Jedynka

Dr inż. Strupiński z ITME: grafen wydawał się teoretyczną ciekawostką

21.12.2013 07:52
Jak powiedział w "Sygnałach dnia" dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, jeszcze kilka lat temu trudno było przypuszczać, że grafen okaże się tak atrakcyjnym materiałem.
Audio
  • 12'13
    Dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych o produkcji grafenu w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME) w laboratorium
Dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME) w laboratoriumFoto: PAP/Leszek Szymański

W piątek oficjalnie ruszyła w Polsce produkcja grafenu, czyli struktury węgla złożonej z jednej warstwy atomów. Grafen to materiał sto razy bardziej wytrzymały od stali, jest jednocześnie elastyczny i rozciągliwy, ma właściwości bakteriobójcze, jest przezroczysty, przewodzi elektryczność lepiej niż miedź czy srebro, transferuje elektrony sto razy szybciej niż krzem.

Technologię pozwalającą na produkowanie taniego grafenu i otrzymywanie materiału o najwyższej jakości opracował i opatentował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME).

Wyjaśniał on na antenie radiowej Jedynki, że grafen jest materiałem wyjątkowym. Węgiel przyjął tu bowiem formę dwuwymiarową, płaszczyzny, a jego grubość jest równa grubości atomu. - Nie mieliśmy wcześniej na Ziemi form dwuwymiarowych. Węgiel, przemieniając się w tę formę dwuwymiarową, okazuje się zupełnie nowym, a co więcej bardzo atrakcyjnym materiałem. Wykazuje bardzo dużo różnych ciekawych właściwości - wyjaśnił dr Strupiński.

Przyznał, że gdy po raz pierwszy usłyszał o grafenie, nie przypuszczał, że materiał ten wywoła prawdziwą rewolucję. - Kiedy zacząłem zajmować się grafenem, uważałem to raczej za jeden z tematów ciekawych, intrygujących, ale bardzo mocno badawczych, na pograniczu teoretycznej fizyki. Nic nie zapowiadało, że może się rozwinąć to wszystko w takim kierunku i tak dynamicznie - powiedział w "Sygnałach dnia".

Grafen został odkryty w 2004 r. przez rosyjsko-brytyjską grupę fizyków. W 2010 roku dostali oni za to Nagrodę Nobla. Rok później zespół dr. Strupińskiego opracował i opatentował metodę taniego wytwarzania grafenu.

- Cały czas robimy swoje, natomiast dobrze się stało, że szereg instytucji i władz wzięło udział w tym procesie. To mam nadzieję rozpoczyna nową erę dla naszych działań - mówił naukowiec. Przyznał, że zainteresowanie polskich władz pojawiło się po tym, gdy o osiągnięciach jego zespołu zrobiło się głośno za granicą.

Dr inż. Strupiński odniósł się także do najnowszych wyników badań naukowców z SGGW, którzy poinformowali, że grafen może być pomocny w zwalczaniu raka.

- To są bardzo ciekawe badania, natomiast chciałbym uprzedzić, że poprzez nagłośnienie tych wyników dużo osób już się zgłasza z nadzieją, że szybko będzie można pomoc. To są bardzo wstępne badania, które zwykle trwają bardzo długo. Jeszcze daleka droga do tego, żeby to się zamieniło w realną możliwość pomocy - wyjaśnił ekspert.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

bk

Zobacz więcej na temat: grafen nauka technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Tusk o grafenie: Komercjalizujemy myśl naukową

18.12.2013 16:01
Donald Tusk uważa, że technologie grafenowe to wielkie przedsięwzięcie. Jest wielką satysfakcją, że uczestniczą w nim jako liderzy polscy naukowcy - powiedział. Premier wziął udział w uroczystości rozpoczynającej produkcję wyrobów na bazie grafenu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak na liście wyróżniających się badaczy prestiżowego pisma "Nature"

20.12.2013 13:37
Wiktor Grochowski z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego znalazł się na pierwszym miejscu "Listy najbardziej wyróżniających się badaczy 2013 roku".
rozwiń zwiń