Jedynka

Gitarzysta Niemena: kocham ten czas, kiedy grałem z Czesławem

23.09.2014 17:27
- Były różne momenty, lepsze i gorsze. Trzeba jednak patrzeć na to, co zostało. Na wspaniałe nagrania i wspomnienia. Część z nich jest zawarta w naszej książce - powiedział w "Muzycznej Jedynce" Tomasz Jaśkiewicz, bohater książki "Byłem gitarzystą Niemena", która w środę trafi do księgarń.
Tomasza Jaśkiewicz grał w dwóch zespołach Czesława Niemena - Akwarele i Enigmatic
Tomasza Jaśkiewicz grał w dwóch zespołach Czesława Niemena - Akwarele i Enigmatic Foto: PAP/picture-alliance/dpa/Günter Gueffroy
Posłuchaj
11'54 Tomasz Jaśkiewicz o twórczości Czesława Niemena (Muzyczna Jedynka)
więcej

Wieloletnia współpraca Tomasza Jaśkiewicza z Czesławem Niemenem zaczęła się od zespołu Akwarele w 1966 roku. - Perkusista zespołu Chochoły wymusił na Czesławie, by przyjął mnie do swojej grupy. Musiałem jednak sprostać jego oczekiwaniom. Moje przesłuchanie zorganizowano w jednym z pokojów warszawskiego Domu Chłopa. Mocno hałasowałem wśród gości hotelowych. Zdałem jednak za pierwszym razem - śmiał się Jaśkiewicz.

Muzyk wspominał, że Czesław Niemen był dla niego kolegą, przyjacielem, mistrzem i mentorem. - Był trochę od nas starszy, więc miał większe doświadczenie życiowe. Był bardzo zrównoważony i spokojny, człowiek z klasą - dodał gość "Muzycznej Jedynki".

Miesiąc Czesława Niemena w radiowej Jedynce - wszystkie audycje >>>

Jaśkiewicz grał również w kolejnym po Akwarelach zespole Niemena - Enigmatic. Jak wspominał, Czesław miał wtedy wielu krytyków. - Odnosili się do jego nadmiernie ekspresyjnego sposobu śpiewania. Wytykali mu sylabizację, błędy artykulacyjne, że sięga nie po te teksty, które powinien. Każdy powód był dobry, żeby zaczepić Niemena - podkreślał w rozmowie z Marią Szabłowską.

Z tamtego okresu pochodzi jeden z najwspanialszych utworów Czesława Niemena pt. "Bema pamięci żałobny rapsod", który przez 18 tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu listy przebojów Studia Rytm. Jaśkiewicz przypomniał, że sięgnięcie po poezję Norwida podpowiedział Niemenowi Wojciech Młynarski. - Zaowocowało to niezwykłym osiągnięciem artystycznym. Zarzucono mu jednak, że "szarga świętości narodowe". Dziś wiemy, że "Bema pamięci żałobny rapsod" to utwór-pomnik. Nie uchybił Norwidowi i sam Niemen osiągnął mistrzostwo - zauważył gitarzysta.

Witold
Witold Górka i Tomasz Jaśkiewicz/fot.J.Konceki

Autorem książki "Byłem gitarzystą Niemena" jest Witold Górka, który poznał Tomasza Jaśkiewicza na festiwalu Niemen Non Stop. W radiowej Jedynce wyjaśniał, że bardzo lubi okres Enigmaticu w twórczości Niemena. A najlepsze - jego zdaniem - solo Tomasza Jaśkiewicza pochodzi właśnie z tamtych lat. Chodzi o utwór "Człowiek jam niewdzięczny" z Czerwonego Albumu Czesława Niemena.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

"Życie, Rock And Roll i Inne Nałogi". Od tej książki nie można się oderwać

17.10.2013 13:00
- Nie trzeba się odrywać. Trzeba czytać non-stop - powiedział Krzysztof Szewczyk, który razem z dziennikarką radiowej Jedynki Marią Szabłowską napisał książkę "Ludzkie Gadanie: Życie, Rock And Roll i Inne Nałogi".
Krzysztof Szewczyk i Maria Szabłowska
Krzysztof Szewczyk i Maria SzabłowskaFoto: Joanna Łopat/ PR
Posłuchaj
16'49 Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk o książce "Ludzkie gadanie. Życie, rock and roll i inne nałogi” (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk w "Muzycznej Jedynce"

To opowieść o muzyce, show biznesie, gwiazdach i realiach muzycznego życia ostatnich dziesięcioleci. Podróż przez PRL do czasów współczesnych. Muzyczni dziennikarze wspominają koncerty, prywatki, wywiady i legendy polskiej sceny muzycznej. Moda, obyczaje, rozmowy i klimat bigbitowej rzeczywistości wzbogacają historie o powstawaniu polskiego rock and rolla.

