Jedynka

Dr inż. Strupiński z ITME: grafen wydawał się teoretyczną ciekawostką

21.12.2013 07:52
Jak powiedział w "Sygnałach dnia" dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, jeszcze kilka lat temu trudno było przypuszczać, że grafen okaże się tak atrakcyjnym materiałem.
Dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME) w laboratorium
Dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME) w laboratoriumFoto: PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
12'13 Dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych o produkcji grafenu w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej

W piątek oficjalnie ruszyła w Polsce produkcja grafenu, czyli struktury węgla złożonej z jednej warstwy atomów. Grafen to materiał sto razy bardziej wytrzymały od stali, jest jednocześnie elastyczny i rozciągliwy, ma właściwości bakteriobójcze, jest przezroczysty, przewodzi elektryczność lepiej niż miedź czy srebro, transferuje elektrony sto razy szybciej niż krzem.

Technologię pozwalającą na produkowanie taniego grafenu i otrzymywanie materiału o najwyższej jakości opracował i opatentował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME).

Wyjaśniał on na antenie radiowej Jedynki, że grafen jest materiałem wyjątkowym. Węgiel przyjął tu bowiem formę dwuwymiarową, płaszczyzny, a jego grubość jest równa grubości atomu. - Nie mieliśmy wcześniej na Ziemi form dwuwymiarowych. Węgiel, przemieniając się w tę formę dwuwymiarową, okazuje się zupełnie nowym, a co więcej bardzo atrakcyjnym materiałem. Wykazuje bardzo dużo różnych ciekawych właściwości - wyjaśnił dr Strupiński.

Przyznał, że gdy po raz pierwszy usłyszał o grafenie, nie przypuszczał, że materiał ten wywoła prawdziwą rewolucję. - Kiedy zacząłem zajmować się grafenem, uważałem to raczej za jeden z tematów ciekawych, intrygujących, ale bardzo mocno badawczych, na pograniczu teoretycznej fizyki. Nic nie zapowiadało, że może się rozwinąć to wszystko w takim kierunku i tak dynamicznie - powiedział w "Sygnałach dnia".

Grafen został odkryty w 2004 r. przez rosyjsko-brytyjską grupę fizyków. W 2010 roku dostali oni za to Nagrodę Nobla. Rok później zespół dr. Strupińskiego opracował i opatentował metodę taniego wytwarzania grafenu.

- Cały czas robimy swoje, natomiast dobrze się stało, że szereg instytucji i władz wzięło udział w tym procesie. To mam nadzieję rozpoczyna nową erę dla naszych działań - mówił naukowiec. Przyznał, że zainteresowanie polskich władz pojawiło się po tym, gdy o osiągnięciach jego zespołu zrobiło się głośno za granicą.

Dr inż. Strupiński odniósł się także do najnowszych wyników badań naukowców z SGGW, którzy poinformowali, że grafen może być pomocny w zwalczaniu raka.

- To są bardzo ciekawe badania, natomiast chciałbym uprzedzić, że poprzez nagłośnienie tych wyników dużo osób już się zgłasza z nadzieją, że szybko będzie można pomoc. To są bardzo wstępne badania, które zwykle trwają bardzo długo. Jeszcze daleka droga do tego, żeby to się zamieniło w realną możliwość pomocy - wyjaśnił ekspert.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

bk

Zobacz więcej na temat: grafen nauka technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Premier Tusk o grafenie: Komercjalizujemy myśl naukową

18.12.2013 16:01
Donald Tusk uważa, że technologie grafenowe to wielkie przedsięwzięcie. Jest wielką satysfakcją, że uczestniczą w nim jako liderzy polscy naukowcy - powiedział. Premier wziął udział w uroczystości rozpoczynającej produkcję wyrobów na bazie grafenu.
Model struktury grafenu
Model struktury grafenuFoto: AlexanderAlUS/wikipedia
Posłuchaj
00'16 Donald Tusk uważa, że technologie grafenowe to wielkie przedsięwzięcie (IAR)
więcej

Szef rządu przekonywał, że przyszedł czas, by badania naukowe zaczęły przynosić zyski. Mówił, że jest to wielkie wyzwanie, by nadążyć z komercjalizacją myśli technicznej i naukowej. Grafen to płaska struktura złożona z atomów węgla. Jest materiałem, który w przyszłości będzie można wykorzystać przy budowie wielu urządzeń, także tych codziennego użytku. Ma szansę w wielu zastosowaniach zastąpić krzem. Polska jest jednym z liderów badania nad grafenem. Opracowaliśmy jedną z najnowocześniejszych metod jego wytwarzania na świecie.

