Jedynka

"Piersi i przyjaciele 2". Bałkańskie rytmy, góralska nuta i ostre gitary

17.10.2013 18:48
- Zespół Piersi nigdy nie zamykał się w jakiejś konkretnej stylistyce. Dla jednych był to zespół punkowy i rzeczywiście jest dużo takich utworów. Nie zapominajmy jednak o innych, takich jak "Hela" czy "Zośka", które z punk rockiem nie mają nic wspólnego - mówił w Jedynce Adam Asanow w związku z premierą płyty "Piersi i przyjaciele 2".
Adam Asanow mówił w Jedynce o płycie Piersi i przyjaciele 2
Adam Asanow mówił w Jedynce o płycie "Piersi i przyjaciele 2"Foto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
09'36 Adam Asanow o płycie "Piersi i przyjaciele 2" (Muzyczna Jedynka)
więcej

Pierwsza od blisko 10 lat płyta Piersi ukazała się 14 października. Na pierwszy singiel z albumu "Piersi i przyjaciele 2" wybrano utwór "Bałkanica", który był Piosenką dnia Jedynki.

Kup płytę "Piersi i przyjaciele 2" w sklepie Polskiego Radia >>>

- W najśmielszych oczekiwaniach i snach nie myśleliśmy, że "Bałkanica" zrobi w naszym życiu taką rewolucję. Wśród chłopaków z zespołu jest teraz większe zainteresowanie taką muzą. Nie tylko dlatego, że piosenka odnosi sukces komercyjny, ale również dlatego, że muzyka bałkańska jest bardzo nośna. Połączenie takich rytmów z polskim duchem mogłoby przynieść fajne rezultaty i zastanawiamy się czy nie pójść w tym kierunku - wyznał w "Muzycznej Jedynce" Adam Asanow, który zastąpił w składzie Piersi Pawła Kukiza.

Podobnie jak na wydanej w 1994 roku płycie "Piersi i przyjaciele" teraz zespół również zaprosił do współpracy innych muzyków. Przykładem jest utwór "Idą zbójcy" nagrany wspólnie z zespołem Trebunie Tutki. - Jest to wynik zderzenia kultury góralskiej z muzyką dubstepową oraz ułańską fantazją zespołu Piersi - podsumował krótko Adam Asanow.

Na płycie "Piersi i przyjaciele 2" pojawiają się również utwory o typowo gitarowym, znanym z wcześniejszej twórczości zespołu, charakterze. - Jeżeli chce się opowiedzieć o jakiś problemach, w szczególności dotyczących naszego kraju, to nie wyobrażam sobie, żeby to była inna muzyka. Musi być powiązana z ciężkim brzmieniem gitar. Gdy widzimy jakiś problem, to się buntujemy, krzyczymy i używamy głośnych dźwięków - tłumaczył wokalista Piersi.

Rozmawiała Iza Żukowska.

pg

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2013-10-17 23:31 Zgłoś
Tak, a czapka amerykańska. Groch z kapustą, kawa z piwem.
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Ania Rusowicz: płyta "Genesis" jest bardziej psychodeliczna niż "Mój Big-Bit"

07.10.2013 10:24
- Bardzo chciałam pokazać, że potrafię poruszać się w różnych odcieniach stylistyki retro. To nie jest tylko szufladka z napisem "Bigbit" i piosenki mojej mamy. Dlatego utwory na płycie "Genesis" są bardziej psychodeliczne i niepokorne - mówiła w Jedynce Ania Rusowicz.
Ania Rusowicz
Ania RusowiczFoto: Joanna Łopat/PR
Posłuchaj
13'12 Ania Rusowicz o premierze płyty "Genesis" (Muzyczna Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Ania Rusowicz o premierze płyty "Genesis" (Muzyczna Jedynka)

Druga płyta Ani Rusowicz trafi do sprzedaży we wtorek 8 października. Po sukcesie debiutanckiego albumu "Mój Big-Bit" (cztery Fryderyki) oczekiwania związane z premierą "Genesis" są ogromne. - Jedni oczekiwali ode mnie, że będę kontynuować kulturę bigbitu, a inni zastanawiali się, co zrobię, żeby przebić pierwszą płytę. Ja natomiast wyszłam z założenia, że nagram po prostu to, co mi w duszy gra. Uważam, że wyszła z tego fajna płyta - mówiła w "Muzycznej Jedynce" artystka.

Łącznikiem między "Genesis" a debiutancką płytą jest utwór "To, co było", niedawna Piosenka dnia Jedynki. Cały album zawiera 12 kompozycji wyprodukowanych przez Piotra Waglewskiego, znanego jako Emade. - Genialnie się z nim pracuje. Miałam poczucie, że pracuję z profesjonalistą. Tak właśnie sobie wyobrażałam pracę z producentem. Ja ani chłopcy z zespołu nie usłyszeliśmy od niego nic negatywnego. Jeżeli nawet coś było nie tak, czegoś nie czuł, to po prostu o tym mówił - podkreślała Ania Rusowicz.

Płyta "Mój Big-Bit" do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>>

Rozmawiał Zbigniew Zegler.

