DwójkaAudycje
Section06
Lista audycji

Beethoven 2020

Przegląd twórczości jednego z największych geniuszy muzycznych świata.

Cafe "Muza"

Swobodnie prowadzona rozmowa na różne tematy, nie tylko muzyczne, z zaproszonym artystą, kompozytorem, dyrygentem i z bardzo ważnym, aktywnym udziałem słuchaczy. 

Chopin osobisty

Chopin w porze niedzielnego obiadu? Sądząc po Państwa zainteresowaniu, każdy czas jest dobry, by słuchać jego muzyki. W tej audycji kluczem jest jednak słowo "osobisty".

Dawno, niedawno

"Dawno, niedawno" - pod tym szyldem spotykam się z Państwem od 2007 roku, by słuchać razem tak zwanej "muzyki dawnej". Wielokrotnie mieliśmy jednak okazję przekonać się, że jest ona nie tylko ponadczasowa, ale także tak bardzo nam bliska, że staje się całkowicie naszą muzyką, muzyką naszych czasów, muzyką nową.

Duża czarna

Audycja dla miłośników nagrań z czarnych płyt analogowych.

Dwójka na miejscu

Audycje plenerowe z udziałem publiczności transmitowane z muzeów, filharmonii, galerii, szkół artystycznych, teatrów w całym kraju. Polska poznaje Dwójkę, jej gości i dziennikarzy.

Dwukropek

Audycja Doroty Gacek i Andrzeja Franaszka, w której literatura będzie spotykać się z tym wszystkim, co obok niej – współczesną kulturą, innymi dziedzinami sztuki, filozofią, religią, socjologią, ale też polityką i ekonomią.

Dźwięki na 95 obrotów

Polskie Radio ma już 95 lat! Z okazji tego pięknego jubileuszu w nowym Dwójkowym cyklu co piątek o godzinie 13.00 będziemy Państwu przypominać najcenniejsze skarby z naszego radiowego archiwum.

Filharmonia Dwójki

To niewątpliwie największa i najbardziej nowoczesna filharmonia w kraju. Codziennie występują w niej gwiazdy.

Fortepianiści

Cykl audycji, w których po nakreśleniu panoramy tła historycznego, po wsłuchiwaniu się w estetyczne spory i konfrontacje, zabrzmią przede wszystkim najciekawsze nowości nagraniowe z brzmieniowego świata historycznych fortepianów.

Hortus musicus - hortus electronicus

W istniejącej na antenie Dwójki od czerwca 1990 roku audycji prezentowane są utwory elektroakustyczne, na tradycyjne instrumenty z towarzyszeniem medium elektronicznego, a także należące do nurtu ars acustica, zrealizowane w kilku poprzednich dekadach oraz powstające obecnie w różnych krajach świata.

Kanon Dwójki

Z okazji nadawania w Wielkim Tygodniu koncertów z Festiwalu Actus Humanus w cyklu "Pora koncertowa", "Kanon Dwójki" zmienia swój charakter na "Kanon" na życzenie. Prowadząca, Milena Gąsienica, rozmawia ze Słuchaczami na antenie i nadaje przez nich wybrane utwory.

Kaprysy i ekstrawagancje

Wielkim pianistom, skrzypkom, wiolonczelistom czy śpiewakom operowym zdarzają się chwile flirtu z lżejszą muzą.

Kwadrans bez muzyki

Rozmowy z twórcami na bieżące tematy, wypowiedzi krytyków o filmach, książkach, płytach, festiwalach.

Literackie witaminy

O swoich literackich pasjach i sekretach, o książkach, które mogą pomóc w trudnym czasie, opowiadają pisarze, tłumacze i znawcy literatury.

Mikrokosmosy

Cykl audycji Justyny Piernik poświęcony kulturze bliskiej i jej znaczeniu w tworzeniu lokalnych wspólnot.

