Jedynka

Dach Afryki zdobyty. Uczestnicy wyprawy "Szpik na szczyt" weszli na Kilimandżaro

21.01.2014 11:13
W wyjątkowej ekspedycji brały udział osoby, które wygrały z białaczką, dawcy szpiku, lekarze oraz wolontariusze. Zorganizowała ją Fundacja Przeciwko Leukemii, a radiowa Jedynka jest jej medialnym patronem.
Wyprawa Szpik na szczyt zakończona sukcesem
Wyprawa "Szpik na szczyt" zakończona sukcesem!Foto: Tomasz Kobielski/www.adventure24.pl
Posłuchaj
03'18 Nina Karczmarewicz, dziennikarka radiowej Jedynki i uczestniczka wyprawy "Szpik na Szczyt" (Jedynka/Cztery pory roku)
więcej
"Szpik na Szczyt" - w drodze na Kilimandżaro
"Szpik na Szczyt" - w drodze na Kilimandżaro

W wyprawie brała też udział dziennikarka radiowej Jedynki Nina Karczmarewicz, która znalazła się  w ekipie zdobywców Kilimandżaro.

Karczmarewicz wyjaśniła w rozmowie z Karoliną Rożej, że atak góry rozpoczął się w poniedziałek przed północą. - Było bardzo ciężko, szliśmy całą noc. Odczuwalna temperatura wynosiła ok. minus 15 stopni Celsjusza. Na szczęście nie było wiatru - powiedziała wyczerpana wspinaczką, ale szczęśliwa Karczmarewicz.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja pierwsza z wysokości 3 600 metrów >>>

Zdobywcy Kilimandżaro zeszli już do obozu położonego na wysokości 4550 metrów. Mają dla siebie dwie godziny snu. Następnie czeka ich zejście do kolejnego obozu. Dopiero tam będą świętować sukces wyprawy.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja druga z drogi do ostatniego obozu >>>

Wyprawie "Szczyt na szpik" przewodzi alpinista Tomasz Kobielski, a pomysłodawczynią jest wybitna himalaistka Anna Czerwińska, która również jest dawczynią szpiku kostnego. Jej celem było zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę. Cała ekspedycja ma się zakończyć 26 stycznia.

/

Wyprawie, oprócz radiowej Jedynki patronuje senator, profesor transplantolog Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>

tj

Zobacz więcej na temat: Afryka Kilimandżaro
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Szpik Na Szczyt - wyprawa na Kilimandżaro

06.01.2014 14:13
We wtorkowych "Czterech porach roku" powiemy o akcji "Szpik Na Szczyt". To pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów.
Martyna Jakubowska (L) i Anna Czerwińska (P)
Martyna Jakubowska (L) i Anna Czerwińska (P)Foto: materiały promocyjne

Wyprawa, której pomysłodawczynią jest wybitna himalaistka Anna Czerwińska, wyruszy 15 stycznia 2014 r. Jej celem jest zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczki.
Wyprawa ma udowodnić, że życie po przeszczepie szpiku może wyglądać tak samo, jak przed chorobą, że przeszczep daje życie i pozwala na zdobywanie kolejnych szczytów w życiu czy w pracy, a chorzy to ludzie, którzy mogą wejść na taki szczyt jak Kilimandżaro.  
Pomysłodawczynią i patronką wyprawy jest Ania Czerwińska wybitna polska himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, a także dawczyni szpiku kostnego. Wyprawie patronuje znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska i Senator Profesor transplantolog Alicja Chybicka.
W wyprawie uczestniczy także Profesor Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu – hematolog promująca prozdrowotny tryb życia. Od lat walczy o prawa małego pacjenta. Jest znana z bezkompromisowej walki o życie dzieci. Radiowa Jedynka jest patronem wyprawy.