/

- To, co się wydarzyło w latach 60., czyli przypływ muzyki bigbitowej z zagranicy, było rewolucją muzyczną, obyczajową i kulturalną. Dzięki muzyce nastąpiło nasze otwarcie na świat - powiedział Krzysztof Szewczyk .

Z książki można się m.in. dowiedzieć, kto chodził do przedszkola z Marylą Rodowicz; jak to się stało, że na prywatce u Marii Szabłowskiej pojawił się słynny zespół The Animals oraz jakie było ulubione menu Seweryna Krajewskiego. Szabłowska i Szewczyk dementują też np. plotki o swoim małżeństwie.

Krzysztof Szewczyk przyznał w "Muzycznej Jedynce", że bardziej do powstania książki przyczyniła się Maria Szabłowska. - U mnie kiepsko z pisaniem. Czytać się nauczyłem - śmiał się Szewczyk.

Jak powstawała książka? Maria Szabłowska wyjaśniła, że razem z Krzysztofem Szewczykiem nagrywali i spisywali swoje wspomnienia w weekendy. - Chcieliśmy, żeby ta książka nie była wykładem, tylko luźną rozmową - powiedziała Maria Szabłowska.

"Muzyczna Jedynka" na antenie radiowej Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj/ag

Czytaj także

Czesław Niemen: przetrwałem dzięki polskości

17.02.2014 08:24
– Szkoła była rosyjska. O języku białoruskim nie było mowy, a o polskim tym bardziej – wspominał artysta swoje dzieciństwo. Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. Natomiast 17 stycznia minęło dziesięć lat od jego śmierci. Miesiącowi, jaki łączy te daty, patronował w "Muzycznej Jedynce" Czesław Niemen, jeden z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
Czesław Niemen
Czesław NiemenFoto: PAP/Maciej Belina Brzozowski
Posłuchaj
01'06 Czesław Niemen o początkach swojej kariery muzycznej (Bez Tajemnic/Jedynka)
01'44 Czesław Niemen o przesłaniu piosenki "Dziwny jest ten świat" (Bez Tajemnic/Jedynka)
01'15 Czesław Niemen o muzyce teatralnej (Bez Tajemnic/Jedynka)
02'17 Czesław Niemen o dzieciństwie na Białorusi (Bez Tajemnic/Jedynka)
02'23 Czesław Niemen o ulubionych poetach (Bez Tajemnic/Jedynka)
01'00 Czesław Niemen o swoich pierwszych kompozycjach (Bez Tajemnic/Jedynka)
01'22 Czesław Niemen o swojej obecności na muzycznych festiwalach (Bez Tajemnic/Jedynka)
więcej

Na antenie radiowej Jedynki przypominaliśmy jego niezapomniane przeboje, ale także prezentowaliśmy tę mniej znaną twórczość, rzadziej prezentowaną w mediach. W naszym studiu gościli muzycy, którzy z Niemenem współpracowali, jego córka i żona, dziennikarze oraz organizatorzy festiwalu muzycznego dedykowanego jego twórczości - Niemen Non Stop.

W finale Jedynkowego miesiąca, w weekendowym cyklu "Bez tajemnic" (sobota i niedziela 15-16 lutego), prezentujemy archiwalne wypowiedzi artysty dla Polskiego Radia.

Miesiąc Czesława Niemena - wszystkie audycje >>>

Czesław Niemen urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach w województwie nowogródzkim. Śpiewał już w szkole podstawowej. - Ojciec mówił o mnie, że rośnie nowy Kiepura - uśmiechał się Niemen. Później, już jako dziewięciolatek, występował razem z matką i siostrą w kościelnym chórze. - Nie trwało to jednak długo, bo przyszły ciężkie czasy stalinowskie. Odbierano ludziom ziemię i zamykano kościoły. Po śmierci naszego księdza kościół zamarł - tłumaczył muzyk.

Języka polskiego Niemen uczył się z podręczników, które były w rodzinnym domu. Zostawił je jego stryj - nauczyciel, który zaraz po wojnie wyjechał do Polski. Niemen razem z rodziną został przesiedlony do powojennej Polski w 1958 w ramach ostatniej fali masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich.

