Jedynka

Prawa lokatorów wobec podwyżki czynszu

10.05.2010 16:13
Podwyżka powinna być uzasadniona
Posłuchaj
07'07
więcej

Co może zrobić lokator w przypadku wzrostu czynszu?
Ma prawo do zwrócenia się do właściciela z pytaniem, czy ta podwyżka jest czymś uzasadniona. Powinien to zrobić na piśmie, a właściciel powinien mu udzielić odpowiedzi pod rygorem nieważności podwyżki. Jeśli nie odpowie na pytanie lokatora to ta podwyżka będzie nieważna.
Tp dotyczy mieszkańców budynków kwaterunkowych, kamienic prywatnych, spółdzielni mieszkaniowych, nawet tych, którzy mają zawartą umowę najmu z właścicielem lokalu.

Są ograniczenia we wzroście czynszu, może on rosnąć nie częściej niż co 6 miesięcy i ta podwyżka może być do 3% wartości lokalu. W uzasadnionych przypadkach może to być wyższy wzrost.
Lokator może wnieść sprzeciw do sądu, gdy nie zgadza się z daną podwyżką czynszu, a to właściciel musi wykazać zasadność podwyżki.

 

Więcej informacji na ten temat na stronie internetowej: www.polskieradio.pl/abc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Nie płacisz czynszu. Możesz stracić ukochanego kota

Widmo licytacji domowego zwierzaka przyspieszyło spłatę długów.

Pewnej rodzinie w rosyjskim Kuzbasie aresztowano drogiego kociaka, ponieważ nie płaciła czynszu. Widmo licytacji domowego zwierzaka przyspieszyło spłatę długów. 

Małżeństwo w średnim wieku mieszka w trzypokojowym mieszkaniu w jednym z wieżowców miasta Kemerow. Jak doniosła agencja informacyjna Ria Novosti spółdzielnia postanowiła radykalnie działać i odzyskać pieniądze, które było jej winne małżeństwo.  Decyzja sądu długi miały być zrekompensowane sprzedażą cennego kociaka rasy sfinks oraz kilku domowych sprzętów na licytacji.

Ale zanim do niej doszło zięć dłużników wpłacił na rachunek spółdzielni większą część długu i obiecał oddać resztę w najbliższych dniach. Dlatego udało się uniknąć handlu „żywym”” i kochanym towarem za długi.

Sfinksy są jedną z cenniejszych ras kotów. Ponieważ niemal nie mają sierści uchodzą za koty dla alergików. Cena tych łysych i egzotycznych kociaków w Polsce waha się od 2 – 6 tysięcy złotych.
ak, Ria Novosti

Czytaj także

Rząd: koniec ze skokowymi podwyżkami czynszów

Gminy będą mogły podnosić opłaty za użytkowanie wieczyste nie częściej niż co trzy lata i maksymalnie o 50 procent – pisze „Rzeczpospolita”

Taki projekt ustawy przygotował rząd. Obecnie, jak podaje gazeta, opłata za użytkowanie wieczyste może być podwyższana praktycznie dowolnie. Na przykład z 90 zł do aż 1500 zł rocznie wzrosła opłata za użytkowanie wieczyste mieszkania w kamienicy na warszawskim Śródmieściu. 

Informacje o podwyżkach rachunków dostali też mieszkańcy innych dzielnic Warszawy. Członkom wspólnoty przy ul. Sulkiewicza opłatę podniesiono o 1500 proc. Natomiast spółdzielnia mieszkaniowa Ruda na Bielanach będzie musiała płacić co roku za użytkowanie wieczyste 2,7 mln zł zamiast – jak do tej pory – 567 tys. zł.

Podobna sytuacja jest w innych, dużych miastach Polski.

Rząd chce również zmniejszyć skalę podwyżek. W projekcie ustawy proponuje wprowadzenie ich górnego limitu. Jednak zdaniem eksperta, którego cytuje „Rz”, sprowokuje to drastyczne podwyżki tuż przed wejściem w życie ustawy.

Czytaj także

Nie dostaną czynszu, dostaną odszkodowania

Gminy będą musiały płacić odszkodowania właścicielom mieszkań, w których przebywają osoby, dla których nie ma lokali socjalnych - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał stwierdził zgodność z Konstytucją gwarantującego takie prawo przepisu ustawy o ochronie praw lokatorów z 2001 roku. Wątpliwość dotyczącą przepisu miał sędzia sądu rejonowego w Grudziądzu, który rozpatrywał wniosek o odszkodowanie złożony przez lokalne zrzeszenie właścicieli nieruchomości. Odszkodowanie dotyczyło lokatorów, wobec których orzeczono eksmisję w związku z niepłaceniem czynszu, ale które nadal mieszkają w dotychczasowych lokalach z powodu braku lokali socjalnych. Zdaniem sędziego z Grodziska, ustawodawca nałożył na gminy obowiązek, jednak nie zagwarantował środków na jego realizację.

Przedstawiając uzasadnienie decyzji sędzia Maria Gintowt-Jankowicz podkreśliła, że właściciel mieszkania nie może odpowiadać za to, że gmina nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Sąd stwierdził też, że wypłata odszkodowań to konsekwencja zaniechań gmin, a nie nowy obowiązek.

Sędzia sądu rejonowego w Grudziądzu Andrzej Antkiewicz spodziewa się większej pewności sądów w zasądzaniu odszkodowań dla właścicieli mieszkań. Natomiast Mirosław Szypowski z Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości ma nadzieję, że decyzja Trybunału odblokuje wiele spraw o odszkodowania, które w chwili skierowania pytania przez sąd w Grudziądzu zostały zawieszone.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczny.

rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Czytaj także

Najem nie musi być drogi. Wystarczy się porozumieć

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego to spory wydatek. Tymczasem można go uniknąć.

Jak wylicza dziennik, trzeba opłacić wynagrodzenie notariusza oraz za opracowanie świadectwa energetycznego. Większości kosztów, które mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych, można jednak uniknąć.

Wystarczy, że wynajmujący porozumie się z najemcą. Może być to opłacalne, zwłaszcza jeśli chodzi o sporządzenie świadectwa energetycznego, którego najemca może, ale nie musi zażądać od właściciela mieszkania.

"Dziennik Gazeta Prawna" radzi, że wysokość kaucji zabezpieczających warto negocjować, gdyż inaczej może ona sięgnąć sześciokrotności miesięcznego czynszu. Najemca będzie musiał także przygotować 131,70 zł na wynagrodzenie notariusza z tytułu sporządzenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji.

Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)