/

Ponadto w audycji:

 

- psycholog Piotr Mosak będzie radził, jak wrócić do pracy po tak długiej przerwie świąteczno-noworoczno-6-styczniowej.
- o świadomości mowy ciała w zarządzaniu ludźmi opowie Grzegorz Załuski, trener body language, coach, trener.
Do słuchania "Czterech pór roku" we wtorek od 9 do 12 zaprasza Roman Czejarek.
(ag)

Czytaj także

"Szpik na Szczyt" - pierwsza taka wyprawa na Kilimandżaro

16.01.2014 07:00
15 stycznia wyruszyła pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Radiowa Jedynka patronuje temu niezwykłemu przedsięwzięciu.
Ekipa Szpik na szczyt na pożegnalnym zdjęciu z przewodnikami i porterami
Ekipa Szpik na szczyt na pożegnalnym zdjęciu z przewodnikami i porteramiFoto: Andrzej Chmielowski/Tomasz Kobielski/Adventure24.pl
Posłuchaj
20'22 Anna Czerwińska i Monika Sankowska o wyprawie na Kilimandżaro osób po przeszczepie szpiku kostnego (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

Wyprawę "Szpik na Szczyt" oganizuje Fundacja Przeciwko Leukemii. Ponad dwudziestoosobowej grupie przewodzi Tomasz Kobielski. Pomysłodawczynią akcji jest wybitna himalaistka Anna Czerwińska, która jest również dawczynią szpiku kostnego. Celem jest zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - Kilimandżaro zdobyte >>>

- Pomysłodawczynią i patronką wyprawy jest Ania Czerwińska wybitna polska himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, a także dawczyni szpiku kostnego - mówiła w "Czterech porach roku" Monika Sankowska, prezes Fundacji Przeciwko Leukemii. Jak zapewniała, pięć lat po przeszczepie szpiku pacjenci są zupełnie zdrowi i mogą podjąć się trudu takiej wyprawy, jak też normalnie pracować.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>
Anna Czerwińska wyjaśniła, że kiedy oddała szpik nieznanej sobie osobie to pomyślała, że warto by było zabrać ją na wyprawę w góry. Pomysł nie wypalił, bo pacjentka ma małe dziecko, a poza tym nie czuła miłości do gór. Ale pomysł pozostał.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja pierwsza z wysokości 3 600 metrów >>>

Monika
Monika Sankowska (L), prezes Fundacji Przeciwko Leukemii i Anna Czerwińska (P), pomysłodawczyni akcji, himalaistka

Wyprawa "Szpik na szczyt" - Szczęście, wzruszenie i łzy

Na Kilimandżaro wchodzić wspólnie będzie sześciu biorców, sześciu dawców, sześciu lekarzy i czterech wolontariuszy. Anna Czerwińska drogę wejścia wybrała wspólnie z Tomkiem Kobielskim, tak jak ona  zdobywcą korony Ziemi, który na Kilimandżaro był 30 razy.

/

- Wybraliśmy taką drogę, która nie narazi uczestników na konflikt z wysokością - podkreślała himalaistka. Bo brama parku jest na wysokości ponad 2 tysiący metrów, a szczyt na prawie sześciu tysiącach. Ponieważ będzie to łagodne wejście, więc będą wdrapywali się pięć dni.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja druga z drogi do ostatniego obozu >>>

Wyprawie, oprócz radiowej Jedynki patronuje senator, profesor transplantolog Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska. - Choć ci ludzie przeszli tak trudną drogę, zdobyli znacznie większą górę niż Kilimandżaro, to wciąż mają siłę podjąć się takiego wyzwania. Bardzo trzymam za nich kciuki - mówiła w "Czterech porach roku" redaktor naczelna "National Geographic".

Podsumowanie wyprawy "Szpik na szczyt" - to była "pestka" >>>

Martyna
Martyna Wojciechowska patronuje wyprawie "Szpik na szczyt"

W wyprawie "Szpik na Szczyt" uczestniczyła dziennikarka radiowej Jedynki Nina Karczmarewicz. Jej relacji można było słuchać w "Czterech porach roku" .

ag,pg

/

Czytaj także

Pokonali białaczkę, teraz chcą wejść na Kilimandżaro. Rusza wyprawa "Szpik na Szczyt”

15.01.2014 07:01
Sześć osób, które wygrały z białaczką, sześciu dawców szpiku, lekarze i wolontariusze - w sumie 22 osoby. To wyjątkowa wyprawa, która w środę wyrusza na Kilimandżaro.
Kilimandżaro
Kilimandżaro Foto: Cezary, wikipedia, lic. CC
Posłuchaj
01'00 Joanna Stankiewicz o wyprawie "Szpik na Szczyt"/IAR
20'22 Anna Czerwińska i Monika Sankowska o wyprawie na Kilimandżaro osób po przeszczepie szpiku kostnego (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

Pomysłodawczynią akcji "Szpik na Szczyt" jest himalaistka Anna Czerwińska. - Uczestnicy przygotowywali się, ale jest obawa przed chorobą wysokościową. Na 6-tysięcznik nie da się łagodnie wejść. Trzeba go po prostu pokonać - mówi himalaistka. - Startujemy z niecałych 2 tysięcy, a góra ma prawie 6. Ostatni biwak, jest na 4600 m n.p.m.

