Jedynka

Janusz Palikot: złoto Stocha pokazuje, że Polakom potrzeba sukcesów

10.02.2014 08:43
Janusz Palikot zwraca w radiowej Jedynce uwagę, że radość po zdobyciu przez Kamila Stocha złotego medalu w skokach pokazuje, jak bardzo Polacy potrzebują takich zwycięstw. Bo jako społeczeństwo mamy deficyt radości.
Janusz Palikot krytykuje Bronisława Komorowskiego: ograniczył się do zgolenia wąsów i przypinania medali
Janusz Palikot krytykuje Bronisława Komorowskiego: ograniczył się do zgolenia wąsów i przypinania medaliFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio
Posłuchaj
13'30 Janusz Palikot o zwycięstwie Kamila Stocha: Polakom cholernie potrzeba sukcesów (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Janusz Palikot o zwycięstwie Kamila Stocha i planach koalicji Twój Ruch Europa Plus (Sygnały dnia/Jedynka)

- Taki optymizm, zadowolenie, przeżywanie sukcesu, to jest coś, czego w Polsce cholernie brakuje - mówi Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu w radiowej Jedynce. Zwraca uwagę, że mamy deficyt wspólnego cieszenia się, akceptowania, radości jako społeczeństwo. Zdaniem Palikota, skoki narciarskie to dziedzina, która pokazuje też, ile może zrobić jeden człowiek, czyli w tym przypadku Adam Małysz, który odnosił sukcesy przez wiele lat. Dzięki niemu pojawiło się w skokach wielu nowych ludzi i powstała drużyna kilku skoczków, czego nigdy nie mieliśmy wcześniej. Powstało też wiele obiektów sportowych. - Rola pojedynczego człowieka jest czasami większa niż myślimy - podsumował polityk.
Janusz Palikot liczy na to, że do europarlamentu wejdą przynajmniej trzy kobiety z list koalicji Twój Ruch Europa Plus. To panie otwierające listy w Bydgoszczy, Łodzi i Lublinie. A ponieważ w Lublinie poparcie dla jego ugrupowania wynosi 15 procent, to Palikot liczy, że do europarlamentu wejdzie także kandydatka z drugiego miejsca. Lider Twojego Ruchu zapewnia, że większość kandydatów przyszła do koalicji z - jak to określił - drogą społeczną, czyli zależy im na rozwiązaniu jakiegoś problemu. Swoje Listy Twój Ruch zaprezentuje 2 marca. Koalicja idzie do wyborów pod hasłem "Więcej Europy".
Janusz Palikot zwraca uwagę, że Polacy zarabiają najmniej w Europie i wskazuje, co trzeba zrobić, aby zarabiali więcej. - Zarabiamy słabo, bo mamy przemysł oparty o średnie lub niskie technologie - wyjaśnia. Dlatego - jego zdaniem - Polacy będą musieli dokonać takiej koncentracji środków europejskich, by choć w kilku dziedzinach zbudować przemysł wysokich technologii.
Rozmówca radiowej Jedynki zapowiedział, że jego ugrupowanie nie wycofa wniosku o powołanie komisji śledczej ds. likwidacji WSI. Dodał, że nie rozumie deklaracji Donalda Tuska o braku poparcia dla powstania tej komisji. - Nie rozumiem, dlaczego premier Tusk chce bronić IV RP i Macierewicza - mówi Palikot.
Lider Twojego Ruchu uważa też, że kastracja chemiczna byłaby dobrym rozwiązaniem dla Mariusza Trynkiewicza. We wtorek 11 lutego morderca czwórki dzieci ma wyjść na wolność po 25 latach. Według "Gazety Wyborczej", Mariusz Trynkiewicz zgodził się na kastrację chemiczną i poddanie się terapiom zaleconym przez sąd i specjalistów. Janusz Palikot mówił w radiowej Jedynce, że poddanie się chemicznej kastracji przez Trynkiewicza byłoby pierwszym przypadkiem skorzystania z przepisów ustawy z tym związanej i wykorzystania specjalnego ośrodka zbudowanego za ponad 50 mln złotych.
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(ag)

