Polskie Radio
Section05
Antoni Dudek

Spory po 1989 roku nt. wydarzeń historycznych. Jak oceniano Powstanie Warszawskie?

Książka "Konflikt pamięci. Polska po przemianach systemowych 1989 roku" przedstawia spory nt. wydarzeń historycznych. W audycji z cyklu "Rzeczypospolite" dr Anna Ratke-Majewska - politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego i autorka książki - opowiedziała o największych takich dyskusjach. Pierwszą z nich był spór o ocenę Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  1989 t pamięć t Antoni Dudek t transformacja ustrojowa t Dwójka t Powstanie Warszawskie t

Ucieczka ambasadorów PRL do USA. Dlaczego Spasowski i Rurarz poprosili o azyl polityczny?

Romuald Spasowski i Zdzisław Rurarz to wysocy rangą dyplomaci w PRL, którzy zdecydowali się poprosić o azyl w USA. Miało to miejsce tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w naszym kraju. Prof. Patryk Pleskot, autor książki "Rurarz, Spasowski - żywoty równoległe", zdradził w audycji "Rzeczypospolite" motywacje obu dyplomatów oraz opowiedział o ich karierach i życiu po ucieczce.
Zobacz więcej na temat:  PRL t Antoni Dudek t dyplomacja t Patryk Pleskot t Dwójka t

Jak wyglądała emigracja w PRL? "Co 17 mieszkaniec wyjechał na stałe"

Komunistyczna Polska w powszechnej opinii uchodzi za państwo, z którego było ciężko wyjechać. W ten sposób wyglądała polityka komunistów w pierwszych latach. Później jednak rzeczywistość była inna. O wyjazdach zagranicznych w PRL w audycji "Rzeczypospolite" w Programie 2 Polskiego Radia opowiedział prof. Dariusz Stola.
Zobacz więcej na temat:  PRL t Antoni Dudek t paszport t Dariusz Stola t emigracja t Dwójka t

Pochody pierwszomajowe w historii PRL-u. Jakie były rytuały tej epoki?

W epoce PRL-u wypracowano stałe scenariusze dla nowo ustanowionych świąt. W dniu Święta Pracy najważniejszym elementem były pochody. O pierwszomajowych pochodach i innych rytuałach w PRL-u mówili prof. Antoni Dudek oraz prof. Zdzisław Zblewski - autorzy książki "Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu".
Zobacz więcej na temat:  PRL t Antoni Dudek t Michał Wójcik t Zdzisław Zblewski t święto pracy t komunizm t społeczeństwo t propaganda t PZPR t

Biografia Warszawy. Historia miasta z perspektywy zbioru doświadczeń

Warszawa ma bogatą, ale i trudną historię. Prof. Błażej Brzostek w książce "Wstecz. Historia Warszawy do początku" przedstawia ją z perspektywy zbioru indywidualnych doświadczeń. W audycji "Rzeczypospolite" opowiedział o tym, dlaczego wybrał taki sposób przedstawienia historii miasta oraz odpowiedział na zarzuty o pokazywaniu tylko złej strony Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka t literatura t Warszawa t historia Polski t Antoni Dudek t książki t Błażej Brzostek t

O greckich uchodźcach w Polsce po II wojnie światowej

- W Grecji, podczas okupacji państw Osi od 1940 roku, wielu zwolenników prawicy wsparło kolaboracyjne rządy, a lewica była podziemiem antyfaszystowskim, które oczywiście sprzeciwiało się okupacji, ale walczyło także nadal ze swoimi współobywatelami - mówiła w Dwójce dr Magdalena Semczyszyn z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, redaktor naukowy książki "PRL a wojna domowa w Grecji". 
Zobacz więcej na temat:  PRL t Grecja t Polska Akademia Nauk t Dwójka t Antoni Dudek t II wojna światowa t uchodźcy t Macedonia Północna t macedonia t historia Polski t