Jedynka

Jak ćwiczyć pamięć?

15.05.2012 11:32
Siłownia, basen, park, czy kort tenisowy - w tych miejscach dbamy o naszą formę fizyczną. W podobny sposób powinniśmy zadbać o naszą pamięć. Jak to robić - mówiły w Jedynce psycholog Hanna Hamer z niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku i Marzena Chojnacka, trenerka ze Szkoły Pamięci SPW.
Odpoczynek mózgu to podstawa naszego funkcjonowania, foto: sxc.hu
Odpoczynek mózgu to podstawa naszego funkcjonowania, foto: sxc.huFoto: sxc.hu
Posłuchaj
05'56 Rozmowa z Hanną Hamer i Marzeną Chojnacką
09'17 cz. 2. rozmowy z Hanną Hamer i Marzeną Chojnacką
więcej

O różnicach pomiędzy pamięcą sensoryczną i długotrwałą, mnemotechnikach, praktycznych ćwiczeniach na pamięć i tym ile czasu dziennie powinniśmy im poświęcać - dowiesz się z nagrania audycji.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Jak przekazywać złe wiadomości

30.04.2012 10:55
- Nie ma jednego wzorca. Wszystko zależy od kto jest posłańcem, jaka to jest wiadomość, czego dotyczy i kto jest odbiorcą – mówił w Jedynce psycholog Piotr Łabus.
Relacje matek z córkami bywają trudne, ale są też fascynujące
Relacje matek z córkami bywają trudne, ale są też fascynująceFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
13'34 Jak przekazywać złe wiadomości
więcej

Każdy z nas od czasu do czasu staje przed koniecznością przekazania złej wiadomości innej osobie. Choć nie ma jednego konkretnego wzorca, którym mówiłby jak należy to robić, istnieją pewne generalne zasady postępowania w takich sytuacjach.

- Powinniśmy wcześniej wiedzieć, co chcemy powiedzieć i przede wszystkim zrobić to osobiście, nie telefonicznie czy sms-owo. Powinniśmy też zapewnić sobie komfort psychiczny, ponieważ przekazywanie złej wiadomości to również dla posłańca jest często silny stres. Wreszcie powinniśmy w maksymalnym stopniu zadbać o komfort odbiorcy tej wiadomości: usiąść z nim i zapewnić mu bezpiecznie środowisko - tłumaczył w "Czterech porach roku" Piotr Łabus.

Bardzo ważny jest także sposób, w jaki przekazana zostanie treść wiadomości. - Należy zrobić to prostymi słowami, bez owijania w bawełnę. Musimy mówić w sposób zrozumiały dla odbiorcy. Jeśli chce on szczegołów - to ze szczegółami. Nie popadajmy przy tym w ekscytację. To zrozumiałe, że przekazując złą wiadomość sami odczuwamy stres, ale starajmy się to robić jak najspokojniej - uczulał psycholog.

Rozmawiała Marta Kielczyk.

Przykłady złych wiadomości, z którymi spotykamy się w życiu codziennym i sposoby na ich przekazywanie - w nagraniu audycji.

pg

Czytaj także

Z nadmierną potliwością można walczyć

30.04.2012 13:18
Ten problem dotyczy 1-3 % populacji. Według medycznych kryteriów cierpią na niego osoby, których organizm wydziela powyżej 50 mg potu w ciągu 5 minut.
Kofeina w dezodorantach to rozwiązanie dla osób, które nie lubią kawy
Kofeina w dezodorantach to rozwiązanie dla osób, które nie lubią kawyFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
14'19 Z nadmierną potliwością można walczyć
więcej

- Hiperhydroza, czyli wydzielanie potu przez człowieka, jest bardzo skutecznym mechanizmem termoregulacji, czyli utrzymania właściwej temperatury organizmu. Poprzez parowanie potu z powierzchni skóry obniżamy temperaturę ciała, żeby nie doszło do przegrzania organów wewnętrznych - wyjaśnił w Jedynce dr Tomasz Pniewski, dermatolog i adiunkt w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Gość "Czterech pór roku" zauważył, że każde odstępstwo od normy - zarówno nadmierna, jak i ograniczona potliwość - jest objawem zaburzeń zdrowotnych i wymaga przeciwdziałania.

Gdy przez naszą skórę uwalnia się zbyt dużo potu, w pierwszej kolejności warto zadbać o właściwą i odpowiednio częstą higienę. - Pot sam w sobie jest bezwonny. Nieprzyjemny zapach wywołują dopiero bakterie, które powodują rozkład jego składników. Ważną metodą jest stosowanie dezodorantów i antyperspirantów. Pierwsze zawierają głównie triklosan i działają przeciwbakteryjnie, czyli powodują, że pot nie pachnie tak nieprzyjemnie. Nie wpływają natomiast na jego ilość. Co innego antyperspiranty, które zawierają głównie sole glinu. Działają one bardziej miejscowo, powodując zahamowanie wydzielania potu. Zwykle działają przez okres od 6 do 12 godzin. Gdy natomiast potliwość jest już wyjątkowo uciążliwa, najlepszym wyjściem staje się zastosowanie botoksu. Ta metoda może zahamować nadmierną potliwość nawet na kilkanaście miesięcy - radził Tomasz Pniewski.

Rozmawiała Marta Kielczyk.

Więcej w nagraniu audycji.

pg

Czytaj także

Spokojny rodzic, spokojniejsza matura

07.05.2012 15:40
- Dzisiejsi maturzyści to rzadko są osoby zapatrzone w swoich rodziców. Są krytyczni, mają pogląd na wiele tematów: od polityki do filozofii życia. Rozumieją też do czego służą egzaminy i dlatego tak się ich boją - mówiła w Jedynce psycholog.
Spokojny rodzic, spokojniejsza matura
Foto: sxc.hu/public domain
Posłuchaj
13'11 Spokojny rodzic, spokojniejsza matura
więcej

Justyna Święcicka podkreślała, że obecni maturzyści są lepiej przygotowani do radzenia sobie ze stresem egzaminacyjnym niż to było jeszcze 10 lat temu.

- To jest pokolenie, które zdawało egzaminy gimnazjalne, które musiało się dostać do tego wybranego gimnazjum, więc jest bardzo przetrenowane w zdawania. Myślę, że większość z nich świetnie sobie radzi, uczy się wcześniej, rozwiązuje testy. Kwestią dla nich nie jest czy się zda, tylko jak się zda, bo dużo osób chce iść dalej - tłumaczyła w "Czterech porach roku" psycholog.

Podczas matur stres przeżywają również rodzice. Ważne, by nie okazywali tego na zewnątrz. - Bardzo pomóc mogą rodzice, którzy mają zaufanie. Tacy, którzy wspierają swoje nastoletnie dziecko i nie kontrolują go przesadnie. Myślę, że jak ktoś ma do matury trzy dni czy tydzień, ta kontrola i tak nic by nie dała. Ona tylko stresuje, nawzajem nakręca różne animozje - mówiła Justyna Święcicka.

Rozmawiała Marta Kielczyk.

Więcej w nagraniu audycji.

pg