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze3
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
noizes2014-02-10 15:41 Zgłoś
Do "Oberek" Jak nie ma się czego merytorycznego uczepić, to czepiamy się języka? Gdyby przestudiować niektóre teksty wielkich postaci kultury, to również znajdzie się "knajpiane" zwroty: np. Jezus w ewangelii używa zwrotu, który właściwym ekwiwalentem w naszym języku polskim byłby... "sracz".
Oberek2014-02-10 11:40 Zgłoś
"coś, czego w Polsce cholernie brakuje - mówi Janusz Palikot". - Takim językiem mówią dziś elity, zatem to, co mówią, czy może mieć jeszcze znaczenie? Czy temu panu zależy na dobru wspólnym, skoro nie szanuje tych do których mówi? Taki knajacki język i knajpiane standardy przekonają tylko młodych i niewyrobionych, albo starych cyników, którzy dawno stracili wiarę w wyższe wartości i bez sztacha marychy, albo porcji amfy nie dostrzegają w życiu już żadnego uroku
Piwosz2014-02-10 11:09 Zgłoś
A ile jest w naszym Narodzie takich "Janków Muzykantów" jak Kamil...? Jest chyba, delikatnie mówiąc, nieporozumieniem łączyć politykę (trzy w jednym), (neo)liberalną z lewicową i demokratyczną. Czy liberał będzie się troszczyć np. o Edukację (równowaga między głową, sercem i ręką), zmniejszenie emigracji zarobkowej, ułatwienie wypowiedzi Narodu w referendach?
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Komisja ws. WSI? "Palikot walczy o życie"

31.01.2014 09:56
- Janusz Palikot wraca do sprawdzonej metody przed wyborami - tak goście "Sygnałów dnia" komentują apel lidera Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej ws. Antoniego Macierewicza. - Palikot chce zwrócić na siebie uwagę atakując silniejszych od siebie - dodają.
Były likwidator WSI, wiceprezes PiS Antoni Macierewicz
Były likwidator WSI, wiceprezes PiS Antoni MacierewiczFoto: PAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
15'13 Komisja ws. WSI? "Palikot walczy o życie" (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Powołanie komisji ws. WSI mogłoby być ryzykowne dla PO (Sygnały dnia/Jedynka)

Agnieszka Burzyńska z "Wprost” zauważyła, że ewentualną decyzję ws. komisji i tak podejmie premier. - Tusk chyba nie chce robić kolejnego zamieszania. Po 6 latach rządów PO to dziwny powrót do pomysłu komisji - powiedziała.

Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy” uważa, że powołanie komisji przeciwko Macierewiczowi z punktu widzenia politycznych interesów PO mogło by być tej partii nie na rękę. - PO głosowała za rozwiązaniem WSI, tak samo jak PiS. Po za tym zbyt wiele rzeczy byłoby ujawnionych, a także odpowiedzialność mogłaby być wykorzystana przez Palikota, który mógłby powiedzieć, że nie miał z rozwiązaniem WSI nic wspólnego - zauważył.

Twór Ruch złożył do laski marszałkowskiej wniosek o powołanie komisji śledczej. Komisja miałaby zbadać czy były szef MSW i były premier nie przekroczyli uprawnień przy likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Pod koniec grudnia prokuratura apelacyjna umorzyła śledztwo dotyczące tworzenia raportu z weryfikacji WSI przez Antoniego Macierewicza.

Śledczy stwierdzili, iż Antoni Macierewicz nie był funkcjonariuszom publicznym, choć przy tworzeniu raportu przekroczył swoje uprawnienia zamieszczając niesprawdzone lub nieprawdziwe informacje.

Publicyści mówili także o problemach służby zdrowia i działaniach ministra Bartosza Arłukowicza oraz sytuacji na Ukrainie.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubratowicz

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

to

Czytaj także

SLD i Twój Ruch mają "suwak" na listach do PE

08.02.2014 18:04
Obydwie partie zastosowały parytet, czyli na swoich listach kandydatów do Parlamentu Europejskiego umieściły 50% kobiet i tyle samo mężczyzn.
O te fotele powalczą 25 maja kandydaci na europarlamentarzystów
O te fotele powalczą 25 maja kandydaci na europarlamentarzystówFoto: fot. Wikimedia Commons
Posłuchaj
00'59 Kazimiera Szczuka, Dorota Gardias, Robert Kwiatkowski, Marek Siwiec czy Barbara Nowacka - to kilka z europejskich jedynek koalicji Twój Ruch Europa Plus. W Warszawie zaprezentował je Janusz Palikot przy wsparciu byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - relacja Agnieszki Rucińskiej/IAR
00'53 SLD stawia na silne osobowości. Tak lider Sojuszu Leszek Miller opisuje skład list wyborczych w wyborach do europarlamentu. Poznaliśmy kandydatów Sojuszu na eurodeputowanych oraz ich programy wyborcze - relacja Mariusza Pieśniewskiego i Karola Tokarczyka/IAR
więcej

Liderem koalicji Europy Plus Twój Ruch w Warszawie został Ryszard Kalisz, na Śląsku - reżyser Kazimierz Kutz, w Wielkopolsce - europoseł i wiceszef TR Marek Siwiec, w Małopolsce - bioetyk, publicysta Jan Hartman.