Premier o grafenie: Komercjalizujemy myśl naukową

TVN24/x-news

abo

Zobacz więcej na temat: Donald Tusk grafen technologie

Czytaj także

Polska rozpoczęła produkcję grafenu

Dziś uruchomiono sprzedaż tego materiału, zajmuje się tym spółka Nano Carbon należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu. To pierwsza próba komercjalizacji tego materiału.

Grafen prawdopodobnie może zastąpić krzem. Przypomnijmy - to nasi naukowcy opracowali metodę wytwarzania czystego grafenu.

Premier Donald Tusk, który uczestniczył w oficjalnej uroczystości uruchomienia internetowego kanału sprzedaży grafenu powiedział, że dla Polski to historyczny moment. Komercjalizacja musi nadążyć za osiągięciami naukowymi mówił premier.

Zastosowania tego materiału ogranicza jedynie wyobraźnia - podkreśla prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski. Grafen to tani napęd elektryczny, superkondensatory, lekkie karoserie, samoloty lżejsze od dreamlinerów i jednocześnie niezagrożone oblodzeniami, przezroczyste ogniwa, szyby jako źródło taniej i ekologicznej energii elektrycznej, a elastyczność pozwoli na wkomponowanie go w dowolny kształt - dodaje Dąbrowski.

Dyrektor Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych Zygmunt Łuczyński - gdzie opracowano tanią metodę produkcji grafenu - przypomina, że każdy dzień zwłoki to wymierne straty finansowe. Każdego roku powstaje kilkaset patentów w dziedzinie grafenu - a więc każdy zmarnowany miesiąc to konkretne zmarnowane pieniądze - tłumaczy Łuczyński.

Minister nauki Lena Kolarska Bobińska dodaje, że sprawa polskiego grafenu jest przykładem doskonałego współdziałania. To jest wzór i przykład jak prowadzić współpracę i jak wcielać w życie hasło "gospodarka oparta na wiedzy".Grafen strukturą przypomina plaster miodu, to materiał zbudowany z pojedynczej warstwy węgla.Ma wręcz niewiarygodne właściwości fizyczne i mechaniczne - jest lekki, przezroczysty, wytrzymały, a do tego przewodzi prąd i ciepło.

(ew/IAR)

Zobacz więcej na temat: nauka technologie

Czytaj także

Polak na liście wyróżniających się badaczy prestiżowego pisma "Nature"

20.12.2013 13:37
Wiktor Grochowski z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego znalazł się na pierwszym miejscu "Listy najbardziej wyróżniających się badaczy 2013 roku".
Polak na liście wyróżniających się badaczy prestiżowego pisma Nature
Foto: H. Raab (User:Vesta)/Praca własna

Wiktor Grochowski zbadał fragmenty meteorytu znalezione w pobliżu jeziora Czebarkuł w obwodzie czelabińskim na południowym zachodzie Rosji. Z jego badań wynika, że pochodzą one ze skalistego meteorytu, w 10 proc. składającego się z żelaza, który się nie stopił przy spadaniu podczas wejścia w atmosferę Ziemi.
NAUKA w portalu polskieradio.pl>>>
Pismo "Nature" wyróżniło również chińską wirusolog Hualan Chen za badania na wirusem ptasiej grypy H7N9. W 2013 roku wykryto go najpierw w Chinach, a potem na Tajwanie, a ostatnio również w Hongkongu. Ta sama uczona opublikowała kontrowersyjne badania dotyczące wyhodowania hybrydy dwóch wirusów grypy H1N1 oraz H5N1, która potrafi się rozprzestrzeniać między zwierzętami.
"Science": nowa metoda leczenia nowotworów osiągnięciem naukowym 2013
Inne znane czasopismo naukowe, "Science", opublikowało z kolei ranking osiągnięć naukowych 2013 roku. Za najważniejsze osiągnięcie uznano nową metode leczenia nowotworów , która polega na przekierowaniu układu immunologicznego, by komórki odpornościowe bezpośrednio niszczyły komórki nowotworowe.
"Science" wyróżnił również opracowanie nowej generacji tańszych ogniw fotowoltaicznych z perowskitów (nieorganicznych związków chemicznych). Na trzecim miejscu największych osiągnięć naukowych 2013 roku "Science" umieścił wytworzenie w warunkach laboratoryjnych zminiaturyzowanych wersji ludzkich narządów wewnętrznych, takich jak nerka i wątroba. Mają one posłużyć do lepszego zrozumienia atakujących ludzi chorób.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk

''