Jedynka

Marszałek Senatu: musimy budować wspólnotę NATO tak, by czuć się bezpiecznie

15.02.2016 10:15
- Mam bardzo duże nadzieje związane ze szczytem NATO w Warszawie - powiedział w "Sygnałach dnia" Stanisław Karczewski z PiS.
Stanisław Karczewski
Stanisław KarczewskiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
14'13 Stanisław Karczewski o potrzebie stworzenia baz NATO w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej

Marszałek Senatu ma nadzieję, że niedługo zapadną decyzje dotyczące utworzenia przynajmniej rotacyjnych baz NATO w Polsce. Jego zdaniem jest to potrzebne, byśmy mogli czuć się bezpiecznie.

Stanisław Karczewski pochwalił też wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, które określił jako "stanowcze, dojrzałe". Skrytykował natomiast słowa premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa o "nowej zimnej wojnie". Jego zdaniem była to próba zastraszenia państw europejskich.

W nagraniu audycji marszałek Senatu mówił też o programie "500+". 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Stanisław Karczewski (marszałek Senatu, PiS)

Data emisji: 15.02.2016

Godzina emisji: 7.17

pp,tj

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Rząd i opozycja zgodne w sprawie baz NATO w Polsce

14.02.2016 16:40
Polscy politycy argumentują, że po aneksji Krymu i kolejnych działaniach Rosji na Ukrainie sytuacja się zmieniła.
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas konferencji w Monachium
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas konferencji w MonachiumFoto: EPA/ANDREAS GEBERT
Posłuchaj
00'29 Jarosław Sellin, wiceminister kultury: Rosja naruszyła geopolitykę (IAR)
00'09 Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej: trzeba redefiniować stosunki NATO-Rosja (IAR)
00'16 Marek Jakubiak z Kukiz'15: powinniśmy postawić na obronę terytorialną (IAR)
więcej

Dlatego, zdaniem polityków, ustalenia NATO-Rosja o niebudowaniu baz w Polsce trzeba zmienić.

- Rosja złamała umowę sprzed dwudziestu lat, okupuje przecież Krym - argumentuje za bazami Jarosław Sellin, wiceminister kultury. To w jego opinii oznacza, że mamy prawo sprowadzić ciężki sprzęt i bazy NATO.

Podobnego zdania jest szef klubu PO Sławomir Neumann. - Mamy nową rzeczywistość, dlatego stosunki NATO-Rosja trzeba redefiniować - tłumaczy polityk Platformy Obywatelskiej.

- Bazy NATO tak, ale musimy też stawiać na własną armię - dodaje Marek Jakubiak z Kukiz'15. Polityk apeluje, aby wyciągnąć wnioski z historii i tworzyć silną polską armię, najlepiej ze sprzętem produkowanym w Polsce.

Zdecydowane stanowisko prezydenta i szefa MSZ

O konieczności zwiększenia obecności wojsk Sojuszu w Polsce mówił prezydent Andrzej Duda podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

- Chciałbym, aby znalazły się tutaj stałe bazy sprzętowe Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także, aby zaistniała stała obecność sił NATO - powiedział prezydent Andrzej Duda.x-news.pl, TVN24

- To może być obecność o charakterze rotacyjnym, ale ta rotacja musi być na tyle intensywna, by w praktyce oznaczała stałość. Żołnierze rotują, ale stała, istotna liczba żołnierzy Sojuszu cały czas znajduje się na naszym obszarze, gwarantując bezpieczeństwo - wyjaśnił prezydent.

Zdaniem szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego deklaracja NATO-Rosja z 1997 roku została wydana "w zupełnie innej politycznej sytuacji", kiedy inna była Rosja, inna była też sytuacja bezpieczeństwa.

Minister zaznaczył, że Polska "nie prosi o przywileje, lecz o równe traktowanie w NATO".

Szef MSZ odrzucił argumenty o tym, że wzmacnianie wschodu NATO byłoby prowokacją wobec Rosji. - Wręcz przeciwnie. Uważamy, że nierozmieszczanie żołnierzy czy instalacji jest oznaką słabości, a słabość prowadzi do incydentów - oświadczył.

Bez stałych baz

W czasie szczytu w Newport w 2014 roku przywódcy państw NATO ustalili program podniesienia gotowości bojowej swoich sił. Mowa była o tzw. szpicy NATO ulokowanej w Polsce.

Szpica to dowództwo sił bardzo szybkiego reagowania. Kiedy jedno państwo padnie ofiarą agresji inne ruszą z pomocą. Wciąż nie ma jednak mowy o stałych bazach.

IAR, bk