Polskie Radio
Section05
Roch Siciński

O magii radiowych big bandów

W Polsce nie ma wielu orkiestr jazzowych, a szczególnie takich, które działają regularnie - mówił w Dwójce Grzegorz Nagórski, dyrygent Big Bandu Śląskiego, który otworzył nowy sezon cyklu koncertowego Dwójki "Jazz.PL". Czy zawsze tak było? W związku z nowym otwarciem, w audycji "Dwie do setki" przyglądaliśmy się historii radiowych big bandów.
Zobacz więcej na temat:  big band Big Band Śląski Jazz MUZYKA Andrzej Zieliński Roch Siciński Dwójka

Choroba Alzheimera. "Osoby chore widzą kogoś innego, a nie swych bliskich"

- Kiedy w rodzinie pojawia się jakakolwiek choroba, to wszyscy chorują razem. Ale jednocześnie obserwujemy rozpad tych więzi, każdy z nas jest sam i nie wie jak się zachować. Na początku są to delikatne oznaki choroby Alzheimera, zdarzają się lekkie i zabawne sytuacje, rodzina stara się śmiechem przykryć to, co się zaczyna dziać. Potem jest coraz gorzej - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Radzikowska.
Zobacz więcej na temat:  choroba Alzheimera Dwójka Roch Siciński psychologia psychoterapia

Współautorka filmu "Warmiński": co krok natykaliśmy się na kolejną tajemnicę

- Gdy zaczynaliśmy przygotowania do filmu, wydawało się oczywiste, kim jest Janusz Warmiński. Później natomiast z każdym krokiem natykaliśmy się na kolejną tajemnicę - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Hevelke, współautorka dokumentu pt. "Warmiński", o legendarnym reżyserze i dyrektorze Teatru Ateneum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  dokument TEATR FILM Roch Siciński biografia Dwójka reżyser

Koncert Niepodległości. "Dedykujemy go przede wszystkim kobietom związanym z Gdańskiem"

- Dzisiejszy koncert będzie poświęcony Polkom zaangażowanym w obronę i odbudowę naszej niepodległości. Z uwagi na lokalizację jest on dedykowany przede wszystkim trzem postaciom ściśle związanym z Gdańskiem, mniej lub bardziej tragicznie - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek "Wiejski" Górski - producent, scenarzysta i reżyser VIII Koncertu Niepodległości w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  koncert niepodległość Roch Siciński Dwójka Gdańsk MUZYKA 1 września

Jazz Po Polsku Dookoła Świata. "Planujemy koncerty na czterech kontynentach"

- Jazz Po Polsku Dookoła Świata to podsumowanie naszej dotychczasowej jedenastoletniej działalności, próba połączenia różnych punktów na mapie. Udało się pozyskać wiele kontaktów, poznać organizatorów festiwali i dziennikarzy. Chcemy otworzyć się na świat, obok Azji w przyszłym roku dotrzemy także do obu Ameryk i Afryki - mówił w Dwójce Jakub Krzeszowski, szef fundacji Jazz Po Polsku.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Roch Siciński Dwójka

Iza Rutkowska: moje projekty mają wytrącić nas z codzienności

- Wybrałam bardzo eksperymentalną drogę współprojektowania przestrzeni publicznych wspólnie z ludźmi. Chodzi o uduchowienie tych miejsc, używam do tego różnych dziwnych obiektów zwierzęcych. Chcę namówić do otwarcia umysłu, spotkania się ze sobą, prawdziwego poznania ludzi mieszkających obok nas - mówiła w Dwójce artystka i projektantka Iza Rutkowska.
Zobacz więcej na temat:  projektowanie wzornictwo Dwójka Roch Siciński

Nikola Kołodziejczyk: muzyka to wzajemne zrozumienie i ciekawa podróż [ZOBACZ WIDEO]

- To niesamowite przeżycie, w moich projektach ludzie z różnych światów muzycznych zwykle spotykają się po raz pierwszy. Oprócz wcześniej zapisanych nut tworzy się bardzo ciekawa energia. Dochodzi do spotkania muzyka jazzowego, który całe życie improwizował na temacie, z artystą ludowym, który nigdy nie widział nut. Obok nich jest muzyk klasyczny, który nigdy nie znalazł się w sytuacji braku nut - mówił w Dwójce Nikola Kołodziejczyk.
Zobacz więcej na temat:  Nikola Kołodziejczyk dyrygent Dwójka Roch Siciński