Jedynką na Mazowszu jest szef Partii Demokratycznej Andrzej Celiński. Działaczka Kongresu Kobiet, feministka Kazimiera Szczuka otwiera listę koalicji w Bydgoszczy, a Barbara Nowacka - córka posłanki Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem - w Lublinie.
Liderem listy na Dolnym Śląsku został Robert Kwiatkowski, były prezes TVP; w Zachodniopomorskiem - szef Stronnictwa Demokratycznego Paweł Piskorski. Jedynką koalicji w województwie pomorskim jest była przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias; łódzką listę otwiera dyrektor poznańskiego Teatru Ósmego Dnia Ewa Wójciak; liderką na Podkarpaciu jest szefowa tamtejszych struktur Twojego Ruchu, sześciokrotna mistrzyni świata w karate Marta Niewczas. Prof. Uniwersytetu w Białymstoku Małgorzata Kowalska została liderem listy w okręgu województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Według nieoficjalnych informacji, Wanda Nowicka wystartuje jako dwójka z Warszawy.
Głównym przesłaniem kampanii  wyborczej Koalicji Twój Ruch Europa Plus będzie hasło "więcej Europy nad Wisłą". Szef Twojego Ruchu Janusz Palikot wyjaśnił, że więcej Europy to przede wszystkim większe zarobki. - Nie może być tak, że Polacy dzisiaj mając 20-tą gospodarkę na świecie i 6-tą, 7-mą w Unii Europejskiej są prawie najgorzej zarabiającymi w Unii Europejskiej - powiedział.

TVN24/x-news

Lider Twojego Ruchu podkreślił, że należy uaktywnić gospodarkę i wprowadzić nowe technologie. Dzięki temu uzyska się dodatkowe miejsca pracy, a Polacy będą więcej zarabiać. To właśnie na lepsze technologie - zdaniem Janusza Palikota - należy przede wszystkim przeznaczyć pieniądze unijne i wewnętrzne, a nie - np. na poprawę infrastruktury.
Polityk proponuje też likwidację składek ZUS i uzyskiwanie pieniędzy na renty i emerytury z podatków. W ten sposób - jego zdaniem - odciąży się przedsiębiorców, którzy nie będą ponosić wysokich opłat za pracowników.
Twój Ruch ma też w planach troskę o najsłabszych, ale nie - jak to podkreślił Janusz Palikot - kosztem przedsiębiorców. Chce też większego udziału kultury w życiu społecznym.

Koalicja SLD-UP ruszyła z kampanią

Sojusz tych partii wystawi w sumie 130 kandydatów we wszystkich 13 okręgach wyborczych. Na listach koalicji znalazło się wielu byłych i obecnych posłów, byłych ministrów, samorządowców oraz wszyscy dotychczasowi europosłowie SLD-UP.
Większość kandydatów to działacze obu formacji; jest też jednak kilkoro debiutantów, którzy 25 maja po raz pierwszy staną do wyścigu wyborczego. Wśród nich znalazł się były kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Maciej Żurawski (trójka listy świętokrzysko-małopolskiej), który w europarlamencie chciałby się zająć przede wszystkim tematyką związaną ze sportem.

TVN24/x-news

Kolejni nowicjusze to: siatkarz Michał Bąkiewicz (okręg łódzki), lekkoatletka Anna Jesień (Warmia, Mazury, Podlasie) i prawniczka, gwiazda telewizyjna i szefowa Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy Weronika Marczuk (jedynka w Łódzkiem).

Pozostali liderzy list to: były szef SLD, europoseł Wojciech Olejniczak (Warszawa), były minister edukacji, posłanka SLD Krystyna Łybacka (Wielkopolska), europosłanki: Joanna Senyszyn (Małopolska i Świętokrzyskie) oraz Lidia Geringer de Oedenberg (Dolny Śląsk-Opolszczyzna).

