Jedynka

Katarzyna Groniec "Przetańczyłam już wszystko"

19.03.2014 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w czwartek 20 marca w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Katarzyna Groniec
Katarzyna GroniecFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Czwartkowa Piosenka Dnia Jedynki pochodzi z najnowszego albumu Katarzyny Groniec.
"Wiszące ogrody" to studyjny krążek z piosenkami klasyków: Paolo Conte, Jacquesa Brela, Bertolta Brechta, Kurta Weilla, Nicka Cave’a. To piosenki niosące wielki ładunek energetyczny i emocjonalny.

Katarzyna Groniec w radiowej Jedynce: Brel to mój idol, niezmiennie >>

Złożona z nich opowieść prowadzi słuchacza przez pełne namiętności ludzkie życia, smutno – zabawne, wulgarne, wyzywające, niewinne. Życia dla których wspólnym mianownikiem wciąż pozostaje nadzieja, że gdzieś jest piękno za którym tęsknimy, że w każdym człowieku, niespodziewanie możemy odkryć świetlistość i dobro, którego, zważywszy na okoliczności, w jakich poznajemy bohaterów, nie spodziewamy się zobaczyć.
W entuzjastycznej nadekspresji i szaleństwie, w szepcie na granicy słyszalności, w gorzkiej prawdzie, czasem w lekkości bytu, a czasem tylko we wspólnym poszukiwaniu wiszących ogrodów znajdujemy nas samych.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Katarzyna Dąbrowska płakała przez inną Kasię

12.01.2013 19:59
Serial "Na dobre i na złe" to tylko fragment jej zawodowej działalności. O innych pasjach Katarzyna Dąbrowska opowiadał w Jedynce.
Katarzyna Dąbrowska w studiu radiowej Jedynki
Katarzyna Dąbrowska w studiu radiowej JedynkiFoto: Andrzej Gralewski/PR
Posłuchaj
15'18 Katarzyna Dąbrowska w "Sobocie z radiową Jedynką"
więcej

Jej pierwszy, duży sukces wiąże się piosenką francuską. Kiedy była jeszcze w liceum wzięła udział w Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie. Bardzo to przeżyła. - Podczas recitalu Katarzyny Groniec popłakałam się - przyznała Katarzyna Dąbrowska , aktorka stołecznego teatru Współczesnego, ale też piosenkarka.
Inne, znaczące festiwale to Wrocław i Festiwal Piosenki Aktorskiej oraz Kraków z festiwalem Piosenki Studenckiej. Szczególnie z udziałem w tym ostatnim wiązały się różne przygody...
Katarzynie Dąbrowskiej wielką popularność przyniosła rola lekarki w serialu "Na dobre i na złe". Gra w nim już cztery lata i nie zamierza na tym kończyć. Jej zdaniem serial i rola rozwijają się w dobrym kierunku. - Nie traktuje tego jak chałturę - zapewniała aktorka w "Sobocie z radiową Jedynką" . Tym bardziej, że w serialu grają uznani aktorzy, jej mistrzowie - jak mówiła - o znaczącym dorobku.

Katarzyna
Katarzyna Dąbrowska

Artystka bardzo ceni sobie pracę w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Jej zdaniem, tylko w teatrze aktor może pokazać całą gamę swych możliwości, bo "raz gra królową duńską w spektaklu Szekspira, a innym razem ma rolę śpiewaną".

Gość radiowej Jedynki przygotowuje się teraz do wydania płyty z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Udziela się też w zespole Amok, który tworzą z nią Agnieszka Judycka i Monika Węgiel.
Katarzyna Dąbrowska ma też związki z Polskim Radiem. Bierze udział w nagrywaniu serialu radiowego "W Jezioranach" . Gra sepleniącą inseminatorkę, podkochującą się w jednym z bohaterów - Adamie.
Posłuchaj całej rozmowy, która prowadził Paweł Sztompke.
(ag)

Czytaj także

Katarzyna Groniec i mocne pieśni wielkich mistrzów

09.03.2014 18:09
- Niektóre z tych piosenek mają 50 lat lub więcej, mają prawo się zestarzeć, szczególnie w warstwie aranżacyjnej. Ale tekst i tematyka dotykają ważnych spraw, opowiadają o emocjach inaczej, niż to się robi dziś - mówi artystka, która w recitalu "Wiszące ogrody" śpiewa teksty Brela, Contego, Weilla, Brechta, Cave'a i Costella.
Katarzyna Groniec w radiowej Jedynce
Katarzyna Groniec w radiowej JedynceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
18'50 Katarzyna Groniec o recitalu "Wiszące ogrody" i pracy nad kolejną płytą (Leniwa niedziela/Jedynka)
więcej

Do twórczości Elvisa Costella sięgnęła już tworząc recital i album "Listy Julii", Jacques Brel tkwił w jej pamięci odkąd jako nastolatka usłyszała "Byki" w wykonaniu Michała Bajora.

/

Do zestawu recitalu "Wiszące ogrody już się przeżyły" dołączyły piosenki innych wielkich tekściarzy i bardów. Przy każdej z nich Katarzynie Groniec mocniej bije serce. - To są autorzy-instytucje, oni napisali niezwykle dużo bardzo dobrych rzeczy. Te piosenki towarzyszą mi od lat. Brel to mój idol, niezmiennie, jest mistrzem i jego piosenki uważam za coś bardzo wyjątkowego - mówiła wokalistka w "Leniwej niedzieli".

Jak podkreśliła, Paolo Conte, Bertolt Brecht, Kurt Weill czy Nick Cave napisali przede wszystkim mocne piosenki, a więc takie, które Katarzyna Groniec najbardziej ceni. - Bardzo często kobiety są "używane" do śpiewania piosenek o miłości delikatnie, bo naturalnie kojarzą się z czułością, ciepłem. Ja jestem kobietą już bardzo długo i trochę się nudzę tym ciepłem, takim postrzeganiem kobiecości - wyjaśniła.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

"Wiszące ogrody..." miały być koncertem, który nie będzie miał swojej fonografii. Na szczęście po serii pytań ze strony publiczności, artystka zdecydowała się wydać wybrane utwory na krążku, który ukaże się 18 marca. - Mam nadzieję, że ci, którzy wiedzą, jakiego to rodzaju piosenki, będą mieli przyjemność w odsłuchaniu ich po raz kolejny, w nieco innych aranżacjach - dodała.

Katarzyna Groniec powiedziała w radiowej Jedynce, że pracuje nad kolejną płytą, ale zdradzić może tylko tyle, że będzie to materiał zupełnie premierowy. Kiedy możemy spodziewać się premiery? Na czym polega różnica w pracy nad recitalem i płytą? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Iza Żukowska.

"Niedziela z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 10.00 a 20.00.

(asz/mc)