Bez tajemnic - Ray Manzarek, Alicja Majewska, Krzysztof Krawczyk o sobie >>>

Niemen mówił, że w jego rodzinnym domu zawsze były książki. Fascynował go przede wszystkim świat Michaiła Lermontowa, a w szkole zetknął się z twórczością Aleksandra Puszkina. Dopiero w Polsce poznał poezję Cypriana Kamila Norwida i Adama Mickiewicza. - Chociaż u nas w domu na półce był "Pan Tadeusz", wtedy mogłem podziwiać tylko piękne ilustracje - powiedział.

Czesław Niemen, Ray Charles i Elvis Presley >>>

Jednak to Zbigniew Herbert stał się jego ulubionym poetą . - Na moich koncertach w latach 70. było tak, że przy rozszalałym tłumie młodzieży brałem do ręki tomik "Pana Cogito", zaczynałem czytać i śpiewać. Zapadała konsternacja, ale tak właśnie było - wspominał artysta.

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich archiwalnych wspomnień Czesława Niemena.

tj

Czytaj także

Dąb Niemena. "Czesław by temu przyklasnął, sam był człowiekiem natury"

16.05.2014 15:24
- Po śmierci Czesława spotykałam się z bardzo różnymi propozycjami upamiętnienia go, na różnym poziomie. Ale kiedy usłyszałam o tym pomyśle, aż się uśmiechnęłam w duchu - powiedziała w radiowej Jedynce Małgorzata Niemen.
Małgorzata Niemen
Małgorzata NiemenFoto: Andrzej Gralewski/Polskie Radio
Posłuchaj
11'02 Małgorzata Niemen o stosunku Czesława Niemena do natury i udziale w Lesie Kultury (Muzyczna Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Małgorzata Niemen i Radiowa Jedynka posadzą dąb ku czci Czesława Niemena (Muzyczna Jedynka)

Przypomniała, że podobny pomysł, by nadać imię Czesława Niemena drzewu, pojawił się jeszcze za życia muzyka i bardzo się jemu samemu spodobał. - Powiedział, że to fantastyczny pomysł, że właśnie nie pomniki, nie spiż, a drzewo - wspominała Małgorzata Niemen .

Już w najbliższą sobotę 17 maja pomysł ten nabierze realnych kształtów - w ramach III edycji Lasu Kultury posadzony zostanie dąb pamięci Czesława Niemena .

- Czesław był człowiekiem natury. Urodził się w maleńkiej wiosce i z naszych rozmów wyłoniła się postać młodego człowieka, który ze starszą siostrą chodził do lasu na grzyby - zawsze wspólnie cudownie wspominali tamten czas. Żałował, że lokalna rzeczka w Starych Wasiliszkach została osuszona - opowiadała żona muzyka. Autor "Pod papugami" stawał także w obronie drzew przeznaczonych do wycinki.

Miesiąc Czesława Niemena w radiowej Jedynce >>>

- Czesław bardzo czerpał z natury, była dla niego rodzajem boga, cudem jakimś, ale człowiek ma w sobie coś takiego, że lubi ten cud profanować, przydeptywać. Ten kontrast go inspirował - dodała Małgorzata Niemen.

Wszystko to znalazło odzwierciedlenie w jego twórczości, w której wielokrotnie odnosił się do natury i muzyki źródeł.

Czesław Niemen: człowiek nie odkrył jeszcze piękna świata >>>

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Iza Żukowska.

Las Kultury to inicjatywa, podczas której lasy Państwowe angażują znane osoby do sadzenia drzew w hołdzie wybitnym postaciom polskiej kultury. Muzyczny Las Kultury, podczas którego zostanie posadzony dąb na cześć Czesława Niemena, odbędzie się w sobotę 17 maja po godz. 11 w szkółce leśnej w Skierdach w Nadleśnictwie Jabłonna. Relacja na antenie radiowej Jedynki.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz/ag)

Czytaj także

Kobiety metamuzyczne pokazują, jak można żyć pięknie i z pasją

15.06.2014 15:49
- To kobiety różnych pokoleń wykonujące różne gatunki muzyczne, ale również osoby, które muzyką żyją, chociaż jej nie wykonują - mówi Artur Cieślar o bohaterkach swojej książki "Kobieta metamuzyczna". To zbiór opowieści nie tylko o muzyce, ale i kobiecej duszy.
Na książkę Artura Cieślara Kobieta metamuzyczna złożyły się rozmowy z m.in.: Grażyną Łobaszewską, Marią Szabłowską, Katarzyną Nosowską i Krystyną Jandą
Na książkę Artura Cieślara "Kobieta metamuzyczna" złożyły się rozmowy z m.in.: Grażyną Łobaszewską, Marią Szabłowską, Katarzyną Nosowską i Krystyną JandąFoto: D.Kawka/W.Kusiński/Polskie Radio/PAP/Rafał Guz
Posłuchaj
10'08 Artur Cieślar o spotkaniach z bohaterkami książki "Kobieta metamuzyczna" (Niedziela z Jedynką)
więcej