Moja opera

Naszymi przewodnikami po świecie opery będą osoby na co dzień z nią związane – śpiewacy, dyrygenci, reżyserzy, krytycy i specjaliści tematu. Zaproponowaliśmy, by to oni - z ponad 400-letniej historii gatunku - wybrali swój ulubiony tytuł w jednym, najdoskonalszym nagraniu, którym we fragmentach chcieliby się podzielić ze słuchaczami.

Moniuszko - historia prawdziwa

Co wiemy o najważniejszym po Chopinie polskim kompozytorze XIX wieku, a czego nie wiemy? Jakich odkryć możemy się spodziewać? Jakie nadzieje wiążemy z Rokiem Moniuszkowskim?

Muzyczna Noc Euroradia

Muzyczna Noc Euroradia" to wyjątkowe pasmo na antenie Programu 2. Codziennie, od poniedziałku do piątku, prezentujemy nagrania proponowane przez radiofonie zrzeszone w Europejskiej Unii Nadawców (European Broadcasting Union, EBU).

Muzyka na życzenie

Co tydzień wyłącznie w Państwa ręce oddajemy repertuar dwóch sobotnich przedpołudniowych godzin.

Muzyka w kadrze

Audycja dla wszystkich miłośników muzyki filmowej oraz dla tych, którzy chcą ją poznać.

Niemodne przyjemności

Na mało modne rozmowy i autorskie rozprawy zaprasza w co drugą środę o 21:30 Roman Dziewoński.  

Nokturn

Autorskie audycje poświęcone różnym zjawiskom muzycznym, także tym awangardowym i niszowym.

Nowa Polska

Cykl audycji poświęconych najważniejszym utworom polskiej muzyki współczesnej ostatnich trzech dekad, od 1989 roku.

Odgłosy wielkich miast

Cykl audycji poświęcony wielkim metropoliom, próbujących uchwycić fenomen wybranych wielkich miast. 

Pora koncertowa

Pasmo przedstawiające najciekawsze koncerty z oferty Europejskiej Unii Nadawców.

Puls świata

Audycja, która pomoże naszym słuchaczom lepiej zrozumieć procesy zachodzące na świecie. Bo wszystko, co dzieje się daleko, ma wpływ także na nasze życie.

Rozmowy improwizowane

Spotkania Janusza Jabłońskiego i Tomasza Gregorczyka z gwiazdami światowej awangardy jazzowej.

Rzeczypospolite

Audycja ukazująca słabo znane aspekty wydarzeń o zasadniczym znaczeniu dla dziejów Polski w XX wieku. 

Stare i nowe filmy kinowe

Dwie epoki - ta współczesna i dawna. Jedna myśl - wszystko już było, zatem czemu służą nowe wersje klasycznych dzieł filmowych?

Ten cały musical

Audycja prezentująca muzyczne i teatralne aspekty musicali światowych, przemiany tego gatunku, jego zaangażowanie społeczne, wpływ na kulturę popularną, a także najwybitniejszych twórców, nie tylko z Broadwayu i West Endu.

Teraz jazz

Najciekawsze nowe płyty i aktualności koncertowe, najlepsze wykonania utrwalone na płytach z kultowej serii "Polish Jazz", amerykański swing i szalone rytmy rodem z Południa.

To się czyta

Posłuchaj książek, które aktualnie pojawiają się na rynku wydawniczym.

Trybuna kompozytorów

Historyczny przegląd nagrań zgłaszanych przez Polskie Radio na Międzynarodową Trybunę Kompozytorów – od czasu naszego do niej przystąpienia w roku 1959 do dziś.

Wiadomości kulturalne

Serwisy informacyjne na temat najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce i na świecie, dotyczących polskiej kultury.

Wieczór płytowy

W każdą niedzielę słuchamy - razem z Państwem - najważniejszych płyt. Z namaszczeniem i pietyzmem - od początku do końca, strona A, strona B.

Zapiski ze współczesności

Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.

Znacie, to posłuchajcie

Zaproszenie do poprowadzenia audycji przyjęli znani muzycy. Przedstawią w tygodniowym cyklu wybrane przez siebie utwory, które warto, a nawet trzeba znać.
Section07
Section21