce Krzysztof Lenczowskio swojej najnowszej płycie "Lost Journey".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Olga Tokarczuk MUZYKA Roch Siciński Dwójka wiolonczela