Jedynka

Czad zabija!

30.11.2011 15:39
Kpt. Piotr Cholajda (Państwowa Straż Pożarna): Akcja "Nie dla czadu" już przynosi efekty. Coraz więcej instytucji chce ostrzegać przed tlenkiem węgla.
Posłuchaj
04'14 Czad zabija!
więcej

– Jest olbrzymi odzew nie tylko ze strony instytucji państwowych, ale także firm ubezpieczeniowych, stowarzyszeń lokatorskich – opowiada kpt. Piotr Cholajda z Państwowej Straży Pożarnej. Wspólna akcja strażaków i Polskiego Radia ma na celu uświadomienie zagrożenia, jakim jest tlenek węgla. To bezwonny gaz, który wydziela się wskutek procesu niedokończonego spalania. Przy niskim stężeniu powoduje omdlenia, przy wysokim – nawet natychmiastowy zgon.

– Nie dość, że go nie czujemy, to jeszcze czad usypia naszą czujność. Sprawia, że jesteśmy zmęczeni, ospali, nic nam się nie chce. Kładziemy sie do łóżka zamiast natychmiast otworzyć okno – opowiada gość Jedynki. Chciałby, by w akcję włączyły się spółdzielnie mieszkaniowe, gdyż to one są zazwyczaj instytucją pierwszego kontaktu, gdy pojawia się zagrożenie tlenkiem węgla. To od nich zależy też konserwacja oraz wymiana instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych.

– Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile ofiar pochłania CO2 – przestrzega funkcjonariusz Straży Pożarnej. O zagrożeniu mówi się zwykle, gdy giną całe rodziny; śmierci jednej czy dwóch osób nawet nikt nie nagłaśnia. Jak wynika z europejskich statystyk, do zatrucia najczęściej dochodzi w kuchni, pokoju stołowym, garażu lub kotłowni.

Rozmawiał Henryk Szrubarz.

(lu)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Wygraj czujniki czadu w konkursach Jedynki!

Rusza kampania "Nie dla czadu". W Jedynce dowiesz się, jak zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla. Można wygrać czujniki dymu i tlenku węgla.
Posłuchaj
03'19 Wygraj czujniki czadu w konkursach Jedynki!
więcej

Kampania "Nie dla czadu" organizowana jest przez MSWiA oraz Państwową Straż Pożarną we współpracy z radiową Jedynką. W każdą środę i poniedziałek w "Popołudniu z Jedynką" będziemy informować, jak zapobiegać zatruciom, jak postępować w razie takiego wypadku. Dla słuchaczy mamy czujniki, które można wygrać w konkursach.

Komendant Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz zwraca uwagę, że zagrożeniem czasami nie jest nasza własna instalacja, ale niesprawne urządzenia w domu sąsiada. Jak ostrzegają strażacy, czasami ludzie umierali w swoich samochodach w zamkniętym garażu.

Jeśli mamy w domu np. piec gazowy, wszelkie niepokojące objawy, zwłaszcza te dotyczące samopoczucia, trzeba traktować poważnie. Najczęstszymi oznakami zatrucia są ból głowy, ogólne osłabienie, poczucie duszności, a w końcu – utrata przytomności.

/

Plakat kampanii

Co robić w takim wypadku? Trzeba ewakuować poszkodowanego do innego pokoju i natychmiast rozpocząć wietrzenie pomieszczenia. Jeśli jest to możliwe, powinna być zastosowana tlenoterapia. W inny przypadku należy obserwować tętno, czekając na wezwane wcześniej pogotowie ratunkowe.

agkm

Czytaj także

Jedynka mówi "nie" dla czadu

10.11.2011 17:58
Radiowa Jedynka włączyła się w kampanię profilaktyczno-edukacyjną, której celem jest informowanie o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla.
Jedynka mówi nie dla czadu

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Przez dwa miesiące, dwa razy w tygodniu w "Popołudniu z Jedynką" będzie można dowiedzieć się o zagrożeniach i sposobach zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. Zapraszani do studia specjaliści poinformują m.in. o zaletach instalacji czujników czadu oraz dymu, które z wyprzedzeniem sygnalizują zagrożenie. Podczas tych audycji słuchacze Jedynki będą mogli otrzymać wspomniane czujniki.

Kampania "Nie dla czadu" rozpoczęła się 9 listopada z inicjatywy MSWiA oraz Państwowej Straży Pożarnej i potrwa do marca przyszłego roku. Jej celem jest uświadamianie istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom. Akcja obejmuje okres grzewczy, w którym najczęściej dochodzi do zatruć czadem i pożarów.

Według danych straży pożarnej tylko do połowy października tego roku ponad 1600 osób zostało poszkodowanych, w tym 122 śmiertelnie w wyniku zatrucia czadem. W okresie jesienno-zimowym do straży pożarnej niemal codziennie wpływają informacje o tego rodzaju zdarzeniach.

IAR, aj

Zobacz więcej na temat: Czad IAR zatrucie

Czytaj także

Program 1 Polskiego Radia wspiera kampanię "Nie dla czadu"

13.11.2011 15:00
Program 1 Polskiego Radia włączył się w kampanię profilaktyczno-edukacyjną "Nie dla czadu". Akcja informująca o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla potrwa do marca przyszłego roku.
Program 1 Polskiego Radia wspiera kampanię Nie dla czadu
Foto: Glow Images/East News

Radiowa Jedynka przez dwa miesiące, dwa razy w tygodniu (poniedziałki i środy) w "Popołudniu z Jedynką" (w godz. 15.00-19.30) informować będzie o zagrożeniu i sposobach zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. Zapraszani do studia specjaliści poinformują m.in. o zaletach instalacji czujników czadu oraz dymu, które z wyprzedzeniem sygnalizują zagrożenie. Podczas tych audycji słuchacze Jedynki będą mogli otrzymać wspomniane czujniki.

