Polskie Radio
Section05
ekologia

Świat się topi. Jaki los nas czeka? [SŁUCHAJ TERAZ]

W kolejnej odsłonie "360 stopni" Jarosław Kuźniar przygląda się problemowi globalnego ocieplenia. Punktem wyjścia do rozważań są twarde dane, takie jak m.in. te: w Azji i Ameryce osiągane są kolejne rekordy ciepła, jest coraz więcej miejsc na świecie, w których w nocy temperatura nie spada poniżej 30 stopni, czy fakt, że według austriackich naukowców z Alpenverein lodowce topnieją w rekordowym tempie - tempie tak zawrotnym, że za 40 lat pozostanie w Austrii tylko jeden lodowiec. Mając dane, Jarosław Kuźniar wraz z zaproszonymi przez siebie ekspertami - m.in. klimatologiem z WWF Marcinem Kowalczykiem, dr hab. Katarzyną M. Zielińską z Uniwersytetu Łódzkiego, architektką dr Joanną Jurgą i Katarzyną Udrycką - kompleksowo sprawdza, w jakim momencie globalnego ocieplenia jesteśmy, dokąd zmierzamy i co możemy zrobić (od ograniczenia emisji CO2 do nowego podejścia do projektowania przestrzeni), aby powstrzymać nadchodzące klimatyczne niebezpieczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA globalne ocieplenie ekologia lodowiec klimat Marcin Kowalczyk WWF katarzyna zielińska architektura Jarosław Kuźniar Trójka

Akcja "Adoptuj Pszczołę". Dlaczego owady zapylające są w kryzysie?

Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad jedną trzecią naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. Niestety śmiertelna mieszanka, na którą składają się toksyczne pestycydy, pasożyty pszczół i zmiany klimatu, sprawia, że zapylacze na całym świecie są w kryzysie. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska rośliny kwiaty pszczoły miód ekologia Greenpeace środowisko kryzys klimatyczny owady

Pływające miasto na Malediwach. Jak uciec przed rosnącym poziomem wód?

Na Malediwach powstaje największe na świecie pływające miasto. Może zamieszkać w nim 20 tysięcy osób. - To nie jest rozwiązanie, które pozwoli nam uciec przed rosnącym poziomem wód - zauważa Janusz Mizerny, autor ekobloga green-projects.pl. - Zagrożone są miliony osób - mieszkańcy krajów wyspiarskich i terenów nadmorskich. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński ekologia malediwy zmiany klimatyczne kryzys klimatyczny morza oceany

Wyprawa po polskich rzekach i dla rzeki. "Przynoszę Ci dzikość" na Millenium Docs Against Gravity

Trwa festiwal Millenium Docs Against Gravity, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Ryszard Jaźwiński z uwagą ogląda kolejne projekcje i tym razem zaprasza na rozmowę z reżyserką filmu o niezwykłej, poruszającej wyprawie po polskich rzekach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Millennium Docs Against Gravity 2024 festiwal filmowy Warszawa Odra Wrocław Ryszard Jaźwiński Trójka ekologia film dokumentalny przyroda natura katastrofa ekologiczna

"Czyste Powietrze". Więcej czasu na certyfikację pomp ciepła

Więcej czasu na certyfikację pomp ciepła z europejskimi znakami jakości dostali producenci i importerzy tych urządzeń od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Minister klimatu i środowiska zapowiedział, że zweryfikuje szczegóły tej decyzji. - Nie ma tu miejsca na żadne wątpliwości - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska NFOŚiGW Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Lewica kontra Zielony Ład. Biedroń: trzeba bronić człowieka

- Zielony Ład trzeba tak skroić, by służył ludziom - tym, do których jest adresowany - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł Lewicy Robert Biedroń. - To prawie dwa biliony euro, z których albo Polska skorzysta i np. będziemy płacili niższe rachunki, będziemy jeździli lepszymi, bardziej ekologicznymi i tańszymi w eksploatacji samochodami i mieszkali w domach docieplonych za europejskie pieniądze, albo niczego nie będzie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lewica ekologia Fit for 55 Robert Biedroń Karol Surówka