Zobacz więcej na temat: Ania Rusowicz muzyka płyta

Czytaj także

Krzysztof "Grabaż" Grabowski: jesteśmy formacją międzypokoleniową

14.10.2013 15:31
- Na nasze koncerty przychodzą młodzi ludzie, ale zdarza się, że zabierają ze sobą rodziców. Ewentualnie jest na odwrót, czyli to rodzice zabierają dzieci – mówił w Jedynce lider zespołu Strachy na Lachy.
Krzysztof Grabaż Grabowski z zespołu Strachy na Lachy
Krzysztof "Grabaż" Grabowski z zespołu Strachy na LachyFoto: Joanna Łopat/PR
Posłuchaj
08'09 Krzysztof "Grabaż" Grabowski o drugim singlu z płyty "!To!" Strachów na Lachy i jesiennej trasie koncertowej zespołu (Muzyczna Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Krzysztof "Grabaż" Grabowski o drugim singlu z płyty "!To!" Strachów na Lachy i jesiennej trasie koncertowej zespołu (Muzyczna Jedynka)

Drugim singlem z najnowszej płyty Strachów na Lachy pt. "!To!" jest piosenka "Bankrut bankrutowi". - Pisałem ten utwór w czasie arabskiej wiosny, kiedy fortuny rodziły się i upadały. Próbowałem wcielić się w rolę jednego z dyktatorów, który wczoraj miał wszystko, a dziś nie ma niczego - tłumaczył w "Muzycznej Jedynce" Krzysztof "Grabaż" Grabowski.

Zamysłu autora tekstu nie oddaje jednak teledysk. - To wizja Sławka Pietrzaka, naszego wydawcy, który upodobał sobie ten utwór. Chciał go nawet zrobić pierwszym singlem z płyty "!To!”. Przyjmuję to na klatę. Każdy ma prawo do własnej interpretacji - podkreślał lider zespołu Strachy na Lachy.

W miniony weekend "Grabaż" i koledzy rozpoczęli jesienną trasę koncertową. Z myślą o niej przygotowali dla publiczności muzyczną niespodziankę. - Koncerty w klubach zawsze kończymy jakimś mega grzmotem. Pod tym hasłem kryją się utwory powyżej 7 minut. Ostatnio były to wymiennie "Pogrzeb króla" i "Radia Dalmacija". Tym razem stanęło, że gramy "Zimne Dziady Listopady". To utwór, który nigdy nam na żywo nie wychodził. W tej konstelacji personalnej okazało się, że nie ma takich przeszkód, żebyśmy nie mogli tego grać, więc gramy i wychodzi nam to zadziwiająco dobrze - mówił artysta.

Najbliższe koncerty Strachy na Lachy dadzą we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie.

Rozmawiał Zbigniew Zegler.

pg

Zobacz więcej na temat: muzyka płyta Rock

Czytaj także

"Piersi i przyjaciele 2" - pierwsza i ostatnia płyta bez Pawła Kukiza?

17.10.2013 09:00
- Chcemy tą płytą albo zakończyć działalność zespołu Piersi, albo zacząć nowy etap. To będzie zależało od fanów zespołu i ich odpowiedzi na pytanie, czy da się tego słuchać - mówił w "Muzycznej Jedynce" Zbigniew Moźdierski, basista zespołu.
Adam Asanow (L) i Zbyszek Moździerski (P)
Adam Asanow (L) i Zbyszek Moździerski (P)Foto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
07'50 Adam Asanow i Zbigniew Moźdierski o nowej płycie Piersi "Piersi i przyjaciele 2" (Muzyczna Jedynka)
więcej

Pierwsza od blisko 10 lat płyta Piersi ukazała się 14 października. Zespół postanowił przerwać milczenie, mimo że na początku roku odejść postanowił jego współzałożyciel i wokalista Paweł Kukiz.

Kup płytę "Piersi i przyjaciele 2" w sklepie Polskiego Radia

- Doszliśmy do wniosku, że nagramy płytę, ponieważ zgromadziło się trochę materiału. Jeżeli nawet mielibyśmy zakończyć współpracę, to jakimś takim akcentem z udziałem artystów-przyjaciół, z którymi widywaliśmy się na scenie. Zaprosiliśmy na tą płytę braci Golec, Jacka "Dżej Dżeja" Jędrzejaka z zespołu Big Cyc, Andrzeja Nowaka, Tomka "Lipę" Lipińskiego i Trebunie Tutki. W tej chwili prowadzimy ciężkie rozmowy z Grubsonem - tłumaczył w Jedynce Zbigniew Moźdierski.

Muzyk podkreślał, że nikt w zespole nie ma żalu do Pawła Kukiza z powodu jego decyzji. - Nonkonformizm Pawła zawsze pulsował. Nie tylko z zespole Piersi, ale na co dzień. Ma w sobie taką siłę, która mu każe walczyć z niesprawiedliwością. Wiemy, że to u niego silne. Wspieramy go duchowo i trzymamy za niego kciuki - mówił Zbigniew Moździerski.

Wokalistą Piersi został teraz Adam Asanow . Próbką nowego brzmienia zespołu jest singiel "Bałkanica" , który 15 lipca był Piosenką dnia Jedynki . Do utworu powstał też teledysk. - Klimaty okołobałkańskie wzięły się stąd, że koledzy z zespołu postanowili zrobić ukłon w stronę mojego pochodzenia. Tak jak w tej piosence: bałkańskie rytmy, polska moc. Mój tato pochodził z Bułgarii, a mama jest Polką. Ja sam jestem obywatelem Polski i kocham tutejszy folklor, całą kulturę. Jestem wychowany na polskiej muzyce, w tym na zespole Piersi i twórczości Pawła Kukiza - stwierdził Adam Asanow.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

pg

Zobacz więcej na temat: muzyka Paweł Kukiz płyta