/

 

Kampania "Nie dla czadu" rozpoczęła się 9 listopada z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej i potrwa do marca przyszłego roku. Jej celem jest uświadamianie istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom. Akcja obejmuje okres grzewczy, w którym najczęściej dochodzi do zatruć czadem i pożarów. Według danych straży pożarnej tylko do połowy października tego roku ponad 1600 osób zostało poszkodowanych – w tym 122 śmiertelnie – w wyniku zatrucia czadem. W okresie jesienno-zimowym do straży pożarnej niemal codziennie wpływają informacje o tego rodzaju zdarzeniach.

Czytaj także

Gdynia: 18 osób zatruło się tlenkiem węgla

12.11.2011 10:02
Do zdarzenia doszło podczas imprezy urodzinowej. Wszystkie osoby - wśród nich troje dzieci - zostały przewiezione do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Gdynia: 18 osób zatruło się tlenkiem węgla
Foto: Fsopolonezcaro/Wikimedia Commons/CC

- W sali bankietowej dwukondygnacyjnego budynku bawiło się ok. 40 osób. Prawdopodobnie doszło do awarii piecyka gazowego - mówi rzecznik prasowy pomorskiej straży pożarnej Tadeusz Konkol.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Stężenie tlenku węgla w powietrzu wynosiło 430 ppm, podczas gdy dopuszczalna norma czadu to 26 ppm. Na miejscu wciąż pracują trzy zastępy strażaków.

IAR,PAP,kk

Czytaj także

Tlenek węgla jak narkotyk

15.11.2011 14:49
Bezbarwny i bezwonny cichy zabójca zaskakuje naukowców. Najnowsze wyniki badań pokazują, że w wielkich miastach czad działa jak narkotyk.
Tlenek węgla jak narkotyk
Foto: Philippe Alès/Wikimedia Commons
Posłuchaj
02'44 Tlenek węgla jak narkotyk
więcej

Tlenek węgla jest bardzo niebezpieczną substancją. Zabił w tym roku w Polsce 122 osoby, 1500 zostało zatrutych. – Jest cichym zabójcą, niewyczuwalny i niewidzialny, łatwo miesza się z powietrzem. Stężenie tlenku węgla na poziomie 0,32% danej objętości powoduje śmierć po 30 minutach – mówi lekarz Janusz Krzysztof Kujawa. Podkreśla, że wystarczy, by stężenie wzrosło ponad 1%, wtedy gaz zabija już po minucie.

Do zaskakujących wniosków na temat wpływu czadu na ludzi doszedł jednak zespół uczonych z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Wyniki badań prof. Itzhaka Schnella pokazały, że substancja ma właściwości narkotyczne. Czad, w bardzo niewielkich ilościach, pozwala lepiej radzić sobie ze stresem środowiskowym, na przykład wszechobecnym hałasem.

- Wygląda na to, że metropolie podtruwając nas CO ze spalin, sprawiają, że na lekkim haju, czujemy się szczęśliwsi – mówi reporter Czwórki, Piotr Apel. Szczegóły w dźwięku.

pg

Zobacz więcej na temat: Czad Polska zatrucie zdrowie

Czytaj także

Zauważyć niezauważalne

Jest bezwonny, bezbarwny, bez smaku i dlatego tak bardzo niebezpieczny. Powinniśmy wiedzieć, jak działa ów cichy, niewidzialny zabójca.
Posłuchaj
06'40 Zauważyć niezauważalne
więcej

W minionym 2010 roku tlenkiem węgla zatruło się niemal 3000 osób, z tego ponad 200 osób zmarło. Do połowy października bieżącego roku odnotowano zatrucie już 2000 razy, a przecież sezon grzewczy dopiero się rozpoczął.

– Tlenek węgla działa bardzo szybko przy dużych dawkach, natomiast przy długotrwałym działaniu nawet w mniejszych dawkach może spowodować nieodwracalne zmiany w naszym organizmie, szczególnie dotyczy to układu nerwowego i krążenia – wyjaśnia Piotr Cholajda z Państwowej Straży Pożarnej.

Starszy kapitan Państwowej Straży Pożarnej zwraca uwagę, że najbardziej niebezpiecznie jest  wszędzie tam, gdzie ogrzewamy mieszkania gazem i węglem. Jak wyjaśnia Piotr Cholajda, zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia mogą być niedrożne kominy, pęknięte paleniska czy nawet źle zainstalowane przewody kominkowe.

Zatem pamiętajmy o okresowych przeglądach, zaprośmy do domu specjalistę z serwisu i kominiarza, który przeczyści komin. Dodatkowo sam jego widok, jak widomo powszechnie, przynosi szczęście.

Warto też kupić czujnik czadu. Nowej generacji urządzenia tego typu są niezawodne i niedrogie. Można też taki czujnik wygrać w konkursach radiowej Jedynki. Przez najbliższe dwa miesiące na antenie programu I Polskiego Radia dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy, w "Popołudniu z Jedynką"  znajdziemy informacje o zagrożeniu i sposobach zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. Zapraszani do studia specjaliści opowiedzą nam m.in. o zaletach instalacji czujników czadu oraz dymu, które z wyprzedzeniem sygnalizują zagrożenie. Podczas tych audycji słuchacze Jedynki będą mogli wygrać wspomniane czujniki. Kampania "Nie dla czadu" organizowana jest przez MSWiA oraz Państwową Straż Pożarną we współpracy z radiową Jedynką.

Rozmowę prowadził Henryk Szrubarz.

(ks)