Polskie Radio
Section05
Stanisław August Poniatowski

Antoni Magier. Kronikarz pogody i plotek Warszawy

Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludzi stolicy w swojej epoce. Stołeczne przekupki miały go za magika, któremu jakaś nieznana siła podszeptuje stan temperatury i aurę na kolejne dni. W jego ekscentrycznym - jak wówczas uważano - zachowaniu kryła się jednak metoda naukowa, a zapisy obserwacji stanowią istotne źródło przybliżające realia przełomu XVIII i XIX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA t Warszawa t pogoda t Starówka t Stanisław August Poniatowski t Maria Sawicka t Bartłomiej Makowski t

232 lata temu wybuchła wojna w obronie Konstytucji 3 maja

18 maja 1792 roku wojsko Imperium Rosyjskiego, liczące blisko 100 tysięcy żołnierzy, wkroczyło na teren Rzeczpospolitej. W ten sposób rozpoczął się polsko-rosyjski konflikt zbrojny, który do historii przeszedł pod nazwą "wojny w obronie Konstytucji 3 maja". Jego konsekwencją było unieważnienie ustawodawstwa Sejmu Wielkiego oraz II rozbiór Polski. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski t rozbiory Polski t konstytucja 3 maja t Rosja t Prusy t Stanisław August Poniatowski t

O czym król Stanisław August Poniatowski pisał do Marcella Bacciarellego?

Marcello Bacciarelli, choć karierę na dworze rozpoczynał jako malarz, przez 34 lata komunikował się z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim przede wszystkim jako jego urzędnik - dyrektor Budowli Królewskich. Zachowało się prawie 350 listów, notatek, dyspozycji. Co w nich można znaleźć?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski t Stanisław August Poniatowski t Marcello Bacciarelli t Katarzyna Kobylecka t

Za kulisami Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 maja. Gdzie mieszkali posłowie i jak byli ubrani?

W audycji specjalnej wędrowaliśmy po miejscach, w których uchwalono Konstytucję 3 maja. Opowiedzieliśmy, jak wyglądały kiedyś, a jak prezentują się dziś. Gdzie mieszkali posłowie? Jak byli ubrani? Co jedli? 
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja t historia Polski t Stanisław August Poniatowski t Hugo Kołłątaj t Sejm czteroletni t Ignacy Potocki t rocznica t szlachta t kuchnia t Anna Stempniak t

3 maja 1791. Co tego dnia działo się na Zamku Królewskim?

Pierwsza nowoczesna ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie była dziełem oświeceniowych reformatorów, których celem było ratowanie pogrążonej w chaosie Rzeczpospolitej. Choć Polska zniknęła z mapy Europy zaledwie cztery lata po jej uchwaleniu, dla Polaków stała się symbolem rozpaczliwej próby naprawy swojego kraju.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja t Stanisław August Poniatowski t Zamek Królewski t

Zygmunt Vogel - ulubiony "Ptaszek" Stanisława Augusta Poniatowskiego

20 kwietnia 1826 roku zmarł Zygmunt Vogel, przez przyjaciół i króla nazywany "Ptaszkiem". Najbardziej znany jest ze swoich sielskich akwareli i rysunków, na podstawie których po II wojnie światowej odbudowano niektóre budynki w stolicy. Artysta nie ograniczał się jednak wyłącznie do malarstwa - swoich sił próbował w litografii, projektował katafalki, a także spełniał się w roli wykładowcy. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy t historia Polski t SZTUKA t Warszawa t Łazienki Królewskie t malarstwo t Stanisław August Poniatowski t HISTORIA t

Szkoła Rycerska – wychowanie przez patriotyzm

- Szkoła Rycerska, druga po Collegium Nobilium uczelnia warszawska, wspominana z szacunkiem przez historię. Jedni z jej wychowanków mieli zostać wojskowymi, inni inżynierami. Wszyscy zaś razem zasługującymi na to miano obywatelami, tzn. ludźmi poczuwającymi się do osobistej odpowiedzialności za kraj – pisał Paweł Jasienica w książce "Rzeczpospolita Obojga Narodów".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA t Stanisław August Poniatowski t Warszawa t