Muzyka jest punktem wyjścia rozmów, w których przewijają się kwestie ważne, dotyczące życia i naszych wyborów. - Bardzo lubię takie tematy poruszać w moich książkach - przyznaje Artur Cieślar. Jego rozmówczyniami w książce "Kobieta metamuzyczna" są: Grażyna Auguścik, Ania Dąbrowska, Urszula Dudziak, Katarzyna Groniec, Krystyna Janda, Grażyna Łobaszewska, Katarzyna Nosowska, Sława Przybylska, Jadwiga Rappé, Maria Szabłowska, Magda Umer i Elżbieta Zapendowska .

/

MUZYKA w radiowej Jedynce >>
- Te rozmowy są bardzo uczciwe w tym względzie, że każda z Was była bardzo fair na etapie autoryzacji. Miałem poczucie, że spotkaliśmy się w prawdzie i ta prawda została utrwalona. Jesteście też przykładami, jak można się spełniać uczciwie i konsekwentnie realizując swoje wybory - mówił Artur Cieślar zwracając się do Marii Szabłowskiej.

Szczególnie autora cieszy spotkanie ze Sławą Przybylską, która w książce powraca do wspomnień z dzieciństwa. - To cudna osoba, która pięknie żyje. Pani Sława jest naszym dobrem narodowym i uważam, że musimy o nią dbać, pamiętać o niej - podkreśla pisarz i reportażysta.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Dla Artura Cieślara praca nad książką była spełnieniem marzenia o spotkaniu z kobietami, które znał z nagrań lub radiowych fal. - Być artystą, to znaczy mieć określoną osobowość, pogląd. Uważam, że  wszystkie z tych artystek mają określony przekaz i tajemnicę. Spotkanie z prawdziwym artystą jest dla mnie bardzo ważne - wyjaśnia.

Czego autor nauczył się od swoich rozmówczyń i dlaczego rozmowa z Krystyną Jandą - aktorką śpiewającą, która uważa, że bardziej mówi niż śpiewa - była najtrudniejsza? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Marii Szabłowskiej z Arturem Cieślarem.

"Niedziela z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 10.00 a 20.00.

(asz, ei)

Czytaj także

Marek Gaszyński: utwór dla Niemena dyktowałem przez telefon

13.08.2014 14:26
- "Sen o Warszawie” pisałem w stolicy. Czesław Niemen był wówczas w Paryżu i tęsknił za Polską. Warszawa była dla niego symbolem czegoś wielkiego, podobnie jak dla mnie - powiedział Marek Gaszyński, autor tekstów takich przebojów jak "Nie zdzieraj nosa" czy "Gdzie się podziały tamte prywatki".
Marek Gaszyński
Marek GaszyńskiFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
10'10 Marek Gaszyński: utwór dla Niemena dyktowałem przez telefon (Lato z Radiem/Jedynka)
05'49 Bogusław Samel, prezes Augustowskiej Spółdzielni Spożywców o piosence „Beata z Albatrosa” (Lato z Radiem/Jedynka)
więcej

- Niemen zadzwonił do mnie i powiedział, że skomponował muzykę, prosił, by tekst był o Warszawie. "Sen o Warszawie" podyktowałem przez telefon, a że była to połowa lat 60. to ciekaw jestem, ile osób musiało nas wtedy "słuchać" - zauważył odnosząc się do podsłuchowej rzeczywistości tamtego okresu. Gość "Lata z Radiem" . zaznaczył, że na początku ta piosenka była jedną z wielu, przebojem stała się 40 lat po jej napisaniu i już po śmierci Czesława Niemena, kiedy jako hymn przyjęli ją kibice klubu Legia Warszawa.

Miesiąc Czesława Niemena w radiowej Jedynce - wszystkie audycje >>>

Marek Gaszyński zdradził także okoliczności towarzyszące powstawaniu innych przebojowych tekstów jego autorstwa. - "Nie zadzieraj nosa” w 1966 pisałem w strasznym upale na plaży przed Grand Hotelem w Sopocie. Seweryn Krajewski stał nade mną i popędzał - powiedział. Dla Czerwonych Gitar powstał także utwór "Jesień idzie przez park", który wraz z Bogdanem Loeblem Gaszyński pisał... przy stole brydżowym.