Róża Światczyńska: poziom festiwalu w Dusznikach-Zdroju jest w tym roku bardzo wysoki

- Te ostatnie dni zdecydowanie należą do młodych. Ilja Owczarenko to pianista zaledwie 22-letni, który będzie się rozwijał. Anna Geniushene ma doskonałą, wręcz nieograniczoną wyobraźnię, jej interpretacje są wybitne i dojrzałe - mówiła w Dwójce Róża Światczyńska prosto z Dusznik-Zdroju, gdzie w sobotę 12 sierpnia zakończy się 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju fortepian Róża Światczyńska Dwójka Roch Siciński

Bohemista: Czesi również uważają język polski za zabawny

- Słyszałem opowieści o tym, że kiedy na ekrany czeskich kin wchodziły filmy Krzysztofa Kieślowskiego, które nie są przecież komediami, to pierwszą reakcją widzów był śmiech. Te wszystkie "ć", "ś", "ź" w polskich słowach dla Czechów są dźwiękami, które u nich występują ewentualnie w mowie dzieci - mówił bohemista i tłumacz Jakub Pacześniak w audycji "Miejsca z dobrych stron" poświęconej czeskiej Pradze.
Zobacz więcej na temat:  Praga Franz Kafka Bohumil Hrabal Czechy Dorota Gacek Roch Siciński Dwójka KULTURA

Steve Nash/Kacper Nowak: na samplerze perkusyjnym można grać własne utwory

- Zawsze pociągał mnie świat rozrywki, a muzykę elektroniczną zacząłem poznawać już podczas studiów pianistycznych na Akademii Muzycznej w Łodzi. Potem trafiłem do Torunia, prawdziwego centrum DJ-ów w naszym kraju, z najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie udało się połączyć moje inspiracje klasyką i elektroniką. Tak powstała Steve Nash & Turntable Orchestra: ośmiu DJ-ów, orkiestra smyczkowa oraz ja na samplerach i fortepianie - mówił w Dwójce Steve Nash/Kacper Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Roch Siciński steve nash muzyka elektroniczna

Janusz Szrom: te warsztaty to przede wszystkim kontakt młodego człowieka z mistrzem

- W ciągu tych ponad 50 lat w Chodzieży pojawiło się bardzo wielu artystów. Grażyna Łobaszewska swego czasu przyjechała tutaj nie jako wokalistka, ale do klasy fortepianu. Środowisko jazzowe wysoce ceni sobie te letnie spotkania. Większość uczestników to fani, nie wszyscy muszą wyjechać stąd jako muzycy - mówił w Dwójce Janusz Szrom, dyrektor artystyczny warsztatów jazzowych w Chodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Szrom Jazz Dwójka Roch Siciński

Lech Majewski: Wenecja otworzyła mi oczy na piękno

- Przyszedłem na świat w Katowicach, to jest moje miasto rodzinne, natomiast duchowo narodziłem się w Wenecji. Od dzieciństwa spędzałem tam swoje wakacje, gdyż mój wujek był wykładowcą w weneckim konserwatorium. To były czasy, gdy z kraju nie wypuszczano rodziców razem, więc zwykle z mamą spędzałem tam piękne chwile, potem jeździłem już tam sam - mówił o Wenecji reżyser, pisarz i malarz Lech Majewski.
Zobacz więcej na temat:  Wenecja Dwójka Jakub Jamrozek Roch Siciński turystyka Włochy Lech Majewski

"Ascetic". Mateusz Rybicki: od początku miałem wielką miłość do tradycji jazzu

- Kilka lat temu mieszkałem przez rok w Berlinie. Eksplorowałem tamtejszą scenę muzyki improwizowanej, będąc samemu jej aktywnym członkiem. Pod koniec tego pobytu pozmieniały się u mnie duchowo pewne sprawy i miałem potrzebę pójścia trochę w drugą stronę; tworzenia muzyki, która będzie dawała pewne ukojenie, będzie formą kontemplacji - mówił w Dwójce Mateusz Rybicki, lider grupy Ascetic, która wydała właśnie debiutancką płytę pt. "Ascetic".
Zobacz więcej na temat:  Jazz klarnet Roch Siciński Dwójka płyta MUZYKA