Jedynka

Jan Czochralski - polski geniusz

25.05.2012 20:00
Bez jego przełomowego odkrycia nie rozwinęłaby się elektronika. Czochralski jest najczęściej cytowanym na świecie polskim naukowcem, a jednak w kraju pozostaje zapomniany.
Jan Czochralski
Jan CzochralskiFoto: www.janczochralski.com
Posłuchaj
42'56 Jan Czochralski - polski pionier elektronik
więcej

Profesor odnosił  wielkie sukcesy badawcze. Opracował m.in. metodę otrzymywania monokryształów (dzięki niej mogła się rozwinąć w XX wieku elektronika), opracował Metal B (Bahnmetal - stop bezcynowy do łożysk kolejowych) i radiomikroskop, który był pierwowzorem współczesnych mikroskopów skaningowych. Te osiągnięcia dały mu trwałe miejsce wśród najwybitniejszych uczonych ubiegłego wieku.

Ale jego życie było wyjątkowo dramatyczne. - Po powrocie do Polski w latach 20. ubiegłego wieku na zaproszenie prezydenta Ignacego Mościckiego spotyka się z ciągłymi atakami ze strony niektórych profesorów Politechniki Warszawskiej. A po wojnie, niesłusznie oskarżony o współpracę z Niemcami i po uchwale senatu Politechniki Warszawskiej pozbawiony pracy, skazany został właściwie na infamię. Wyjechał do rodzinnej Kcyni i zajął się opracowaniem oraz produkcją soli szybkopekującej, laku butelkowego, proszków do kichania i płynu do trwałej ondulacji (!).
Niedawno senat warszawskiej uczelni przywrócił cześć profesorowi Czochralskiemu, uznając wcześniejsze zarzuty za nieuzasadnione i ujawniając współpracę profesora z polskim wywiadem przed wojną oraz AK-owskim podziemiem w czasie wojny…
A zatem kim na prawdę był Jan Czochralski, jak wielkie były jego dokonania, co zadecydowało, że ciągle jest najbardziej cytowanym polskim naukowcem - o tym opowiadają:wnuczka profesora Hanna Zielińska oraz jego biograf, doktor Paweł Tomaszewski z Polskiej Akademii Nauk.

"Wieczór odkrywców" prowadził Krzysztof Michalski.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Polska odrodzona

Historia ceremoniału państwowego i protokołu dyplomatycznego w Odrodzonej Polsce.
Posłuchaj
42'53 Wieczór Odkrywców
więcej

W audycji "Wieczór Odkrywców" między innymi rozmowa z doktorem Januszem Siborą z Uniwersytetu Gdańskiego, który opowiadał o roli państwowego ceremoniału w II Rzeczpospolitej.

Z redaktorem Krzysztofem Michalskim spotkał się także doktor Paweł Tomaszewski, który na antenie Jedynki opowiadał o wybitnym polskim uczonym profesorze Janie Czochralskim. Pretekstem do rozmowy była 125-rocznicę urodzin uczonego.

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć "Wieczór Odkrywców" w boksie "Posłuchaj".

Czytaj także

Będzie nas coraz mniej

26.03.2012 08:00
W Warszawie odbył się II Kongres Demograficzny pod hasłem "Polska w Europie - przyszłość demograficzna".
Będzie nas coraz mniej
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
43'43 "Wieczór Odkrywców"
więcej

Efektem II Kongresu Demograficznego oraz publicznej debaty na ten temat ma być Narodowy Program Polityki Ludnościowej. Zgodnie z zapowiedziami, Program ma być opracowany do końca roku i przedstawiony rządowi i parlamentowi.

Na temat problemów demograficznych w audycji "Wieczór Odkrywców" dyskutowali: prof. Zbigniew Strzelecki - przewodniczący Rządowej Rady Ludnościowej oraz prof. Irena Kotowska - przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych PAN.

Rozmawiał Krzysztof Michalski.

>>>Dowiedz się więcej na temat II Kongresu Demograficznego

Czytaj także

Centralny Okręg Przemysłowy

16.04.2012 07:30
75 lat temu rozpoczęła się realizacja największego przedsięwzięcia gospodarczego i technicznego II Rzeczpospolitej, być może największej idei cywilizacyjnej Polski w XX wieku… budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Centralny Okręg Przemysłowy. Uroczyste otwarcie huty w Stalowej Woli z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego i wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Centralny Okręg Przemysłowy. Uroczyste otwarcie huty w Stalowej Woli z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego i wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego.Foto: KARTA
Posłuchaj
41'26 Centralny Okręg Przemysłowy
więcej

Sukces, jaki wtedy osiągnęliśmy, to powód do dumy nie tylko twórców tej wielkiej koncepcji, ale wszystkich Polaków.

O wielkiej idei COP-u i o jego twórcy wielkim Polaku, inżynierze, polityku, ale przede wszystkim wybitnym działaczu gospodarczym - Eugeniuszu Kwiatkowskim opowiadali: jego uczeń – profesor Marian Marek Drozdowski,  współpracownik -  profesor Witold Andruszkiewicz – nestor polskich ekonomistów (rocznik 1917!), a także prezydent Stalowej Woli - Andrzej Szlęzak.

 Goście zastanawiali się także, czy idea COP-u ma szanse być kontynuowana w naszych czasach.

  Do wysłuchania "Wieczoru odkrywców" zaprasza Krzysztof Michalski.


Czytaj także

Grafen – coś niezwykłego

07.05.2012 07:00
Ten odkryty niedawno materiał ma zadziwiające właściwości - jest znacznie cieńszy od kartki papieru (tak cienki, że mówi się, że nie ma grubości), ale mimo swojej cienkości jest kilkaset razy wytrzymalszy niż stal.
Model struktury grafenu
Model struktury grafenuFoto: AlexanderAlUS/wikipedia
Posłuchaj
45'17 "Wieczór odkrywców"
więcej

Zdumiewające są także jego właściwości elektryczne (minimalny opór elektryczny) i termiczne (bardzo dobrze przewodzi ciepło), które pozwalają tworzyć elektronikę znacznie szybszą niż elektronika oparta na krzemie. A najbardziej "zdumiewające" jest to, że najlepszy grafen na świecie potrafią wytwarzać polscy naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie…

W audycji: O cudownym grafenie i o tym, czy potrafimy zbudować w Polsce Dolinę Grafenową, czy potrafimy wykorzystać osiągnięcie naukowe dla gospodarki. Słowem: czy jest szansa na polski sukces nie tylko naukowy, ale i technologiczny?

O tym dyskutowali prof. Jacek Baranowski - Wydział Fizyki UW i badacze z ITME; dr Włodzimierz Strupiński - twórca najlepszej na świecie metody wytwarzania grafenu, dr Zygmunt Łuczyński i inż. Rafał Koziński.

Audycję "Wieczór odkrywców" przygotował Krzysztof Michalski.

(mb)

Zobacz więcej na temat: gospodarka nauka Polska