Na czele list znaleźli się też: były minister transportu, europoseł Bogusław Liberadzki (zachodniopomorskie i lubuskie), były wiceszef MON, europoseł Janusz Zemke (kujawsko-pomorskie), poseł Tadeusz Iwiński (warmińsko-mazurskie i podlaskie), były minister pracy w rządach PiS Anna Kalata (okręg mazowiecki).

Śląską listę otwiera reprezentujący UP europoseł Adam Gierek, a podkarpacką i lubelską - lokalni liderzy wojewódzcy partii, posłowie: Tomasz Kamiński i Jacek Czerniak. Liderem na Pomorzu jest były marszałek Senatu, amerykanista, profesor Longin Pastusiak.

Przedstawiając program koalicji przewodniczący SLD Leszek Miller postulował pakt na rzecz postępu dla Europy i zapewniał, że kandydaci jego partii są gwarantem bardziej demokratycznej i socjalnej Europy.  Mówił, że w centrum zmian proponowanych przez lewicę będzie człowiek, a nie banki. SLD proponuje w Europie szybki wzrost gospodarczy i równocześnie odejście od cięć socjalnych. Kolejne postulaty to między innymi równouprawnienie dla kobiet i mniejszości, także seksualnych.

TVN24/x-news

Prawica krytykuje za wspieranie się celebrytami

Zdaniem Joachima Brudzińskiego z PiS, zapraszanie przez Sojusz i koalicję Europa Plus Twój Ruch do eurowyborów osób znanych z tego, że są znane, jest psuciem polityki. - Mam nadzieję, że będzie to polityczny gwóźdź do ich trumny - mówi Brudziński. Według posła Arkadiusza Mularczyka z SP, umieszczanie znanych nazwisk na listach jest "chwytaniem się brzytwy".

TVN24/x-news

Przewodniczący SLD nie zgadza się z zarzutami politycznych konkurentów. Krytycy sami w przeszłości wystawiali w wyborach osoby znane. - Pani Marczuk czy pani Kalata są osobowościami telewizyjnymi, ale też mają ogromny dorobek praktyczny; biznesowy czy społeczny. Na pewno wyborcy to docenią - powiedział IAR lider SLD.

Leszek Miller liczy na podwojenie obecnej reprezentacji SLD w Parlamencie Europejskim. Podkreśla, że - liderzy dają gwarancję na uzyskanie dużej liczby głosów.

W zaplanowanych na 25 maja tego roku wyborach Polacy wybiorą 51 polskich europosłów. Sojusz w obecnej kadencji PE ma 6 europosłów.

IAR/PAP/iz

Czytaj także

Twój Ruch idzie do europarlamentu - szczegóły kampanii

09.02.2014 16:35
Gościem poniedziałkowych "Sygnałów dnia" o godz. 7.15 będzie szef Twojego Ruchu Janusz Palikot.
Przewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot (L) i były prezydent Aleksander Kwaśniewski (P) podczas prezentacji kandydatów i kandydatek koalicji wyborczej Europa Plus Twój Ruch w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Warszawa, 08.02.2014.
Przewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot (L) i były prezydent Aleksander Kwaśniewski (P) podczas prezentacji kandydatów i kandydatek koalicji wyborczej Europa Plus Twój Ruch w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Warszawa, 08.02.2014. Foto: PAP/Paweł Supernak

Koalicja Twój Ruch Europa Plus zaprezentowała listy do Parlamentu Europejskiego. Głównym przesłaniem kampanii ma być hasło "więcej Europy nad Wisłą". Szef Twojego Ruchu Janusz Palikot proponuje likwidację składek ZUS-owskich i uzyskiwanie pieniędzy na renty i emerytury z podatków. W ten sposób - jego zdaniem - odciąży się przedsiębiorców, którzy nie będą ponosić wysokich opłat za pracowników.

Twój Ruch chce też większego udziału kultury w życiu społecznym. Wśród kandydatów koalicji Twój Ruch Europa Plus do Europarlamentu są osoby wcześniej związane z SLD: Ryszard Kalisz, Marek Siwiec, i są też byli działacze PO - Kazimierz Kutz czy Paweł Piskorski.

O szczegółach kampanii i kandydatach koalicji z Januszem Palikotem porozmawiamy w "Sygnałach dnia" w poniedziałek 9 lutego o godz. 7.15.

A o godz. 8.15 ponownie przeniesiemy się do Soczi, gdzie dziennikarze sportowi radiowej Jedynki śledzą olimpijskie zmagania.

SOCZI 2014 - specjalny serwis olimpijski >>>