Z kolei piosenka dla Gangu Marcela powstała na prośbę lidera zespołu. - Marceli Trojan znał trochę moje przygody i bujną młodość poprosił mnie więc, żebym napisał coś o sobie. Tak powstała piosenka "Ojciec żył tak jak chciał", rzeczywiście wówczas żyłem luzacko, tak jak chciałem. Dziś mam sporo sobie do zarzucania, bo zmarnowałem trochę czasu. Moja młodość przeleciała, jak piasek przez palce - powiedział.

Jaka była historia powstania przeboju "Gdzie się podziały tamte prywatki"? Kto miał w pierwszej wersji zaśpiewać ten utwór i których tekściarzy polskich Marek Gaszyński ceni szczególnie? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Rozmawiał Roman Czejarek.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Utwory z tekstami Marka Gaszyńskiego dostępne w sklepie internetowym Polskiego Radia.

/

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

to/asz

Czytaj także

Kulisy koncertów legend - szokują, zachwycają, przełamują tabu

25.08.2014 13:00
Nie każdy świetny muzyk staje się legendą. Niektórzy wchodzą na scenę, przez kilka lat błyszczą na niej, by wkrótce świat o nich zapomniał. Beatlesi, Janis Joplin, Abba, czy Czesław Niemen to artyści którzy podczas koncertów przełamywali społeczne konwenanse, i także dlatego wciąż są słuchani i zdobywają nowych fanów.
John Lennon 1968 rok
John Lennon 1968 rokFoto: PAP/Photoshot
Posłuchaj
05'19 Kulisy koncertów muzyków - szokują, zachwycają, rozsławiają (Lato z Radiem/Jedynka)
06'47 Maria Szabłowska o Maryli Rodowicz i Czesławie Niemenie (Lato z Radiem/Jedynka)
07'10 Paweł Sztompke o Michaelu Jacksonie (Lato z Radiem/Jedynka)
07'58 Chuck Berry i Jerry Lee Lewis - o tych legendach muzyki opowiedział Marek Gaszyński (Lato z Radiem/Jedynka)
więcej

Kiedy na muzycznym horyzoncie pojawił Jim Morrison amerykański establishment był zszokowany i nie ukrywał, że nienawidzi muzyka. - On jako pierwszy pokazał na scenie goły tors - mówi Zbigniew Hołdys. - Nikt wcześniej nie odważył się na taki występ, Morrison udowodnił, że na scenie można zrobić wszystko - dodaje gość audycji "Lato z Radiem".

The Doors bez tajemnic - Ray Manzarek w radiowej Jedynce >>>

Podczas jednego z galowych występów Beatlesów John Lennon zachęcał publiczność do czynnego udziału w koncercie. - Lennona wtedy trochę poniosło - mówi Hołdys. - To był doroczny koncert dla rodziny królewskiej w bardzo ekskluzywnym miejscu. W pierwszych rzędach siedziała królowa Elżbieta ze świtą, dalej media i ludzie, którzy kupili bilety - wspomina muzyk. W takiej scenerii Beatles zwrócił się do publiczności: ci, którzy zajmują tańsze miejsca niech klaszczą, resztę poprosił o potrząsanie biżuterią. Brytyjska królowa, lśniąca od nadmiaru biżuterii, na szczęście dla Lennona skinęła głową i lekko uśmiechnęła się.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Aga Zaryan , która swoją ostatnią płytą " Remembering Nina And Abbey " oddała hołd dwóm legendarnym wokalistkom - Ninie Simone i Abbey Lincoln mówi, że publiczność na koncertach Simone mogła wielokrotnie czuć się obrażona i urażona. Z kolei legendarna Janis Joplin to przykład artystki, która przed koncertem musiała zmagać się ze swoimi słabościami.

Jaka artystka miała zostać madonną RWPG? Kto zawsze był krok przed całą resztą muzycznego środowiska? Jak kariera wpłynęła na życie Michaela Jacksona ?

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich nagrań. O legendach muzyki opowiedzieli dziennikarze muzyczni: Maria Szabłowska, Paweł Sztompke, Marek Gaszyński i Marek Niedźwiecki oraz muzyk Zbigniew Hołdys.

(ah /asz)

/ Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!