Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Stanisław Grzesiuk. Kręte losy barda stolicy. Posłuchaj jego głosu

- Nawet jeśli Grzesiuk podkolorowywał swój obraz, to w taki sposób, który pogłębiał pewne jego cechy charakteru, nie starał się ich zatuszować - podkreślała filolog prof. Ewa Głębicka na antenie Polskiego Radia. - Prowadził życie i odpowiedzialne, i pełne fantazji, i radosne, i smutne.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Grzesiuk II wojna światowa Warszawa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Dachau literatura

Ukraińska lista katyńska. Dowód sowieckiej zbrodni, która miała zostać zapomniana

5 maja 1994 roku zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa w Kijowie Andrej Chomicz przekazał zastępcy Prokuratora Generalnego RP Stefanowi Śnieżko dokument nazywany ukraińską listą katyńską. Jest to spis 3435 nazwisk polskich obywateli, którzy w 1940 roku zostali zamordowani w Kijowie, Charkowie i Chersoniu, zgodnie z decyzją rosyjskiego Biura Politycznego KC WKP(b). 
Zobacz więcej na temat:  Katyń Józef Stalin ZSRR zbrodnia katyńska II wojna światowa Józef Czapski

20 lat Polski w UE. Prof. Orłowski: w 2004 roku zakończyła się dla nas II wojna światowa

Prof. Witold Orłowski był doradcą głównego negocjatora członkostwa Polski w Unii Europejskiej - Jana Kołakowskiego. W "Poranku Dwójki" ekonomista opowiedział, jak przez dwie dekady członkostwa we Wspólnocie zmieniła się Polska oraz co groziłoby nam, gdybyśmy do Unii Europejskiej nie weszli.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Witold Orłowski Unia Europejska gospodarka polska Paweł Siwek II wojna światowa

79 lat temu biało-czerwona flaga zawisła na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie

- Zobaczyłem, jak Berlin się pali. "Baczność. Chłopcy przypadło nam w udziale w imieniu narodu polskiego zawiesić nasz nieśmiertelny sztandar na gruzach Berlina". Kapral Karpowicz wywiesił sztandar – wspominał na antenie Polskiego Radia Mikołaj Troicki, dowódca żołnierzy, którzy zawiesili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Ludowe Wojsko Polskie (LWP) Berlin Armia Polska w ZSRR

Edyta Stein. "Patronka ludzi poszukujących prawdy"

Na drogę duchową Edyty Stein – filozofki i zakonnicy, zamordowanej w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz, która w 1987 roku została beatyfikowana, a w 1998 ogłoszona świętą Kościoła katolickiego – złożyły się i jej rodzinna żydowska tradycja, i młodzieńczy ateizm, i wieloletnie studia filozoficzne, a przede wszystkim: spotkanie z chrześcijaństwem.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Niemcy Wrocław filozofia II wojna światowa beatyfikacja HISTORIA

Niemiecki historyk napisał książkę o powstaniu warszawskim dla żołnierzy Bundeswehry

W Niemczech ukaże się w maju książka "Der Warschauer Aufstand 1944" (Powstanie Warszawskie 1944) autorstwa prof. Stephana Lehnstaedta. - Mieszkałem w Warszawie przez sześć lat i tam dowiedziałem się, jak ważne jest powstanie do dziś. Od tamtej pory ten temat nigdy mnie nie opuścił - przyznaje autor w rozmowie z PAP.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Niemcy Powstanie Warszawskie II wojna światowa

Kazimierz Pużak: obowiązek trzeba spełniać do końca

Jeden z głównych przywódców i organizatorów Polskiej Partii Socjalistycznej poświęcił życie klasie robotniczej, sprawie socjalizmu, wolności i niepodległości Polski. Za swoją dewizę życiową - wytrwać i przetrwać - zapłacił najwyższą cenę. Zmarł 74 lata temu w stalinowskim więzieniu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Kazimierz Pużak Polska Partia Socjalistyczna Powstanie Warszawskie proces szesnastu Rada Jedności Narodowej historia Polski