Kilimandżaro leży w Tanzanii, przy granicy z Kenią. Jest najwyższą górą Afryki i jednym z najwyższych samotnych masywów.
Wśród uczestników ekspedycji jest para - łączy ich "pokrewieństwo szpiku". Paweł Szczepaniak oddał szpik Izabeli Malickiej, dzięki temu wgrała z chorobą.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>
Na szczyt wchodzi również senator, profesor Alicja Chybicka, która będzie również czuwać nad bezpieczeństwem uczestników wyprawy.
- Dzięki wyprawie osoby, które pokonały raka pokazują, że życie po przeszczepie może być takie samo, jak przed chorobą. Dają też nadzieję i siłę do walki z nowotworem wszystkim chorym na raka. Śledząc taką wyprawę i zmagania wierzą, że warto walczyć - mówi profesor Chybicka.
Ekspedycję organizuje Fundacja "Przeciwko Leukemii", jest ona planowana do 26 stycznia. Patronem medialnym jest Pierwszy Program Polskiego Radia. 
pp/IAR

Zobacz więcej na temat: Afryka Kilimandżaro zdrowie

Czytaj także

Wyprawa "Szpik na Szczyt" na ostatniej (i najtrudniejszej) prostej

20.01.2014 13:22
- Dziś wyruszyliśmy z obozu Karanga, który jest położony na wysokości 3 930 metrów. Grupa jest zwarta, idzie się dobrze. Przed nami atak szczytowy - mówiła w "Czterech porach roku" Nina Karczmarewicz, dziennikarka radiowej Jedynki i uczestniczka wyprawy "Szpik na Szczyt".
Uczestnicy wyprawy Szpik na szczyt już wkrótce rozpoczną atak na wierzchołek Kilimandżaro
Uczestnicy wyprawy "Szpik na szczyt" już wkrótce rozpoczną atak na wierzchołek KilimandżaroFoto: Tomasz Kobielski/www.Adventure24.pl
Posłuchaj
04'30 Nina Karczmarewicz relacjonuje szósty dzień wyprawy "Szpik na Szczyt" (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

W środę 15 stycznia ponad dwudziestoosobowa grupa biorców i dawców szpiku oraz lekarzy transplantologów z Polski wyruszyła na Kilimandżaro. Celem wyprawy jest zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę.

Wyprawa "Szpik na Szczyt" - relacja pierwsza >>>

Jednym z sześciorga biorców szpiku, którzy uczestniczą w wyprawie "Szpik na Szczyt" jest Marcin. Co skłoniło go, żeby zdobyć Kilimandżaro? - Nie chodziło mi o to, żeby się sprawdzić. Bardziej o to, żeby pokazać ludziom na oddziałach onkologii i hematologii, że po przeszczepie szpiku da się żyć normalnie, a każdy cel, który sobie postawimy jest realny. Jak to będzie z wejściem na sam szczyt zobaczymy. Ja swoje Kilimandżaro już zdobyłem. Góra jako taka to dla mnie już tylko formalność - podkreślał.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>

W poniedziałek uczestnicy wyprawy dotrą do ostatniego już obozu (blisko 4 600 m n.p.m.) skąd rozpoczną atak szczytowy. - W obozie czeka nas lunch i regeneracja. Musimy dużo wypić i maksymalnie odpocząć, a przede wszystkim pozytywnie nastawić się na noc. Będzie ona na pewno długa i zimna. Po wschodzie słońca będzie już lepiej, cieplej. Mam nadzieję, że po około 9-10 godzinach staniemy na samym wierzchołku Kilimandżaro - tłumaczył Tomasz Kobielski, lider wyprawy.

Radiowa Jedynka jest patronem medialnym wyprawy "Szpik na Szczyt". Jej przebieg relacjonuje codziennie w "Czterech porach roku" Nina Karczmarewicz (od poniedziałku do czwartku po godz. 11, a w piątek po godz. 9.00).

pg/asz

/